Niezależnie od tego czy jesteś fanem samochodów sportowych, entuzjastą najnowszych technologii przyłączeniowych, czy kierowcą szukającym auta o wysokiej jakości w przystępnej cenie, na stoisku Chevroleta (B03 w hali 9) podczas IAA 2013 odnajdziesz wiele atrakcji. Stoisko o powierzchni blisko 1800 metrów kwadratowych obejmuje sklep z firmowymi gadżetami oraz punkt, w którym zwiedzający mogą wziąć udział w interesujących aktywnościach i otrzymać ciekawe upominki.
Podczas dni prasowych (10 i 11 września 2013 r.) na stoisku obecni będą reprezentanci marek BringGo, Stitcher i TuneIn, którzy wyjaśnią zainteresowanym działanie poszczególnych aplikacji oraz przedstawią ich zalety.
Nowe Camaro o poprawionej aerodynamice
Najnowsza wersja amerykańskiego muscle cara, wyróżniająca się niską, dynamicznie poprowadzoną linią nadwozia i dostępna z nowym radiem Chevrolet MyLink, została poddana największym zmianom stylizacyjnym od czasu prezentacji koncepcyjnego modelu piątej generacji w 2006 roku.
Nowe Camaro wyróżnia się lepszymi właściwościami aerodynamicznymi, zapewniającymi bardziej skuteczne chłodzenie i wyższą stabilność podczas jazdy z wysoką prędkością. Z przodu uwagę zwraca szerszy dolny wlot powietrza oraz węższy górny wlot, natomiast funkcjonalny wlot powietrza na masce przyczynia się do lepszego odprowadzenia ciepła i pomaga ograniczyć siłę nośną. Dopełnieniem całości są elementy umieszczone z tyłu samochodu, takie jak wyprofilowana pokrywa bagażnika, poziome lampy i dyfuzor.
Pod maską Chevroleta Camaro pracuje sprawdzony silnik V8 o pojemności 6,2 litra, połączony z sześciobiegową skrzynią manualną lub automatyczną. Silnik modelu ze skrzynią manualną rozwija 432 KM (318 kW) przy 5 900 obr./min i maksymalny moment obrotowy 569 Nm przy 4 600 obr./min. Sprint od 0 do 100 km/h zajmuje 5,2 sekundy w wersji coupe z przekładnią manualną i 5,4 sekundy w kabriolecie ze skrzynią manualną.*
Standardem jest system bezkluczykowego otwierania samochodu, nowy, kolorowy wyświetlacz head-up, kamera cofania oraz jeden z dwóch nowych systemów radiowych Chevrolet MyLink.
Corvette Stingray: nowa jakość w zakresie osiągów i personalizacji
Corvette Stingray, prezentowana po raz pierwszy podczas niemieckiego salonu samochodowego, zostanie wyposażona i zmodyfikowana z uwzględnieniem wymagań klientów z rynków europejskich. Standardem będzie pakiet Z51 Performance oraz najnowocześniejszy system magnetycznej kontroli toru jazdy – Magnetic Ride Control.
Sprzedaż modelu Corvette Stingray w USA rozpocznie się już niebawem, natomiast w Europie auto w wersji coupe pojawi się w wybranych punktach dilerskich Chevroleta pod koniec roku. Ceny wariantów coupe i cabrio rozpoczynają się w Niemczech od odpowiednio 69 990 € i 72 990 €. Kabrolet zadebiutuje na europejskim rynku na początku 2014 roku.
Źródłem napędu jest nowy silnik V8 LT1 o pojemności 6,2 l, który w połączeniu ze sportowym układem wydechowym rozwija 460 KM (343 kW) mocy przy 6 000 obr./min oraz 630 Nm maksymalnego momentu obrotowego przy 4 600 obr./min (wg SAE). Jest to więc najmocniejszy standardowy Chevrolet Corvette w historii: samochód przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie 4,2 sekundy i jest w stanie uzyskać przeciążenie rzędu 1g w szybko pokonywanych zakrętach.
Chevrolet Corvette Stingray został wyposażony w wiele zaawansowanych technologii. Wśród nich znajdują się:
- nowa siedmiobiegowa przekładnia manualna z systemem Active Rev Matching, przewidującym moment, w którym kierowca zmienia bieg i odpowiednio dostosowującym prędkość obrotową silnika, aby za każdym razem zapewnić doskonałą zmianę przełożenia
- funkcja aktywnego zarządzania paliwem AFM (Active Fuel Management), która pozwala na pracę tylko czterech cylindrów podczas jazdy z niewielkim obciążeniem, na przykład ze stałą prędkością na autostradzie
- nowa aluminiowa struktura ramy, która jest o 57 procent sztywniejsza i 45 kg lżejsza od rozwiązania stosowanego w poprzednim modelu
- system smarowania z suchą miską olejową, system chłodzenia mechanizmu różnicowego oraz przekładni
- selektor trybu jazdy Drive Mode Selector oferujący pięć trybów pracy i optymalizujący 11 różnych ustawień pojazdu, w zależności od preferencji kierowcy i warunków jazdy
- kontrola startu (Launch control): funkcja aktywna w trybie Track zapewnia możliwie najlepsze przyspieszenie ze startu zatrzymanego
- całkowicie nowa stylizacja nadwozia, obejmująca aerodynamicznie wyprofilowane elementy, a także wnętrze stworzone z wykorzystaniem włókna węglowego i aluminium oraz wykańczane ręcznie elementy skórzane.
