|
|
Coraz gorsza jakość paliw w Polsce
|
Autor: Marcin Skrzyński Dodano: 2007-09-06
Wyświetlono: 3776 razy
|
PogorszyÅ‚a siÄ™ jakość paliw w Polsce – wynika z kontroli przeprowadzonych przez InspekcjÄ™ HandlowÄ… w pierwszej poÅ‚owie 2007 roku. Ponad 4 proc. zbadanych stacji sprzedawaÅ‚o benzynÄ™ lub olej napÄ™dowy zÅ‚ej jakoÅ›ci.
|
|
Od 1 maja 2004 roku podległa Prezesowi UOKiK Inspekcja Handlowa kontroluje jakość paliw na losowo wybranych stacjach. Na każdej pobierana jest jedna próbka. W pierwszej połowie 2007 roku zbadano ich 270. Prawie 4,5 proc. nie spełniało wymogów jakościowych, podczas gdy w ubiegłym roku było to 2,9 proc.
PogorszyÅ‚a siÄ™ jakość sprzedawanej benzyny – kryteriów nie speÅ‚niaÅ‚o 6,29 proc. próbek (w I poÅ‚owie 2006 roku wskaźnik ten wyniósÅ‚ 3,65 proc.). Nieznacznie spadÅ‚a też jakość oleju napÄ™dowego – wadliwych okazaÅ‚o siÄ™ 1,05 proc. próbek (w I poÅ‚owie 2006 roku – 0,91 proc.).
Od stycznia 2007 roku w związku z wejściem w życie nowej ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw rozszerzono system analiz. Badany jest gaz płynny LPG, sprężony gaz ziemny CNG, lekki i ciężki olej opałowy, olej do silników statków żeglugi śródlądowej, biopaliwa wytwarzane przez rolników na własny użytek oraz stosowane w tzw. wybranych flotach pojazdów. Ponadto sprawdzany jest cały łańcuch dystrybucyjny od stacji, poprzez hurtownie, magazyny, przedsiębiorców transportujących paliwo, aż po wytwórców paliw. Jednak z uwagi na fakt, że niezbędne do kontroli w tak szerokim zakresie rozporządzenia weszły w życie dopiero w połowie roku, do tego czasu kontrola mogła być prowadzona w dotychczasowym rozmiarze.
Pilotażowa kontrola LPG na 100 stacjach rozmieszczonych w 7 województwach wykazała, że prawie 30 proc. sprzedawanego gazu nie spełniało wymagań jakościowych. Ponadto po raz pierwszy sprawdzono jakość paliwa w cysternach. Zbadano 27 podmiotów, wszystkie pobrane do badań próbki spełniały obowiązujące wymagania.
W celu ograniczenia negatywnego oddziaÅ‚ywania paliw niespeÅ‚niajÄ…cych norm jakoÅ›ciowych na Å›rodowisko naturalne, a także ochrony interesu ekonomicznego konsumentów, którzy pÅ‚acÄ…c wysokÄ… cenÄ™ za paliwa oczekujÄ… produktu wysokiej jakoÅ›ci – rozszerzono zakres analizy o parametry eksploatacyjne. W pierwszym półroczu 2007 roku inspektorzy oprócz dotychczasowych sprawdzili również m.in. temperaturÄ™ zapÅ‚onu w oleju napÄ™dowym – zakwestionowano 10 próbek. Zbyt wysoka powoduje spadek wydajnoÅ›ci pracy silnika i wzrost emisji substancji chemicznych do Å›rodowiska. Za niska stwarza poważne niebezpieczeÅ„stwo wybuchu par oleju napÄ™dowego podczas nalewania z dystrybutora do baku.
Inspekcja Handlowa przeprowadziła także kontrole na stacjach benzynowych, na które napłynęły skargi i informacje od konsumentów oraz organów ścigania, a także tych, na których w latach ubiegłych ujawniono nieprawidłowości. Pobrano 1028 próbek benzyny i oleju napędowego pochodzących z 533 stacji. Wymogów jakościowych nie spełniało 5,54 proc. próbek. Wszystkie próbki pobrane w hurtowniach spełniały wymagania jakościowe.
Niepokoi prawie dwukrotny wzrost ilości stacji, na których powtórnie sprzedawano paliwo złej jakości. W wyniku rekontroli zakwestionowano ponad 15 proc. stacji, w roku poprzednim wskaźnik ten wyniósł 7,14 proc.
ObowiÄ…zujÄ…ce przepisy przewidujÄ… surowe sankcje za obrót paliwem zÅ‚ej jakoÅ›ci – grzywnÄ™ w wysokoÅ›ci do 1 mln zÅ‚otych lub karÄ™ pozbawienia wolnoÅ›ci od 3 miesiÄ™cy do 5 lat. Na podstawie wyników kontroli skierowano do prokuratury 19 zawiadomieÅ„ o podejrzeniu popeÅ‚nienia przestÄ™pstwa – do tej pory dochodzenie wszczÄ™to w 13 przypadkach.
Inspekcja Handlowa wydała także 5 decyzji o wycofaniu z obrotu paliw niespełniających wymagań jakościowych oraz przekazała informacje o tych faktach wojewódzkim inspektoratom środowiska.
W efekcie przeprowadzonych kontroli do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki skierowano informacje dotyczące 29 stacji paliw, gdzie stwierdzono naruszenie warunków udzielonych koncesji. Prezes URE wszczął 21 postępowań, z czego 4 zostały zakończone nałożeniem kar w łącznej wysokości ponad 77 tys. zł. Ponadto jednemu przedsiębiorcy odmówiono wydania koncesji, sześciu z nich w ogóle nie posiadało koncesji na obrót paliwami ciekłymi.
|
|
|
|
Inne artykuły
|
| Database error: connect(localhost, mototarget, $Password) failed.
MySQL Error: ()
Session halted. | | |