Volkswagen Samochody Użytkowe zastosował teraz sprawdzoną koncepcję modelu California w nowej klasie jeszcze większych aut rekreacyjnych. Koncepcja ta została rozwinięta i wprowadzona do modelu California XXL. Samochód skonstruowano w oparciu o nowego Craftera, który dzięki komfortowi i swoim właściwościom jezdnym, a także dzięki oszczędnym silnikom i bogatemu zestawowi systemów asystujących kierowcy stał się jednym z najnowocześniejszych na świecie samochodów użytkowych o wszechstronnych możliwościach. Studyjną Califronię XXL marka Volkswagen Samochody Użytkowe zaprezentowała jako światową premierę na tegorocznym Caravan Salon Düsseldorf, który odbył się w dniach 26 sierpnia – 3 września 2017 r.
Dwa kampery, jedno legendarne DNA
Wyposażone w wysuwany dach z panoramicznym oknem, z wydłużoną tylną częścią nadwozia, w którego wnętrzu znajduje się duże łóżko, z alkową dla dzieci, napęd na cztery koła, pneumatyczne zawieszenie oraz z wnętrzem przemyślanym w każdym szczególe - studyjne auto jest większym bratem legendarnej Californii. Obydwa modele wyróżniają się podobną stylistyką oraz stylowym i funkcjonalnym wnętrzem, które tworzono dopracowując każdy szczegół. Dzięki Californii XXL ta koncepcja wnętrza zostaje teraz dostosowana do potrzeb przyszłości. Chodzi między innymi o takie szczegółowe rozwiązania, jak wysuwana (chowana) łazienka, ogrzewana lub chłodzona (zależnie od potrzeb) powierzchnia do spania, przedłużany pulpit kuchenny, podgrzewana podłoga, panoramiczny podświetlany dach, a także zestaw funkcji sterowanych z tabletu przy pomocy dedykowanej aplikacji – ze wszystkich tych udogodnień globtroterzy mogą teraz korzystać podczas swoich podróży. Mimo że bardziej komfortowa i większa, Califronia XXL ma to, co w wypadku rekreacyjnego auta jest szczególnie ważne – daje poczucie pełnej wolności. Jest tak dlatego, że auto można przygotować do jazdy i wyruszyć do kolejnego celu podróży w ciągu zaledwie kilku minut.
Przemyślane nadwozie z wnętrzem o wysokości do 2200 mm
California XXL została skonstruowana w oparciu o Craftera w wersji ze średnim rozstawem osi wynoszącym 3640 mm. Długość auta od przedniego do tylnego zderzaka wynosi 5986 mm, jednak w wypadku Californii XXL jest to tylko połowa prawdy – Volkswagen Samochody Użytkowe wydłużył bowiem nadwozie auta w części powyżej linii klamek tworząc w ten sposób miejsce na duże łóżko, w którym wygodnie, leżąc wzdłuż, mogą spać dwie dorosłe osoby. Powyżej linii wyznaczonej przez klamki drzwi długość nadwozia wynosi 6238 mm. Szerokość auta wynosi tylko 2030 mm (z lusterkami zewnętrznymi 2424 mm), wysokość natomiast – 2900 mm. California XXL jest więc o 102 mm wyższa niż Crafter Furgon z tzw. superwysokim dachem. To cenne milimetry, dzięki którym można się wygodnie wyprostować, bo wysokość auta wewnątrz wynosi do 2200 mm. Z przodu powstało też miejsce na alkowę. Znajduje się ona bezpośrednio nad kabiną kierowcy i została stworzona specjalnie dla dzieci i młodzieży. Dzięki dwóm umieszczonym z tyłu kamerom manewrowanie Californią XXL nie nastręcza kierowcy żadnych trudności. Jedna z tych kamer znajduje się na krawędzi dachu, druga nieco niżej w okolicy uchwytu do otwierania tylnej pokrywy.