Chevrolet Corvette Stingray został wyposażony w najnowocześniejsze radio Chevrolet MyLink inspirowane wyglądem tabletu. Pozwala ono na personalizację wyświetlanych informacji, w zależności czy Corvette jest wykorzystywana podczas codziennej jazdy, w trakcie weekendowych lub wakacyjnych wyjazdów czy też podczas jazdy na torze. System obejmuje m.in. dwa ośmiocalowe ekrany LCD, wejście USB, wejście na karty SD oraz odsuwany centralny ekran, który kryje schowek na zewnętrzne urządzenia.
Chevrolet jedną z marek oferujących największe możliwości przyłączeniowe w Europie
Innowacyjne technologie i łatwa obsługa to najważniejsze cechy radia Chevrolet MyLink, które od czasu europejskiej premiery latem 2012 roku zyskało wielu fanów. Tej jesieni Chevrolet wprowadza dwie nowe wersje systemu o rozbudowanej funkcjonalności, oferujące klientom jeszcze więcej korzyści.
Technologia Chevrolet MyLink ma wiele do zaoferowania nowoczesnym klientom. Dzięki niej kierowca będzie mógł na przykład korzystać z funkcji swojego smartfona lub wybrać indywidualne ustawienia dotyczące jazdy.
Radio Chevrolet MyLink, zbudowane w oparciu o 7- lub 8-calowy dotykowy wyświetlacz kolorowy o wysokiej rozdzielczości, daje użytkownikom możliwość korzystania ze specjalistyczny aplikacji, jak również z książki telefonicznej, osobistej listy odtwarzania i galerii zdjęć zapisanych w pamięci przenośnego urządzenia zewnętrznego. Łączność z urządzeniami takimi jak odtwarzacz MP3, iPod czy iPad zapewnia Bluetooth oraz wejścia USB i AUX.
Opracowany przez Chevroleta system jest obecnie dostępny w wybranych wersjach modeli Aveo, Trax i Cruze. Radio zostało wyposażone w 7-calowy dotykowy wyświetlacz kolorowy o wysokiej rozdzielczości i umożliwia integrację do pięciu smartfonów jednocześnie. Użytkownicy korzystający z kompatybilnego iPhone’a mogą zlecić funkcji Siri Eyes Free, czyli inteligentnemu asystentowi, wykonanie wielu różnych zadań. Radio daje też dostęp do trzech dedykowanych aplikacji na smartfona: BringGo, TuneIn i Stitcher.
Pierwszy z dwóch nowych systemów Chevrolet MyLink znajdzie się na pokładzie najnowszych modeli Cruze, Orlando i Camaro. System wyświetla menu w formie ikon na 7-calowym ekranie dotykowym, a oprócz zintegrowanej funkcji rozpoznawania mowy w wybranych językach zawiera funkcję syntezy mowy, która umożliwia odsłuchanie wiadomości tekstowych ze smartfona**.
Z kolei kamera cofania zapewnia lepszą widoczność podczas wykonywania manewru parkowania. W zależności od modelu, poziomu wyposażenia i rynku, system może zostać rozbudowany o zintegrowaną nawigację satelitarną z mapą całej Europy.
Właściciele Corvette Stingray będą mogli korzystać z najnowocześniejszego systemu inspirowanego wyglądem tabletu, obejmującego dwa ośmiocalowe ekrany LCD.
Ekran znajdujący się ponad zintegrowaną konsolą centralną został wykonany w technologii pojemnościowej i oferuje animowany interface. Wyświetlacz LCD umieszczony w tablicy przyrządów przekazuje kierowcy do 69 unikatowych informacji, od interaktywnego licznika osiągów, po temperaturę opon.
Wyświetlacz został podzielony na funkcje tematyczne „sport”, „tour” i „track”, które można zmieniać za pomocą selektora trybu jazdy – Drive Mode Selector. Każdy tryb został zaprojektowany z uwzględnieniem określonych warunków jazdy, przy czym istnieje możliwość ich konfiguracji poprzez aplikację.
System MyLink zainstalowany na pokładzie modelu Corvette Stingray również oferuje funkcję rozpoznawania mowy oraz funkcję syntezy mowy**. Pokładowy interface pozwala na podłączenie za pośrednictwem Bluetooth do 10 urządzeń, przy czym kilka z nich może być przyłączonych jednocześnie. Rozbudowane możliwości przyłączeniowe to również zasługa wejść USB i AUX. Standardem jest kamera cofania, a klienci mogą również zamówić zintegrowany system nawigacji satelitarnej.
