PrzykÅ‚adami z historii kina mogÄ… być potężny Mack RS712LST model 1977, ciÄ…gnik siodÅ‚owy Krisa Kristoffersona, przywódcy buntowniczego konwoju z filmu „Konwój” Sama Peckinpaha lub Dodge Challenger R/T 440 Magnum rocznik 1970, którym ucieka przed policjÄ… Kowalski (Barry Newman) w egzystencjalnym filmie „ZnikajÄ…cy punkt”.
Nie trzeba siÄ™ zresztÄ… odwoÅ‚ywać do klasyki kina ubiegÅ‚ego wieku. Czym jeździ Kevin Spacey jako miliarder budujÄ…cy najwyższe wieżowce Ameryki w rodzinnej komedii „Jak zostać kotem” z ubiegÅ‚ego roku? BiaÅ‚y, sportowy samochód o futurystycznym wyglÄ…dzie to kultowy Lexus LFA z 560-konnym silnikiem V10. Wprowadzony na rynek w grudniu 2010 roku supersamochód japoÅ„skiej firmy byÅ‚ produkowany tylko przez dwa lata w limitowanej serii liczÄ…cej zaledwie 500 sztuk, dlatego dziÅ› można go kupić jedynie na rynku wtórnym, a ceny używanych egzemplarzy siÄ™gajÄ… milionów dolarów.
Status kultowych osiÄ…gajÄ… także hipotetyczne pojazdy z filmów science fiction. W „Raporcie mniejszoÅ›ci” Stevena Spielberga grajÄ…cy gÅ‚ównego bohatera Tom Cruise ucieka Lexusem 2054. To auto o futurystycznym, ale jednak wzglÄ™dnie konwencjonalnym wyglÄ…dzie ma elektryczny silnik zasilany wodorowymi ogniwami paliwowymi i szereg zaawansowanych funkcji, np. biometryczne systemy bezpieczeÅ„stwa. Warto zauważyć, że na taki pojazd nie trzeba bÄ™dzie czekać do poÅ‚owy XXI wieku – Lexus zapowiada, że jego samochody wodorowe bÄ™dÄ… obsÅ‚ugiwać Igrzyska Olimpijskie w Tokio już w 2020 roku.
A jeÅ›li chcemy zajrzeć dalej w przyszÅ‚ość, zobaczmy, co przewiduje Luc Besson w filmie „Valerian i miasto tysiÄ…ca planet”, najdroższej superprodukcji w historii francuskiego kina. Bohaterowie filmu, którego akcja rozgrywa siÄ™ w XXVIII wieku, to para agentów specjalnych, tropiÄ…cych kosmicznych przestÄ™pców w przestrzennej dżungli miÄ™dzygalaktycznego miasta Alpha. WykorzystujÄ… do tego caÅ‚y arsenaÅ‚ supernowoczesnego wyposażenia, w tym kosmiczny Å›cigacz SKYJET.
Scenograf Ben Mauro zaprojektowaÅ‚ go wspólnie z inżynierami Lexusa i projektantami ze studia designerskiego Lexusa ED2 w Nicei. OpÅ‚ywowy pojazd o figurze myÅ›liwca ma charakterystyczny dla Lexusów grill o ksztaÅ‚cie klepsydry, a reflektory przypominajÄ… przednie Å›wiatÅ‚a nowego flagowego coupe Lexus LC. BÅ‚Ä™kitna obwódka logo – jak w hybrydowych Lexusach – sugeruje ekologiczny napÄ™d. Jak wyjaÅ›nia gÅ‚ówny inżynier Lexusa Takeaki Kato, chodziÅ‚o o to, by SKYJET używaÅ‚ naturalnych substancji wystÄ™pujÄ…cych we WszechÅ›wiecie.
Zaangażowanie Lexusa w Å›wiat filmu to nie tylko samochody na planie. JapoÅ„ska marka premium organizuje co roku konkurs Lexus Short Films, w którym mÅ‚odzi twórcy mogÄ… wykazać siÄ™ swoimi umiejÄ™tnoÅ›ciami. Artystów, którzy przygotujÄ… na konkurs najlepsze prace, Lexus wspiera w rozwoju i pomaga im zaprezentować swoje dzieÅ‚a przed Å›wiatowÄ… publicznoÅ›ciÄ….
W Polsce Lexus jest partnerem technologicznym innego miÄ™dzynarodowego wydarzenia, adresowanego do mÅ‚odych twórców filmowych. PoÅ›wiÄ™cone przyszÅ‚oÅ›ci sztuki audiowizualnej warsztaty Plenery Film Spring Open to okazja do bezpoÅ›redniego spotkania ze Å›wiatowymi mistrzami różnych dyscyplin sztuki filmowej oraz pracy w profesjonalnych warunkach z wykorzystaniem najnowszych technologii. W tym roku goÅ›ciem specjalnym Plenerów jest Neil Corbould, dwukrotny zdobywca Oscara i czterokrotny laureat nagrody BAFTA. Corbould jest twórcÄ… efektów specjalnych do takich filmów jak: „Helikopter w ogniu”, „Grawitacja”, „Król Artur”, „Superman: Powrót”, „Obcy: Przymierze”, „Gladiator”, „Leon Zawodowiec”, „PiÄ…ty Element” czy „Szeregowiec Ryan”.