Minął miesiąc od wystosowania przez KNF listu do ubezpieczycieli z apelem o zaprzestanie wojny cenowej. Tym razem Komisja nie prosiła, ale wręcz groziła wysokimi karami, w przypadku nie stosowania się do jej wskazówek. Czy rynek ubezpieczeń wziął sobie do serca apel Komisji? KNF sprawdziła to za pomocą ankiety, my – za pomocą rozłożonego w czasie porównania cen OC, dla właścicieli samochodów marki Volkswagen.

Podobno wojna cenowa potrwa do pierwszej połowy 2016 roku

 

Wstępna analiza KNF wykazała, że ubezpieczyciele są skłonni do wprowadzenia zmian taryf, ale tylko część z nich stosuje już wyższe stawki w OC. Według informacji podanej na stronie Puls Biznesu, należą do nich UNIQA (początek roku), PZU (wrzesień), Link4 (miesiąc temu) i Allianz (początek listopada). Eksperci branżowi prognozują, że szybkie podniesienie cen OC przesunie się w czasie i odbędzie w pierwszej połowie 2016 roku. Głośno mówi się także o tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe, które zresztą same przyzwyczaiły klientów do stabilnych, niskich stawek, teraz boją się ich reakcji. Czy zatem nie będzie tak (lub już nie jest?), że wysoka cena zostanie zrekompensowana specjalną promocją lub zniżką?

 

""

 

 

Ceny OC wzrosły? Dla kogo?

 

Musimy przyznać, że nie ma sposobu na pełne i jednoznaczne określenie, dla kogo cena OC jest wciąż korzystna, a kto z dnia na dzień traci szansę na tanią polisę. Każdy zakład ubezpieczeń stosuje własną politykę cenową i indywidualną ocenę ryzyka ubezpieczeniowego, a nie zmienia się tylko rodzaj ochrony. Musielibyśmy zatem porównać składki dla wszystkich kierowców, oferowane w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Gdyby nawet dokonać niemożliwego, i tak nie znamy nowych taryf na najbliższe miesiące.

 

Aby mieć chociaż średni pogląd na sytuację cenową w branży ubezpieczeń komunikacyjnych, postanowiliśmy porównać rozłożone w czasie oferty OC (z maja i listopada), opierając się na przykładzie przedstawicieli trzech grup kierowców: bezszkodowego – w średnim wieku, młodego – z 3 letnim stażem w prowadzeniu pojazdów i sprawcy (sprawczyni) dwóch szkód w ciągu dwóch ostatnich lat. Do porównania wybraliśmy jeden z najpopularniejszych samochodów – Volkswagena. Wyniki majowej kalkulacji dostarczyli nam specjaliści z internetowej porównywarki, a aktualne wyniki kalkulacji z listopada – kalkulator OC na najtaniejuagenta.pl .

 

 

 "" 

 

 

Wyniki porównania są bardzo ciekawe, wręcz zaskakujące. Okazuje się, że zapewnienia dotyczące podwyżki – głównie dla kierowców „szkodowych”, zupełnie się nie potwierdziły.

 

  • Towarzystwo Benefia wciąż utrzymuje tą samą, najkorzystniejszą ofertę OC dla sprawcy dwóch szkód. Zmienia się tylko cena – zależnie od modelu pojazdu (prawdopodobnie ze względu na ilości KM), ale jest ona identyczna, jak w maju tego roku. Oczywiście nie jesteśmy w stanie wychwycić, jak zmieniły się oferty wszystkich ubezpieczycieli. Nie zmienia to jednak faktu, że „kto szuka nie błądzi” i gdy porówna – znajdzie najtaniej dla siebie.

  • OC dla bezszkodowego kierowcy wyraźnie zdrożało, ale nadal najtańsze ubezpieczenie proponuje AXA, więc również teraz – po podwyżce „zgarnęłaby” ona tych samych klientów.

  • Wygląda na to, że polityka cenowa AXA jest znacznie przychylniejsza młodym kierowcom. Wszystkim młodym polecamy zatem sprawdzenie jej oferty. Oczywiście nie można sobie pozwolić na brak porównania z innymi ubezpieczycielami. Sytuacja może być bowiem zupełnie odmienna, gdy w formularzu zaznaczymy szkodę lub gdy młody kierowca świeżo uzyskał uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

 

 

Nawet, gdy nadejdą podwyżki…

 

Nie będą one wprowadzane równocześnie przez wszystkich ubezpieczycieli. Dlatego wciąż szukajmy najniższych cen, kalkulujmy, dopytujmy o promocje i rabaty. Wygląda na to, że nawet w obliczu zakończenia wojny cenowej, ktoś, gdzieś będzie na nas czekał z atrakcyjną propozycją ubezpieczenia.

33954