Podobnie jak w przypadku wszystkich wersji radia MyLink, użytkownicy będą mogli zaktualizować system wraz z pojawieniem się nowych, dedykowanych aplikacji.
Wyższa jakość w przystępnej cenie: nowoczesny design, nowe jednostki napędowe i wyższy poziom bezpieczeństwa
Spark, czyli najbardziej popularny model Chevroleta w Europie, odznacza się jeszcze wyższym poziomem bezpieczeństwa, dzięki standardowemu zastosowaniu w nowej wersji modelowej elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy (ESC). Auto spełnia też normy emisji spalin Euro5+. Wewnątrz styliści Chevroleta umieścili przeprojektowaną tablicę przyrządów i odświeżone elementy dekoracyjne. Standardem w większości wersji jest nowe radio z systemem Bluetooth. Na pokładzie znajdują się również wejścia USB i AUX oraz odtwarzacz CD.
Na wybranych europejskich rynkach klienci będą mogli zamówić popularnego miejskiego Sparka w nowej wersji Bubble. Samochód otrzymał sportowy zderzak, wyprofilowane boczne progi, 15-calowe białe obręcze aluminiowe oraz rzucające się w oczy białe lub różowe naklejki Bubble na przednich nadkolach.
Klienci, którzy zamierzają kupić model Aveo z radiem Chevrolet MyLink otrzymają w standardzie kamerę cofania. Bogatsze wersje wyposażeniowe Chevroleta Aveo posiadają dodatkowo kierunkowskazy LED zintegrowane z zewnętrznymi lusterkami.
Od jesieni tego roku na wybranych rynkach we wszystkich wersjach nadwoziowych modelu Cruze oferowane będą cztery silniki benzynowe – wolnossący 1,4 l (100 KM/75 kW), turbodoładowany 1,4 l (140 KM/103 kW), 1,6 l (117 KM/86 kW) oraz 1,8 l (141 KM/104 kW). Gamę jednostek wysokoprężnych, obejmującą konstrukcje 1,7 l (130 KM/ 96kW) i 2,0 l (163 KM/120 kW), uzupełni silnik 1,7 l o mocy 110 KM (81 kW). Odznacza się on najmniejszą emisją CO2 spośród wszystkich jednostek dostępnych w modelu Cruze – zaledwie 99g na km.
Zewnętrzne lusterka Chevroleta Cruze zostały wyposażone w zintegrowane kierunkowskazy LED. W bogatszych wersjach wyposażeniowych tego modelu, Chevrolet wprowadza system bezpieczeństwa Side Blind Zone Alert. Układ wykrywa samochody znajdujące się w tzw. martwym polu widzenia kierowcy za pomocą specjalnego radaru.
Chevrolet Orlando w nowej wersji modelowej jest oferowany z systemami Side Blind Spot Alert oraz Advanced Parking Aid. Pierwszy z systemów wykorzystuje czujniki ultradźwiękowe, które wykrywają auta znajdujące się w martwym polu widzenia kierowcy i ostrzega prowadzącego poprzez podświetlenie ikony umieszczonej w zewnętrznych lusterkach. Z kolei funkcja wspomagająca parkowanie Advanced Parking Aid podczas jazdy z niewielką prędkością identyfikuje odpowiednie miejsce do zaparkowania równoległego i daje kierowcy wskazówki dotyczące sterowania autem, aby ułatwić wykonywanie manewru.
Zmiany w nadwoziu obejmują zastosowanie kierunkowskazów LED w lusterkach zewnętrznych, jak również 16-calowych kołpaków i 17- lub 18-calowych obręczy aluminiowych. Sprawdzony w Orlando silnik benzynowy 1,4 l turbo może teraz zostać połączony również z sześciobiegową przekładnią automatyczną.
Chevrolet Trax z turbodoładowanym silnikiem benzynowym o pojemności 1,4 litra będzie dostępny od jesieni tego roku w wersji z napędem na przednie koła. Samochód wyposażony w sześciobiegową przekładnię manualną przyspiesza od 0 do 100 km/h w 9,5 sekundy, a za sprawą układu Start/Stop zużywa średnio 6,0 l paliwa na każde 100 km. Emisja CO2 wynosi 139 g/km. Wariant ten będzie również oferowany z automatyczną skrzynią biegów.
Salony dilerskie Chevroleta w całej Europie rozpoczęły sprzedaż modelu Malibu ze zmodyfikowanym silnikiem wysokoprężnym o pojemności 2 litrów. Odmiana z manualną skrzynią wyposażona standardowo w układ Start/Stop odznacza się średnim zużyciem paliwa obniżonym do 4,7 l/100 km oraz emisją CO2 na poziomie 125 g/km. Model ten otrzymał również kamerę cofania oferowaną w bogatszych wersjach wyposażeniowych oraz system ostrzegania o awaryjnym hamowaniu, który znajduje się w wyposażeniu wszystkich wariantów.
* Wstępne dane techniczne
** Dostępność funkcji rozpoznawania mowy oraz funkcji przekształcania tekstu w mowę w lokalnym języku uzależniona od rynku.