Kurs na kategorie C ? Kraków pozwala poruszać się pojazdami ciężarowymi. Aby zapisać się do ośrodka szkoleniowego, trzeba spełnić określone warunki, w tym przejść badania lekarskie. Kursy prawa jazdy kończą się egzaminami państwowymi.

Prawo jazdy kat C na samochody ciężarowe

Do kierowania pojazdem samochodowym potrzebne są uprawnienia. Prawo jazdy kategorii B pozwala na poruszanie się autem o masie całkowitej do 3,5 t, z przyczepką lekką. Natomiast prawo jazdy kat. C uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o masie całkowitej powyżej 3,5 t, pojazdem wolnobieżnym i ciągnikiem rolniczym, z wyjątkiem autobusu. Uprawnienia są niezbędne do prowadzenia ciężarówki.

Jeśli planujecie Państwo zatrudnić się w firmie transportowej, poprzez stronę online kurs Na Kategorie C – Kraków zapiszecie się na szkolenie w ośrodku nauki jazdy. Aby przystąpić do szkolenia, należy mieć 21 lat, posiadać dowód osobisty i prawo jazdy w zakresie kat B, profil kandydata oraz orzeczenie lekarskie. Ośrodek Szkolenia Kierowców „Orzeł” pomaga w wypełnieniu formalności i udziela wsparcia kandydatom oraz umawia na badania lekarskie.

Kurs na kategorie C – Kraków

Kurs na prawo jazdy kat. C trwa 50 godzin. Składa się z 20. godzin zajęć teoretycznych, z przepisów o ruchu drogowym i 30. praktycznych na placu manewrowym oraz w terenie. Do dyspozycji kursantów są pojazdy: Renault Premium i Renault Midlum. Kursanci nabywają umiejętności prowadzenia samochodu i przygotowują się do egzaminu.

Firma Orzeł prowadzi wysokiej jakości szkolenia. Na zajęciach przekazywane są najnowsze informacje i umiejętności, w celu przygotowania kursantów do pracy w zawodzie kierowcy. Kursy prowadzą doświadczeni wykładowcy, a harmonogram zajęć jest ustalany indywidualnie. Po zakończeniu szkolenia kandydat zdaje egzamin państwowy, składający się z dwóch części. Najpierw jest przeprowadzany test z wiedzy, a następnie praktyczny. Kandydat udaje się na plac manewrowy, a następnie odbywa z egzaminatorem jazdę po mieście.

Kwalifikacja wstępna a kurs na przewóz rzeczy

Osoby, które chcą pracować w zawodzie kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu muszą uzyskać kwalifikację wstępną, która zastąpiła dawny kurs na przewóz rzeczy i osób. Mamy przyspieszoną i pełną, a ich celem jest przygotowanie do pracy w zawodzie kierowcy. Kwalifikacja wstępna pełna obejmuje 260 godzin teorii i 20 – praktyki. Natomiast w przypadku przyspieszonej, kurs trwa 140 godzin, z tego 130 zajęć teoretycznych i 10 praktycznych.

W przypadku prawa jazdy kategorii C kwalifikacja wstępna pełna jest przeznaczona dla kierowców, którzy nie ukończyli 21 lat. Przyspieszona dotyczy osób starszych. Po ukończonym szkoleniu jest egzamin w formie testu, a po jego zaliczeniu wystawiane Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej. Okres ważności dokumentu wynosi 5 lat, więc trzeba go ponawiać.

Badania kierowców

Zawodowy kierowca, chcąc poruszać się pojazdem samochodowym w ruchu drogowym musi pozytywnie przejść badania lekarskie: ogólne, laryngologiczne, neurologiczne, okulistyczne i pomocnicze. Mają one na celu skontrolowanie stanu zdrowia. Lekarz musi wykluczyć wszelkie zaburzenia, przed wystawieniem zaświadczenie. Przeprowadzane są testy psychologiczne określające cechy osobowości, dojrzałości emocjonalnej oraz sprawności intelektualnej.

Orzeczenie lekarskie jest niezbędne, by otrzymać uprawnienia do kierowania samochodem ciężarowym, ale zgodnie z przepisami należy regularnie powtarzać. W przypadku złych wyników lekarz wystawi pozwolenie czasowe lub też zakazujące prowadzenia pojazdów ciężarowych.