Podczas jazdy samochodem czÄ™sto siÄ™gamy po ulubione utwory dla poprawienia humoru. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie SEAT-a kierowcy najczęściej wskazujÄ…, że muzyka w samochodzie pozwala im siÄ™ zrelaksować, pozytywnie nastraja na caÅ‚y dzieÅ„ (za tÄ… opcjÄ… opowiedziaÅ‚o siÄ™ 53% Polaków), a także potrafi zmniejszyć poziom stresu (42% odpowiadajÄ…cych wskazaÅ‚o na tÄ™ odpowiedź). – Komfortowa i optymalna przestrzeÅ„ muzyczna, zgodna z naszymi preferencjami to czynnik, który wiąże siÄ™ z pozytywnymi emocjami. Wówczas na zasadzie reakcji Å‚aÅ„cuchowej jest wiÄ™ksza szansa na „przyjazne” zachowania np. w stosunku do innych kierowców. Reakcja odwrotna w postaci negatywnych zachowaÅ„ na drodze również jest możliwa – tÅ‚umaczy dr Sylwia Makomaska z Instytutu Muzykologii UW, specjalizujÄ…ca siÄ™ w psychologii muzyki. Dobry nastrój wywoÅ‚any sÅ‚uchaniem ulubionych utworów może mieć zatem także wpÅ‚yw na nasze milsze zachowanie na drodze.
Muzyka nami wodzi
Badania z zakresu psychologii muzyki pokazujÄ…, że za to, w jaki sposób odbieramy dźwiÄ™ki, odpowiada wiele mechanizmów. Szczególne miejsce zajmujÄ… cechy strukturalne samej muzyki (np. tempo, rytmika, stopieÅ„ skomplikowania utworu). Można wrÄ™cz stwierdzić, że muzyka może mieć wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci pobudzajÄ…ce lub uspokajajÄ…ce. – Nie ma uniwersalnej „recepty” na muzykÄ™, która zwiÄ™kszy poziom skupienia. W poszukiwaniu idealnego tÅ‚a warto zwrócić uwagÄ™ na rolÄ™ preferencji muzycznych odbiorcy. Naturalnym zjawiskiem zwiÄ…zanym z jej odbiorem bÄ™dzie dostosowywanie siÄ™ tempa i rytmu procesów fizjologicznych do sÅ‚uchanej muzyki. Zjawisko to okreÅ›la siÄ™ mianem wodzenia akustycznego. PrzykÅ‚adowo do tempa muzyki może dostrajać siÄ™ m.in. przewodnictwo impulsów nerwowych, praca serca czy oddech – tÅ‚umaczy dr Makomaska. Wodzenie akustyczne w kolejnych etapach może także oddziaÅ‚ywać na stan emocjonalny sÅ‚uchacza. Zjawisko to umożliwia zatem regulowanie zarówno stanu fizjologicznego, a poÅ›rednio także i emocjonalnego odbiorcy.
Muzyka rzeczywiście pobudza
Zazwyczaj sÅ‚uchamy muzyki w samochodzie, aby poprawić nasze samopoczucie, odprężyć siÄ™ i uprzyjemnić sobie podróż. Stanowi to idealnÄ… sytuacjÄ™, w której kierujÄ…cy może wpÅ‚ynąć na dobór soundtracku i oddać siÄ™ przyjemnoÅ›ci sÅ‚uchania ulubionych utworów. – Badania naukowe wykazaÅ‚y, że wpÅ‚yw sÅ‚uchanej muzyki na nastrój kierowcy ma także inne nastÄ™pstwa. Poziom znużenia czy pobudzenia oraz stopieÅ„ koncentracji bezpoÅ›rednio wiążą siÄ™ z samopoczuciem czÅ‚owieka, które uzależnione jest od tÅ‚a muzycznego. WspóÅ‚czesny czÅ‚owiek lubi, kiedy coÅ› gra mu w tle, zwÅ‚aszcza gdy znajduje siÄ™ sam w jakiejÅ› przestrzeni – dodaje dr Sylwia Makomaska.
Jakość muzyki, a system dźwiękowy
Jak siÄ™ okazuje, osoby szczególnie zainteresowane wysokÄ… jakoÅ›ciÄ… odtwarzanego dźwiÄ™ku majÄ… racjÄ™, poszukujÄ…c samochodu wyposażonego w sprzÄ™t car audio o najwyższym poziomie. – Wysoka jakość urzÄ…dzeÅ„ elektroakustycznych i noÅ›ników dźwiÄ™ku odgrywa dużą rolÄ™ w procesie percepcji muzyki. To szansa na osiÄ…gniÄ™cie wysokich parametrów w zakresie przejrzystoÅ›ci, przestrzennoÅ›ci czy peÅ‚ni brzmienia. Równowaga gÅ‚oÅ›noÅ›ci skÅ‚ada siÄ™ na tzw. równowagÄ™ muzycznÄ…, która może wpÅ‚ynąć nie tylko na odbiór muzyki, ale również na różne typy reakcji – wskazuje dr Makomaska. Jazda samochodem z towarzyszeniem muzyki pÅ‚ynÄ…cej z topowych urzÄ…dzeÅ„ może zatem uÅ‚atwić zachowanie kontroli na drodze.
Czego i jak słuchać za kierownicą?
Z badania przeprowadzonego na zlecenie SEAT-a wyniknęło również, że kierowcy podczas jazdy najchÄ™tniej sÅ‚uchajÄ… takich rodzajów muzyki jak: pop, rock czy dance, a ich ulubionymi utworami sÄ… ponadczasowe hity, takie jak Autobiografia zespoÅ‚u Perfect, Show must go on Queen oraz MaÅ‚omiasteczkowy Dawida PodsiadÅ‚o. Takie piosenki sÄ… powszechnie znane, dziÄ™ki czemu zmniejszajÄ… poziom rozproszenia uwagi i stanowiÄ… idealne tÅ‚o do ważniejszej od sÅ‚uchania muzyki czynnoÅ›ci – prowadzenia samochodu.