Data pochodzi ze źródeÅ‚ historycznych pozostawionych przez Majów ponad tysiÄ…c lat temu. Jeden z zapisów w kalendarzu Majów byÅ‚ przez wiele lat interpretowany jako przepowiednia koÅ„ca Å›wiata. Ale kto pojedzie w tamte strony, aby przyjrzeć siÄ™ przygotowaniom do tej szczególnej daty, wkrótce siÄ™ zorientuje, że nie mogÄ… one dotyczyć przepowiadanej apokalipsy. W Gwatemali ponad poÅ‚owa ludnoÅ›ci uważana jest za bezpoÅ›rednich potomków Majów, dlatego już od miesiÄ™cy tubylcy – wraz z turystami – przygotowywali siÄ™ do Å›wiÄ™towania 21 grudnia w Tikál, spektakularnych ruinach starożytnego miasta Majów. To byÅ‚e centrum cywilizacji Majów goÅ›cić bÄ™dzie uroczystoÅ›ci, ponieważ, wbrew popularnej opinii, kluczowa data nie oznacza koÅ„ca Å›wiata, a raczej poczÄ…tek nowej ery. Dla MINI zaÅ› także nowy okres peÅ‚en ekscytujÄ…cych wyzwaÅ„.
Brytyjski producent samochodów kompaktowych klasy premium jest obecny w ponad 100 krajach na caÅ‚ym Å›wiecie. Region Ameryki Åšrodkowej i PoÅ‚udniowej zalicza siÄ™ do najszybciej rozwijajÄ…cych siÄ™ rynków. W tym roku sprzedano tam już ponad 7350 modeli MINI, czyli okoÅ‚o dziewiÄ™ciu procent wiÄ™cej niż w caÅ‚ym roku 2011. W samym tylko Meksyku od poczÄ…tku roku sprzedano ponad 3400 egzemplarzy MINI – oznacza to już w tej chwili wzrost sprzedaży o 28,5 procent w stosunku do caÅ‚ego roku 2011. W Meksyku rozpoczęła siÄ™ już nowa era MINI.
Zaangażowanie marki w Gwatemali jest jeszcze stosunkowo nowym zjawiskiem. Firma MINI dostarczyła pierwsze auta do tego 15-milionowego państwa w roku 2010, podczas gdy firma BMW sprzedawała tam samochody już od pięćdziesięciu lat.
Czy wiÄ™c kalendarz Majów myli siÄ™ także w kwestii rozpoczÄ™cia ery MINI w Gwatemali? Modele MINI cieszÄ… siÄ™ tam wielkim popytem, poczÄ…wszy od klasycznych aut trzydrzwiowych poprzez MINI Clubman i MINI Cabrio aż po MINI Coupé i MINI Roadster. Obecnie najlepiej sprzedaje siÄ™ MINI Countryman.
MINI Countryman z opcjonalnym napÄ™dem na cztery koÅ‚a ALL4 to idealny samochód do pokonania wyboistej trasy na uroczystoÅ›ci w Tikál. Na razie jeszcze rzadko widzi siÄ™ tu MINI, ponieważ wiÄ™kszość odwiedzajÄ…cych przyjeżdża autobusem. Ale w Gwatemali era MINI dopiero siÄ™ rozpoczyna.
Tikál jest jednÄ… z najwiÄ™kszych atrakcji turystycznych Gwatemali. Serce starożytnego miasta Majów zajmuje powierzchniÄ™ 16 kilometrów kwadratowych. W szczytowym okresie rozwoju cywilizacji Majów, czyli od trzeciego do dziewiÄ…tego wieku naszej ery, mieszkaÅ‚o tu ponad 50 000 ludzi. Pozostawili po sobie imponujÄ…ce dowody zaawansowanej kultury, w tym Å›wiÄ…tynie w ksztaÅ‚cie piramid dochodzÄ…ce do 47 metrów wysokoÅ›ci, a także artystycznie udekorowane domy i kamienne stele z inskrypcjami Å›wiadczÄ…cymi o dużej wiedzy matematycznej i astronomicznej Majów. Stworzyli też precyzyjnie obliczone kalendarze, które od dawna podsycaÅ‚y wyobraźniÄ™ nie tylko archeologów.
DziÅ› Tikál jest nie tylko najwiÄ™kszÄ…, ale też najlepiej zbadanÄ… historycznÄ… osadÄ… Majów. Kompleks budowli w departamencie Petén, otoczony gÄ™stÄ… puszczÄ… tropikalnÄ…, zostaÅ‚ wpisany na ListÄ™ Åšwiatowego Dziedzictwa UNESCO w roku 1979 i jest chroniony jako park narodowy. Od poczÄ…tku roku 21. dnia każdego miesiÄ…ca odbywaÅ‚y siÄ™ wstÄ™pne uroczystoÅ›ci przygotowujÄ…ce do nadchodzÄ…cego punktu zwrotnego w historii Å›wiata, majÄ…cego nastÄ…pić 21 grudnia. Jeżeli chodzi o atmosferÄ™ nadchodzÄ…cej apokalipsy, wykreowanÄ… gÅ‚ównie przez hollywoodzki film „2012” niemieckiego reżysera Rolanda Emmericha, tu nie ma po niej ani Å›ladu. WrÄ™cz przeciwnie, przedstawiciele gwatemalskich potomków Majów interpretujÄ™ tÄ™ historycznÄ… datÄ™ jako poczÄ…tek ery harmonii i równowagi pomiÄ™dzy czÅ‚owiekiem a przyrodÄ….