-
Pierwszy w pełni elektryczny Volkswagen T2 Elektro transporter pojawił się w roku 1972
-
Do roku 1979 wyprodukowano okoÅ‚o 150 – 200 sztuk tego modelu
Gdy myÅ›limy o pojazdach z napÄ™dem elektrycznym, nasze skojarzenia kierujÄ… siÄ™ ku najnowszym modelom, np. Volkswagenowi ID, czy Volkswagenowi e-Crafterowi, ponieważ wiÄ™kszość z nas przekonana jest, że alternatywne napÄ™dy elektryczne to konstrukcje tworzone w latach ostatnich. Jednak ich historia zaczęła siÄ™ dużo wczeÅ›niej, bo w roku 1970. Wtedy Volkswagen, z myÅ›lÄ… o napÄ™dach przyszÅ‚oÅ›ci, utworzyÅ‚ centrum prognozowania technologicznego, w którym zatrudniony byÅ‚ dr inż. Adolf Kalberlah. Zadaniem jego i jego maÅ‚ego zespoÅ‚u byÅ‚o stworzenie pierwszego „napÄ™du przyszÅ‚oÅ›ci” dla Volkswagena. On sam jako elektrochemik i specjalista od badaÅ„ nad bateriami idealnie pasowaÅ‚ do tej pracy, w której przede wszystkim chodziÅ‚o o opracowanie rozwiÄ…zaÅ„ przyspieszajÄ…cych rozwój elektrycznej mobilnoÅ›ci. Podczas gdy inni jeszcze prowadzili badania teoretyczne, w pracach 10-osobowej grupy pionierów z Volkswagena nastÄ…piÅ‚ przeÅ‚om: zespóÅ‚ Kalberlaha opracowaÅ‚ system baterii, przetestowaÅ‚ procesory sterujÄ…ce silnikami i już po dwóch latach, w roku 1972, na drogi wyjechaÅ‚ pierwszy VW „Ogórek” T2 z napÄ™dem elektrycznym.
To niewielkie jak na wspóÅ‚czesne standardy auto użytkowe miaÅ‚o 23 KM i rozpÄ™dzaÅ‚o siÄ™ do 70 km/h. Jego zasiÄ™g obliczano na ok. 70 km. Po latach Adolf Kalberlah wspominaÅ‚: „ByliÅ›my dumni z naszego elektrycznego Transportera. ZdawaÅ‚ siÄ™ być idealnÄ… alternatywÄ… na krótkie trasy: dla sÅ‚użb komunalnych, jako samochód serwisowy czy miejski samochód dostawczy”.
W sumie wyprodukowano ok. 150 – 200 elektrycznych Volkswagenów T2, z których wiÄ™kszość trafiÅ‚a do różnych sÅ‚użb miejskich i niestety nie dotrzymaÅ‚a naszych czasów. Jeden z zachowanych samochodów zobaczyć można w Muzeum Volkswagena w Wolfsburgu, prezentowany jest on podczas różnych targów i wystaw motoryzacyjnych, udowadniajÄ…c, że marka Volkswagen już wiele lat temu byÅ‚a pionierem elektromobilnoÅ›ci, a wspóÅ‚czesne pojazdu serii ID sÄ… kontynuacjÄ… idei, która prawie 50 lat temu zrodziÅ‚a siÄ™ w gÅ‚owie Adolfa Kalberlaha. Najlepszym tego przykÅ‚adem jest zaprezentowany w roku 2018 Volkswagen ID Buzz Cargo, którego wyglÄ…d jest inspirowany wyglÄ…dem T2, a rozwiÄ…zania techniczne, rozwijajÄ…ce wczeÅ›niejsze pomysÅ‚y marki na elektryczny samochód dostawczy, sÄ… przykÅ‚adem najnowoczeÅ›niejszej, innowacyjnej technologii rodem z Wolfsburga, wyznaczajÄ…cej trendy elektromobilnoÅ›ci na wiele najbliższych lat.
Celem marki Volkswagen Samochody Dostawcze jest również przybliżanie zagadnieÅ„ elektromobilnoÅ›ci szerszemu gronu odbiorców. Osoby zainteresowane tematami zwiÄ…zanymi z mobilnoÅ›ciÄ… elektrycznÄ…, czy historiÄ… Volkswagena T2 Elektro, odwiedzić mogÄ… np. stronÄ™ internetowÄ… elektromobilnosc.com.pl, na której znaleźć można również wiele ciekawych artykuÅ‚ów odpowiadajÄ…cych na nurtujÄ…ce użytkowników pytania: czym jest elektromobilność, jakie mity zrodziÅ‚y siÄ™ wokóÅ‚ elektromobilnoÅ›ci, czy jakimi przywilejami cieszyć siÄ™ mogÄ… użytkownicy aut elektrycznych.