Zachowaniu niektórych rowerzystów na drodze można wiele zarzucić. Osoby peÅ‚noletnie nie muszÄ… zdawać żadnego egzaminu, by poruszać siÄ™ rowerem po ulicach, ale ich obowiÄ…zkiem jest stosowanie siÄ™ do przepisów ruchu drogowego. Niestety, nie zawsze tak siÄ™ dzieje. Z drugiej strony zdarza siÄ™, że to kierowcy narażajÄ… rowerzystów na niebezpieczeÅ„stwo, zwÅ‚aszcza wtedy, gdy nie ustÄ™pujÄ… im należnego pierwszeÅ„stwa.
Kiedy trzeba ustąpić pierwszeństwa?
Przepisy ruchu drogowego mówiÄ…, że kierujÄ…cy pojazdem ma obowiÄ…zek ustÄ…pić pierwszeÅ„stwa rowerzyÅ›cie zawsze, gdy „kierujÄ…cy skrÄ™ca w drogÄ™ poprzecznÄ… (zarówno w prawo, jak i w lewo), a rowerzysta jedzie na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którÄ… zamierza opuÅ›cić kierujÄ…cy”.
Szukaj kontaktu wzrokowego
Kiedy planujemy skrÄ™cić w drogÄ™ poprzecznÄ…, przecinajÄ…c przy tym potencjalny tor ruchu rowerów (np. pas ruchu dla rowerów), powinniÅ›my przede wszystkim na dÅ‚ugo przed skrÄ™tem popatrzeć w lusterka i daleko do przodu, żeby zlokalizować wzrokiem nadjeżdżajÄ…cych z obu stron rowerzystów. Ważne jest także wyraźne sygnalizowanie zamiaru skrÄ™tu oraz redukcja prÄ™dkoÅ›ci. DziÄ™ki temu zarówno kierowca, jak i rowerzysta majÄ… szansÄ™ wzajemnie siÄ™ zauważyć i odpowiednio zareagować. Co dalej? – BezpoÅ›rednio przed skrÄ™tem dokÅ‚adnie skontrolujmy prawe lusterko i odwróćmy siÄ™ w prawo, aby skontrolować martwe pole naszego pojazdu. We wszystkich sytuacjach potencjalnie kolizyjnych szukajmy kontaktu wzrokowego z rowerzystÄ… – wówczas obie strony majÄ… pewność, że wzajemnie siÄ™ zauważyÅ‚y
– mówiÄ… trenerzy SzkoÅ‚y Bezpiecznej Jazdy Renault.
Patrz w lusterka
Duże znaczenie ma również ustawienie lusterek bocznych w samochodzie. Kierowca powinien w nich widzieć fragment obrysu samochodu. DziÄ™ki temu może upewnić siÄ™, że za tylnymi sÅ‚upkami pojazdu nie powstanie martwe pole (mógÅ‚by w nim znaleźć siÄ™ rowerzysta), w które nie byÅ‚by w stanie popatrzeć, odwracajÄ…c gÅ‚owÄ™.
Co może zrobić rowerzysta?
Na bezpieczeÅ„stwo ogromny wpÅ‚yw ma również zachowanie osób poruszajÄ…cych siÄ™ na rowerach. RowerzyÅ›ci czÄ™sto zapominajÄ…, że przed wjazdem na przejazd dla rowerzystów powinni zachować ostrożność, rozejrzeć siÄ™ i zwolnić. Jeżeli takiego przejazdu nie ma, a jest jedynie przejÅ›cie dla pieszych, należy zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez pasy – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor SzkoÅ‚y Bezpiecznej Jazdy Renault.
RowerzyÅ›ci powinni także zadbać o to, by kierowcy dobrze ich widzieli, zwÅ‚aszcza po zmroku. Wtedy oÅ›wietlenie roweru to konieczność (w dzieÅ„ przepisy wymagajÄ… jedynie czerwonego Å›wiatÅ‚a odblaskowego z tyÅ‚u), nie zaszkodzi też kamizelka odblaskowa. Choć nie jest to obowiÄ…zkowe, warto również jeździć w kasku – w razie wypadku może on nawet uratować życie.