Powyższe założenie to jedna z przesłanek, dzięki którym – w ramach projektu Lyon Confluence* – koncern MMC podjął współpracę z agencją NEDO, oraz firmami TOSHIBA CORPORATION i TOSHIBA SOLUTIONS CORPORATION. Projekt zakłada stworzenie pokazowej inteligentnej infrastruktury w jednej z dzielnic trzeciego co do wielkości miasta Francji. Na potrzeby realizacji projektu firma MMC dostarczy 15 egzemplarzy swojego miejskiego, elektrycznego modelu i-MiEV.
Japonia + Europa
NEDO (ang. New Energy and Industrial Technology Development Organization) to japońska instytucja publiczna zajmująca się badaniami i rozwojem, a także propagowaniem innowacyjnych technologii energetycznych, ekologicznych i przemysłowych.
Wybrana przez Grand Lyon Community** na drodze publicznego przetargu, NEDO wyznaczyła jako swych głównych wykonawców firmy TOSHIBA oraz TOSHIBA SOLUTIONS.
Mają one nadzorować prace japońskiego konsorcjum, które odpowiedzialne jest za dostarczenie kompletnego projektu demonstracyjnego, w zakresie rozwiązań inteligentnej infrastruktury oraz sieci elektrycznej, tzn.:
- Stworzenie budynku o dodatnim bilansie energetycznym***
- Opracowanie systemu wspólnego użytkowania pojazdów elektrycznych
- Instalację przydomowych urządzeń pomagających wydajniej zarządzać energią elektryczną
- Stworzenie systemu zarządzania infrastrukturą publiczną
Publiczno-prywatne partnerstwo japońsko-francuskie zaowocuje do marca 2016 roku zrównoważonym rozwojem nowoczesnej infrastruktury w dzielnicy Confluence (Lyon).
Rola Mitsubishi
15 sztuk modelu i-MiEV, które firma MITSUBISHI MOTORS dostarczy na potrzeby projektu, wejdzie w skład floty 30 pojazdów elektrycznych w większości wyposażonych w fotowoltaiczne systemy zasilania. Pojazdy te będą użytkowane przez firmy działające na obszarze Confluence oraz przez okolicznych mieszkańców.
Następnie konsorcjum firmy TOSHIBA dostarczy odpowiednią technologię (systemy zarządzania i monitoringu przepływu energii)francuskiej firmie VEOLIA TRANSDEV za pośrednictwem spółki podległej Proxiway, która specjalizuje się w systemach wypożyczania i dzielenia się pojazdami oraz posiada w swej ofercie usługę SUNMOOV.
Firma MITSUBISHI MOTORS będzie odpowiedzialna za utrzymanie kompatybilności pojazdów elektrycznych z systemem wypożyczania.
Aby oferta była funkcjonalna z punktu widzenia mieszkańców Confluence, zostanie tam zainstalowane 30 standardowych ładowarek oraz 3 urządzenia do szybkiego ładowania (standard CHAdeMO).
Zgodny z filozofią firmy MMC projekt inteligentnej infrastruktury Lyon Confluence zwiastuje wprowadzenie na szeroką skalę technologii energooszczędnych oraz umożliwiających powszechne wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Ponadto projekt promuje pojazdy elektryczne nowej generacji takie, jak najnowsze modele firmy Mitsubishi (i-MiEV, Outlander PHEV, itd.).
Warto przypomnieć, że firma MMC uczestniczy w rozmaitych projektach rozwoju inteligentnej infrastruktury na terenie Japonii oraz w hiszpańskiej Maladze, a także bierze udział w tworzeniu japońskiego eko-miasta z inteligentną infrastrukturą w ramach projektu „Keihanna Eco City the Next-generation Energy and Social Systems”. W przyszłości firma MMC planuje nadal uczestniczyć w tego typu projektach, promując pojazdy z napędem elektrycznym.
*Lyon Confluenceto kluczowy projekt rewitalizacji byłego węzła przemysłowego i komunikacyjnego leżącego u zbiegu Rodanu i Saony w centrum Lyonu. Projekt ma być prezentacją nowoczesnych technologii.
**Grand Lyon Communityto autonomiczna społeczność zajmująca spore terytorium, łącznie z miastem Lyon oraz sąsiednimi gminami.
***Budynek o dodatnim bilansie energetycznym: budynek prezentujący systemy do przydomowej produkcji energii elektrycznej, której ilość wykracza poza energetyczne zapotrzebowanie tego budynku dzięki zastosowaniu licznych energooszczędnych rozwiązań technologicznych oraz wykorzystaniu rozmaitych źródeł energii odnawialnej.
****System zarządzania infrastrukturą publiczną: system, który wspomaga procesy zrównoważonego ekologicznie planowania miejskiego przy pomocy wizualizacji oraz symulacji statusu zużycia energii elektrycznej dla danego regionu w oparciu o rzeczywiste dane o produkcji i zapotrzebowaniu na energię elektryczną.