Zadaniem uczestników konkursu jest opracowanie osobistych urzÄ…dzeÅ„ do poruszania siÄ™ dla osób sparaliżowanych. PrzyszÅ‚oÅ›ciowe rozwiÄ…zania w zakresie mobilnoÅ›ci mogÄ… obejmować wszystko, poczÄ…wszy od egzoszkieletów, przez sztucznÄ… inteligencjÄ™ i uczÄ…ce siÄ™ maszyny, po przetwarzanie danych w chmurze czy akumulatory.
Na caÅ‚ym Å›wiecie miliony ludzi cierpiÄ… na paraliż koÅ„czyn dolnych (najczÄ™stsze przyczyny to udary, uszkodzenie rdzenia krÄ™gowego i stwardnienie rozsiane). Åšwiatowa Organizacja Zdrowia szacuje, że każdego roku odnotowuje siÄ™ 250 000 – 500 000 nowych przypadków urazów rdzenia krÄ™gowego.
Innowacje z wykorzystaniem inteligentnej technologii mobilnoÅ›ci dajÄ… szansÄ™ stworzenia osobistych urzÄ…dzeÅ„ lepiej zintegrowanych z ciaÅ‚em użytkownika i Å›rodowiskiem. Wdrażanie tej przeÅ‚omowej technologii jest jednak powolne z powodu takich czynników, jak maÅ‚e i rozdrobnione rynki, obciążenia regulacyjne i zÅ‚ożoność procedur zwrotu kosztów przez ubezpieczycieli bÄ…dź systemy opieki zdrowotnej.
To obniża atrakcyjność tego rynku dla maÅ‚ych przedsiÄ™biorców lub nowych podmiotów i utrudnia wprowadzanie na rynek nowoczesnych rozwiÄ…zaÅ„ przez innowatorów. Pomimo znacznego postÄ™pu w dziedzinie jakoÅ›ci podróży dla osób niepeÅ‚nosprawnych, innowacje w zakresie ich codziennego funkcjonowania wciąż pozostajÄ… w tyle.
Nagroda Mobility Unlimited Challenge jest wspierana przez wielu honorowych ambasadorów, którzy doÅ›wiadczajÄ… życia z paraliżem dolnych koÅ„czyn. Należą do nich Aki Taguchi, dyrektor JapoÅ„skiego Stowarzyszenia Paraolimpijskiego; August de los Reyes, szef projektu w Pinterest; Yinka Shonibare MBE, brytyjsko-nigeryjska artystka nominowana do nagrody Turnera; Sandra Khumalo, poÅ‚udniowoafrykaÅ„ska wioÅ›larka; indyjska sportsmenka i aktywistka Preethi Srinivasan; Sophie Morgan, brytyjska prezenterka telewizyjna; amerykaÅ„ska lekkoatletka Tatyana McFadden; oraz dr Rory A Cooper, dyrektor Human Engineering Research Laboratories na Uniwersytecie w Pittsburghu.
„To poczÄ…tek naszego konkursu, trzyletniej podróży, która zakoÅ„czy siÄ™ w Tokio w 2020 roku. W rywalizacji wezmÄ… udziaÅ‚ najwiÄ™ksze umysÅ‚y w dziedzinie technologii, projektowania i inżynierii z każdego zakÄ…tku Å›wiata, aby uczynić Å›rodowisko i spoÅ‚eczeÅ„stwo bardziej dostÄ™pnymi dla osób z paraliżem dolnych koÅ„czyn. Wiemy, że nie mamy jeszcze rozwiÄ…zaÅ„, ale nasza inicjatywa jest adresowana do ludzi, którzy mogÄ… pomóc w ich rozwoju” – stwierdziÅ‚ Ryan Klem, dyrektor programów Toyota Mobility Foundation.
„W wyzwaniu Mobility Unlimited chodzi o swobodÄ™ poruszania siÄ™. Projekt bÄ™dzie wspierać innowatorów, tworzÄ…cych przeÅ‚omowe urzÄ…dzenia sÅ‚użące mobilnoÅ›ci, wykorzystujÄ…ce inteligentnÄ… technologiÄ™ i systemy, które odmieniÄ… ludzkie życie” – skomentowaÅ‚a Charlotte Macken z Nesta's Challenge Prize Centre.
Pula nagród Toyota Mobility Foundation Challenge o wartoÅ›ci 4 mln USD zostanie wykorzystana w trzech etapach. Nagrody Discovery bÄ™dÄ… zapewniać fundusze zalążkowe w wysokoÅ›ci 50 000 dolarów dla 10 grup z obiecujÄ…cymi koncepcjami. NastÄ™pnie panel jurorów-ekspertów wybierze piÄ™ciu finalistów, z których każdy otrzyma 500 000 dolarów, by móc przeksztaÅ‚cić swoje koncepcje w prototyp. ZwyciÄ™zca konkursu otrzyma 1 000 000 dolarów, aby udostÄ™pnić urzÄ…dzenie użytkownikom. Wyniki zostanÄ… ogÅ‚oszone w Tokio we wrzeÅ›niu 2020 roku. Zainteresowani innowatorzy mogÄ… zgÅ‚aszać siÄ™ online na stronie mobilityunlimited.org.
