Z lokalizatorów GPS zamontowanych w samochodach korzystają dziś nie tylko użytkownicy firmowi, ale i szerokie grono użytkowników indywidualnych. System GPS umożliwiający błyskawiczne stwierdzenie, gdzie w danym momencie znajduje się konkretny pojazd, zyskuje coraz większą rolę w zarządzaniu przedsiębiorstwami.

 Z systemów monitoringu korzystają przede wszystkim firmy z branży logistycznej i transportowej, ale także przedsiębiorstwa z innych branż, gdyż nowoczesna lokalizacja GPS okazuje się przydatna w każdym rodzaju działalności. Można ją wykorzystać do lokalizacji położenia towarów wysłanych w trasę, a także skontrolowania samej trasy, jaką porusza się kierowca.

""Dzięki temu możliwe staje się opracowanie najkrótszych i/lub najszybszych tras, a więc optymalizacja kosztów transportu. Z lokalizacji pojazdów GPS korzystają również korporacje i instytucje, w których pracownicy często są wysyłani w delegacje lub podróże służbowe. System jest bajecznie prosty do zastosowania. Wystarczy w samochodzie zainstalować odpowiednio zaprogramowane urządzenie. Aktualną pozycję samochodu śledzi się na ekranie komputera (możliwe jest również rozwiązanie przesyłające dane do dowolnego typu urządzeń mobilnych) bezpośrednio w firmowej siedzibie lub na monitorach zewnętrznej firmy, której zlecono zarządzanie tym zadaniem. Planując wprowadzenie systemu monitoringu GPS w swoim przedsiębiorstwie, warto porównać oferty różnych firm specjalizujących się w tym rodzaju usług lub zamieścić ogłoszenie w jednym z popularnych serwisów, na przykład Oferteo.pl. Z tej opcji mogą skorzystać nie tylko szefowie firm, ale również użytkownicy indywidualni.

Co to jest GPS?


Chociaż skrótu GPS używają niemal wszyscy (nawigacja GPS, lokalizacja GPS) to mało kto zadaje sobie pytanie, czym tak naprawdę jest ten system. GPS to skrót od Global Positioning System i chociaż tak naprawdę należałoby używać akronimu GPS-NAVSTAR (od Global Positioning System – NAVigation Signal Timing And Ranging), to prawa rynku, dążące do tworzenia nazw krótkich i łatwych do zapamiętania spowodowały jednak, że stworzony przez amerykański Departament Obrony system nawigacji satelitarnej świat zna właśnie jako GPS. Obejmuje on swoim zasięgiem całą naszą planetę i złożony jest z trzech podsystemów. Segment kosmiczny to 32 satelitów poruszających się na średniej orbicie wokół Ziemi. Segment naziemny składa się ze stacji kontrolnych na powierzchni kuli ziemskiej. Ostatni element systemu to segment użytkownika, który składa się z milionów odbiorników sygnału. Podstawowy cel korzystania z GPS to ułatwienia poruszania się od punktu A do punktu B (wyznaczanie trasy, wybieranie tras najszybszych lub najkrótszych do przejechania) oraz dostarczenie danych o aktualnym położeniu. Informację o położeniu uzyskuje się na podstawie pomiarów czasu dotarcia sygnału z satelity do odbiornika. Znając moment wysłania sygnału i prędkość jego poruszania się, oblicza się odległość między satelitą a odbiornikiem. Pomiary są dokonywane w czasie rzeczywistym, więc informacje otrzymuje się natychmiast i – co więcej – z dużą dokładnością. Sygnał niesie informację o aktualnym położeniu satelitów, ich teoretycznej drodze oraz ewentualnych odchyleniach. Na tej podstawie odbiornik ustala swoją odległość od poszczególnych nadajników satelitarnych i jest w stanie podać swoją pozycję geograficzną (nie tylko szerokość i długość geograficzną, ale i wysokość).

Z systemu lokalizacji GPS może skorzystać każdy i to całkowicie bezpłatnie (zgodnie z polityką USA) – pod warunkiem posiadania odpowiedniego odbiornika GPS. Różnorodne modele odbiorników montowane w pojazdach produkuje mnóstwo firm, więc różnią się one możliwościami, oprogramowaniem i dokładnością.

Monitoring GPS – ludzie i ładunki pod kontrolą


Wdrożenie systemu monitoringu pojazdów to ogromne ułatwienie w transporcie towarów. Może on służyć do bieżącego monitorowania położenia pojazdu z ładunkiem na trasie, a więc zwiększenia poziomu bezpieczeństwa przewożonych towarów w wyjątkowo szybki i ekonomiczny sposób. Z lokalizacji samochodów służbowych za pomocą nowoczesnych urządzeń GPS korzystają także szefowie, których pracownicy często jeżdżą w podróże służbowe. Dzięki systemowi można sprawdzić aktualne położenie samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i dowiedzieć się między innymi tego, czy podwładni używają ich zgodnie z przeznaczeniem i wyłącznie do wykonywania zadań służbowych.

24744