Turbosprężarki to urządzenia bardzo cenione przez użytkowników obecnie już większości samochodów. Opracowanie turbosprężarki pozwoliło konstruktorom silników na zwiększenie mocy silnika, co było szczególnie ważne w początkach motoryzacji, a także ułatwiło wykorzystywanie na szeroką skalę silników diesla. Doładowanie silnika pozwalało uzyskać określoną moc przy jednoczesnym zmniejszeniu jego pojemności, a więc także i gabarytów. Okazało się także, że turbosprężarki mogą znacznie poprawić ekonomiczne aspekty używania pojazdów silnikowych, gdyż pozwalają na zredukowanie ilości spalanego paliwa. Z tego powodu sprężarki wykorzystuje się obecnie w większości samochodów, wyposażonych w mocne, choć niewielkie jednostki napędowe, nie tylko wysokoprężne, ale także benzynowe.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że każdy dodatkowy podzespół w samochodzie to zwiększenie ryzyka wystąpienia usterek i awarii. W przypadku turbosprężarek jest to tym bardziej istotne, że pracują one w bardzo wysokich temperaturach i pod olbrzymim obciążeniem wynikającym z dużej prędkości obrotowej wirnika. Awaria turbosprężarki jest bardzo ryzykowna, zaś jej naprawa może wiązać się z bardzo wysokimi kosztami. Zdarzają się bowiem przypadki, kiedy uszkodzeniu ulega nie tylko sama sprężarka, ale i wiele pozostałych podzespołów silnika. Oczywistym jest więc fakt, ze po pewnym czasie eksploatacji pojazdu, konieczne będzie serwisowanie lub wymiana zużytego elementu. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą specjalistyczne firmy, zajmujące się regeneracją turbosprężarek.
Jakie są etapy regeneracji turbosprężarki?
Regeneracja turbosprężarki to skomplikowany i złożony proces, znacznie przekraczający umiejętności i możliwości domorosłego mechanika, dlatego właśnie tę usługę wykonują firmy specjalizujące się tego typu urządzeniach. Niemniej jednak, oddając swoją turbosprężarkę do regeneracji, warto wiedzieć, na czym polega ten proces i jakie czynności musza zostać wykonane, by zapewnić jej bezawaryjne działanie w ciągu następnych wielu tysięcy kilometrów.
Proces regeneracji turbosprężarki można podzielić na następujące etapy:
- Demontaż uszkodzonej turbosprężarki
- Rozmontowanie turbosprężarki na poszczególne elementy
- Staranne czyszczenie wszystkich części wchodzących w skład turbosprężarki – wykorzystuje się w tym celu mycie wysokociśnieniowe oraz piaskowanie i mycie ultradźwiękowe
- Badanie elementów pod kątem uszkodzeń oraz zdiagnozowanie, które z nich wymagają regeneracji, a które wymiany (wszystkie uszczelki, łożysko oporowe, rozrzutnik oraz tulejka łożyskowa wałka są niezależnie od stanu technicznego wymieniane na nowe)
- Wyważanie wirnika i wałka – to kluczowy etap, ponieważ wirnik przenosi największe obciążenia ze względu na temperaturę i wysoką prędkość obrotową; odpowiednie wyważenie ma decydujący wpływ na trwałość turbosprężarki i niejednokrotnie podczas regeneracji wykonuje się je bardziej dokładnie, niż w fabryce, zapewniając poprawienie własności podzespołu
- Złożenie turbiny z regenerowanych oraz wymienionych części
- Doważanie średnio- i wysokoobrotowe
- Końcowe zmontowanie turbosprężarki
- Montaż podzespołu w komorze silnika
Jak widać, regeneracja turbosprężarki to wieloetapowy, skomplikowany proces, dlatego warto zlecić go specjalistom. Fachowo wykonana regeneracja to nie tylko zysk mocy i trwałości samej turbosprężarki, ale także obniżenie ryzyka wystąpienia kosztownych napraw.
Autor artykułu
Artykuł napisany przez firmę Turbor zajmującą się regeneracją turbosprężarek, wałów pędnych i wtrysków.
47535