Przed podróżą
Na etapie planowania podróży należy upewnić siÄ™, że posiadamy odpowiednie uprawnienia do prowadzenia danego zestawu – czasem nie wystarczy prawo jazdy kategorii B i potrzebne jest prawo jazdy z dodatkowym kodem 96 albo kategoria B+E. Trzeba również sprawdzić, czy nasze auto nadaje siÄ™ do holowania wybranej przyczepy – zwróćmy uwagÄ™ na dopuszczalnÄ… masÄ™ caÅ‚kowitÄ… pojazdu, przyczepy, jak i caÅ‚ego zestawu oraz inne czynniki, np. obecność hamulca w przyczepie.
Zanim rozpoczniemy jazdÄ™, sprawdźmy, czy przyczepa jest wÅ‚aÅ›ciwie spiÄ™ta z autem oraz czy punkty Å›wietlne (stop, kierunkowskazy) dziaÅ‚ajÄ… prawidÅ‚owo. Ważna jest również widoczność w lusterkach bocznych – jeÅ›li planujemy ciÄ…gnąć szerokÄ… przyczepÄ™, warto zaopatrzyć siÄ™ w specjalne lustra na wysiÄ™gnikach, montowane na lusterkach samochodowych.
Istotne jest też stabilne umocowanie Å‚adunku i odpowiednie jego uÅ‚ożenie. – Bagaż należy ukÅ‚adać w pobliżu dyszla i na wysokoÅ›ci osi, aby nie obciążać nadmiernie tyÅ‚u przyczepki. JednoczeÅ›nie nie można zapomnieć o maksymalnym nacisku na hak holowniczy pojazdu, ponieważ zbyt duży nacisk na tyÅ‚ auta wpÅ‚ynie na pogorszenie jego wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci w zwiÄ…zku z odciążeniem przedniej osi – mówiÄ… trenerzy SzkoÅ‚y Bezpiecznej Jazdy Renault.
W czasie jazdy
PÅ‚ynne ruszanie pojazdem z przyczepÄ… wymaga wiÄ™kszych obrotów silnika. W celu przyspieszania konieczne jest też bardziej zdecydowane operowanie pedaÅ‚em gazu, bo zespóÅ‚ rozpÄ™dza siÄ™ wolniej. WiÄ™kszej uwagi wymagajÄ… także wszelkie manewry.
Podczas prowadzenia pojazdu z przyczepÄ… ze wzglÄ™du na zwiÄ™kszony opór oraz rozmiar zestawu trudniejsze jest wyprzedzanie. Trzeba również brać pod uwagÄ™, że wydÅ‚uża siÄ™ nasza droga hamowania, a podczas gwaÅ‚townego hamowania może wystÄ…pić trudność w utrzymaniu prostego toru jazdy przyczepy – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor SzkoÅ‚y Bezpiecznej Jazdy Renault.
SzczególnÄ… ostrożność trzeba zachować na zakrÄ™tach. PamiÄ™tajmy, że koÅ‚a przyczepy toczÄ… siÄ™ wtedy po mniejszym Å‚uku i należy uważać, by nie zawadzić o chodnik lub pojazd stojÄ…cy w pobliżu jezdni.
Podczas jazdy z przyczepÄ… obowiÄ…zuje nas również jazda z odpowiedniÄ… prÄ™dkoÅ›ciÄ…. Na autostradzie i na drodze ekspresowej dwujezdniowej i o dwóch pasach ruchu maksymalna dozwolona prÄ™dkość w takim przypadku to 80 km/h, a na pozostaÅ‚ych drogach – 70 km/h. W terenie zabudowanym dotyczÄ… nas takie same prÄ™dkoÅ›ci jak aut bez przyczepy.
Weź dwa trójkÄ…ty
WybierajÄ…c siÄ™ w podróż z przyczepÄ…, pamiÄ™tajmy o tym, by posiadać w pojeździe dodatkowy trójkÄ…t ostrzegawczy. Gdyby przyczepa ulegÅ‚a awarii i trzeba byÅ‚o jÄ… pozostawić po zabezpieczeniu takiego miejsca, bÄ™dziemy potrzebować trójkÄ…ta, by móc kontynuować jazdÄ™ autem, ponieważ jest to obowiÄ…zkowy element wyposażenia samochodu.