ZgÅ‚oszenia do konkursu Mobility Unlimited Challenge powinny być skoncentrowane na użytkowniku. UdziaÅ‚ w konkursie wymaga wspóÅ‚pracy z niepeÅ‚nosprawnymi i wÅ‚Ä…czenie ich w proces tworzenia projektu, aby osoby z paraliżem koÅ„czyn dolnych mogÅ‚y wchodzić w interakcje i ksztaÅ‚tować rozwiÄ…zania mobilne przyszÅ‚oÅ›ci.
Więcej informacji na stronie mobilityunlimited.org.
Toyota Mobility Foundation
Toyota Mobility Foundation zostaÅ‚a zaÅ‚ożona przez ToyotÄ™ w 2014 roku w celu stworzenia prawdziwie mobilnego spoÅ‚eczeÅ„stwa, które pomoże ludziom lepiej żyć – bez wzglÄ™du na to, gdzie siÄ™ znajdujÄ…. Celem Fundacji jest wspieranie systemów mobilnoÅ›ci przy jednoczesnym eliminowaniu różnic w możliwoÅ›ciach poruszania siÄ™.
Toyota Mobility Foundation dziaÅ‚a na rzecz dostarczania innowacyjnych rozwiÄ…zaÅ„ mobilnoÅ›ci na caÅ‚ym Å›wiecie, od uspokojenia ruchu w najbardziej zatÅ‚oczonych miastach na Å›wiecie, po rozwiÄ…zania w zakresie energii wodorowej. Fundacja realizuje swojÄ… misjÄ™ poprzez dzielenie siÄ™ wiedzÄ…, wspóÅ‚pracÄ™ z innymi i wykorzystywanie ich innowacyjnego ducha do budowania bardziej radosnego, mobilnego spoÅ‚eczeÅ„stwa. Odbywa siÄ™ to z wykorzystaniem wiedzy Toyoty w zakresie technologii, bezpieczeÅ„stwa i Å›rodowiska, przy wspóÅ‚pracy z uniwersytetami, rzÄ…dem, organizacjami non-profit, instytucjami badawczymi i innymi organizacjami.
Nesta's Challenge Prize Centre
Nesta jest globalnÄ… fundacjÄ… wspierajÄ…cÄ… innowacje, a jej Challenge Prize Centre jest znanym na caÅ‚ym Å›wiecie centrum wiedzy eksperckiej w zakresie projektowania i opracowywania nagród za osiÄ…gniÄ™cia w dziedzinie rozwoju spoÅ‚eczeÅ„stw. Centrum korzysta z nagród, by stymulować innowacyjne rozwiÄ…zania problemów spoÅ‚ecznych. Oto wybrane projekty Nesta's Challenge Prize Centre:
-
Nagroda Longitude Prize, stworzona w celu zwalczania rosnÄ…cej opornoÅ›ci na Å›rodki przeciwdrobnoustrojowe i ograniczenia stosowania antybiotyków.
-
Nagroda Inclusive Technology Prize, promujÄ…ca innowacje, zapewniajÄ…ce osobom niepeÅ‚nosprawnym równy dostÄ™p do życiowych szans.
-
Nagroda UNDP za odnawialne źródÅ‚a energii, majÄ…ca na celu znalezienie rozwiÄ…zania w zakresie energii odnawialnej, zdolnego do dostarczania mocy poza sieciÄ…, by zaspokoić potrzeby rodzin powracajÄ…cych po wojnie na obszary wiejskie BoÅ›ni i Hercegowiny.
-
Nagroda stworzona w celu zmniejszenia emisji dwutlenku wÄ™gla, przez przesuniÄ™cie zapotrzebowania na energiÄ™ do godzin poza szczytem albo przez wytwarzanie zapasów energii ze źródeÅ‚ odnawialnych.
Więcej informacji jest dostępnych na stronie challengeprizecentre.org.
Wkład Toyoty w mobilność
Toyota jest Å›wiatowym liderem w zakresie budowania nowego modelu mobilnoÅ›ci. Firma wspóÅ‚pracuje z wieloma ekspertami, dzielÄ…c siÄ™ swojÄ… wiedzÄ… i doÅ›wiadczeniem oraz stosujÄ…c robotykÄ™ w celu pomocy osobom o ograniczonej mobilnoÅ›ci.
W tym celu Toyota realizuje następujące projekty:
-
IBot 2: wózek inwalidzki do pokonywania schodów, który wkrótce stanie siÄ™ węższy i bardziej dostÄ™pny;
-
Human Support Robot (HSR): robot partnerski, pomagający ludziom w codziennych czynnościach;
-
Projekt BLAID: przyszÅ‚a technologia mobilnoÅ›ci, która może pomóc osobom niewidomym lub niedowidzÄ…cym w uzyskaniu lepszej Å›wiadomoÅ›ci ekologicznej.
Więcej informacji jest dostępnych na stronie:
www.mobilityforall.com/global/en/Mobility/#