Hideyuki Sakamoto, wiceprezes Nissana odpowiedzialny za produkcjÄ™ i zarzÄ…dzanie Å‚aÅ„cuchem dostaw, powiedziaÅ‚: „NadszedÅ‚ czas wielkich zmian dla przemysÅ‚u motoryzacyjnego, a globalny problem, jakim sÄ… zmiany klimatyczne, stanowi coraz wiÄ™ksze wyzwanie, wymagajÄ…ce natychmiastowych dziaÅ‚aÅ„. Postrzegamy to jako okazjÄ™ do wykorzystania potencjaÅ‚u monozukuri (produkcji), wpisanego w nasze DNA, a także do opracowywania i zastosowania innowacyjnych technologii, które pozwolÄ… nam sprostać stojÄ…cym przed nami wyzwaniom”.
Nissan Intelligent Factory (Inteligentna Fabryka Nissana)
Od momentu powstania firma Nissan nieustannie doskonali swoje umiejÄ™tnoÅ›ci w zakresie produkcji pojazdów dziÄ™ki wysokiej jakoÅ›ci i wydajnoÅ›ci procesów produkcyjnych oraz najwyższym umiejÄ™tnoÅ›ciom takumi (mistrzów rzemiosÅ‚a). Należy jednak pamiÄ™tać, że w otoczeniu biznesowym zwiÄ…zanym z produkcjÄ… zachodzÄ… poważne zmiany. W zwiÄ…zku z postÄ™pujÄ…cym procesem starzenia siÄ™ spoÅ‚eczeÅ„stwa i poważnym niedoborem siÅ‚y roboczej, w Japonii pojawiÅ‚a siÄ™ konieczność zerwania z tradycyjnymi metodami produkcji wymagajÄ…cymi dużych nakÅ‚adów pracy. Pandemia i zmiany klimatyczne to kolejne problemy, z którymi mierzyć siÄ™ musi przemysÅ‚ motoryzacyjny. JednoczeÅ›nie obserwowane w branży trendy zwiÄ…zane z elektryfikacjÄ…, inteligentnymi pojazdami i najnowoczeÅ›niejszymi technologiami w zakresie Å‚Ä…cznoÅ›ci sprawiajÄ…, że konstrukcja i funkcjonalność pojazdów stajÄ… siÄ™ coraz bardziej zaawansowane i zÅ‚ożone.
W odpowiedzi na te potrzeby i trendy Nissan postanowił wdrożyć w zakładzie w Tochigi zmiany zgodne z założeniami inicjatywy Nissan Intelligent Factory. Jej realizacja umożliwi marce:
1. Wykorzystanie robotów, którym „przekazano” umiejÄ™tnoÅ›ci mistrzów takumi, do produkcji najwyższej jakoÅ›ci pojazdów nowej generacji.
2. Stworzenie lepszego Å›rodowiska pracy, przyjaznego dla szerokiej rzeszy pracowników oraz
3. Stworzenie zeroemisyjnego systemu produkcji, a tym samym przyspieszenie wysiÅ‚ków na rzecz dekarbonizacji spoÅ‚eczeÅ„stwa.
Zgodnie z planem, jeszcze w tym roku podatkowym w zakładzie w Tochigi zostanie uruchomiona produkcja nowego elektrycznego crossovera Nissana Ariya.
Osiągnięcie neutralności węglowej
Nissan wyznaczyÅ‚ cel neutralnoÅ›ci wÄ™glowej w dziaÅ‚alnoÅ›ci spóÅ‚ki oraz cyklu życia jej samochodów do 2050 roku1. Firma dąży do osiÄ…gniÄ™cia neutralnoÅ›ci wÄ™glowej produkcji poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiÄ…zaÅ„ w procesach produkcyjnych w celu zwiÄ™kszania wydajnoÅ›ci montażu samochodów, poczÄ…wszy od inicjatywy Nissan Intelligent Factory. Nissan bÄ™dzie staraÅ‚ siÄ™ również osiÄ…gnąć wyższÄ… wydajność w zakresie wykorzystania energii i materiaÅ‚ów w swoich zakÅ‚adach produkcyjnych. Plany zakÅ‚adajÄ… peÅ‚nÄ… elektryfikacjÄ™ urzÄ…dzeÅ„ produkcyjnych do 2050 r., co wiąże siÄ™ z wprowadzeniem najnowoczeÅ›niejszych technologii produkcji i zmniejszeniem zużycia energii. Aby osiÄ…gnąć neutralność wÄ™glowÄ… w zakÅ‚adach produkcyjnych, caÅ‚a zużywana energia elektryczna bÄ™dzie pochodzić z odnawialnych źródeÅ‚ energii lub bÄ™dzie wytwarzana na miejscu przy użyciu ogniw paliwowych wykorzystujÄ…cych paliwa alternatywne.
„DziÄ™ki globalnemu zasiÄ™gowi inicjatywy Nissan Intelligent Factory, która w pierwszej kolejnoÅ›ci obejmie fabrykÄ™ w Tochigi, bÄ™dziemy w stanie w sposób bardziej elastyczny, wydajny i skuteczny tworzyć pojazdy nowej generacji, przyczyniajÄ…c siÄ™ jednoczeÅ›nie do wspóÅ‚tworzenia bardziej neutralnego wÄ™glowo spoÅ‚eczeÅ„stwa. BÄ™dziemy wprowadzać dalsze innowacje w zakresie technologii produkcyjnych, które majÄ… wpÅ‚yw na ludzkie życie i przyczyniÄ… siÄ™ do dalszego efektywnego rozwoju marki Nissan” – powiedziaÅ‚ Sakamoto.