Funkcjonalne wnętrze z wydzielonymi obszarami do życia codziennego, sypialnią i łazienką
Zespół konstruktorów Californii XXL postawił sobie za cel stworzenie jak najlepszego podziału wnętrza i jego optymalne wykorzystanie. Ten plan udał się dlatego że poszczególne rozwiązania stworzyły wyjątkowo elastyczną całość. Złożyły się na nią m.in. wysuwane łazienka i łóżko z tyłu, których poszczególne elementy można złożyć w ciągu kilu sekund, tak by stworzyć dodatkową przestrzeń w kuchni albo kącik do siedzenia. Widziane z góry wnętrze kampera dzieli się na sześć obszarów, które zależnie od sposobu wykorzystania zachodzą na siebie:
- obszar mieszkalny i jadalnia
- kuchnia ze zlewozmywakiem, kuchenką gazową i lodówkami
- łazienka z prysznicem, umywalką i WC
- duża sypialnia w tylnej części wnętrza
- alkowa dla dwójki dzieci
- kabina kierowcy połączona z wnętrzem
Centralną część wnętrza kampera tworzą kuchnia, łazienka oraz salon z jadalnią. Ponieważ w ciągu dnia sypialni można używać także jako przedłużonego korytarza przed kuchnią, miejsce to znacznie się powiększa. Przez duże rozsuwane drzwi wchodzi się od razu do obszaru mieszkalnego i jadalni. Praktyczny detal: w specjalnej szufladzie przy wejściu można schować zabrudzone buty. Kuchnia i łazienka znajdują się z lewej strony wejścia, czyli w środkowej części Californii XXL. Pod dachem umieszczono schowki oraz stylowe oświetlenie (na dwóch poziomach). Dzięki dużej wysokości wnętrza szafki te nigdy nie przeszkadzają w poruszaniu się. Zadbano także o połączenie ze światem zewnętrznym – w środku kampera jest łącznie dziewięć 220-woltowych gniazdek prądu oraz sześć interfejsów USB (trzy w częściach mieszkalnych i trzy na tablicy rozdzielczej) umożliwiających ładowanie różnych urządzeń.
Panoramiczny podświetlany dach rozjaśnia wnętrze
Wnętrze Californii jest wyjątkowo jasne, emanuje ciepłem i roztacza atmosferę pełnego komfortu. Korkowa podłoga z podłużnymi pasami wyglądem przypomina pokład jachtu. Do funkcjonalnego, oszczędnego stylu pasuje też biały, bardzo jasny odcień szafek i wszelkich powierzchni wykończeniowych. Jasna (i odporna na zużycie) jest także tapicerka foteli i pomieszczeń do spania. Odpowiednią ilość światła zapewnia podwójny system stylowego oświetlenia sufitu, a także panoramiczne okno dachowe o szerokości 1100 mm i długości 3700 mm. Dach zapewnia światło nie tylko w dzień – jest on zaopatrzony w lampy w kształcie świetlistych pasów, które podczas złej pogody albo o zmroku dodatkowo dyskretnie rozjaśniają wnętrze. Ponadto California XXL ma oświetlenie główne w kształcie litery U umieszczone w obszarach mieszkalnych.
Funkcjonalna kuchnia z dwiema lodówkami i wysuwanymi palnikami gazowymi
Kuchnia w Californii XXL jest wielofunkcyjna i znacznie większa niż w autach rekreacyjnych klasy Craftera. Dzięki wysuwanej w lewą stronę płycie roboczej oraz drugiej wysuwanej w prawo (w nocy można ją ustawić pionowo, by odgradzała sypialnię od reszty wnętrza) powierzchnię roboczą w kuchni można wydłużyć z 1100 mm do ponad 2050 mm. Kuchnia jest wyposażona m.in. w dwupalnikową kuchenkę gazową, zlewozmywak, dwuczęściową lodówkę oraz wiele drobnych funkcjonalnych urządzeń. Przykład kuchenki: jeśli palniki nie są używane znikają w aluminiowej płycie kuchenki (chowa się je i wysuwa elektrycznie przyciskiem); dzięki ruchomej desce do krojenia znajdującej się pomiędzy kuchenką a zlewem także ten fragment kuchni może być wykorzystywany jako przestrzeń robocza. Po skończonej pracy deskę można schować do specjalnie dla niej stworzonego schowka w drzwiach lodówki. W Californii XXL znajdują się dwie lodówki, każda o pojemności 50 litrów. Jedną z nich umieszczono pod palnikami, drugą natomiast nad kuchenką i zlewozmywakiem. W tej drugiej znajduje się 4-litrowy zamrażalnik. Szafki zamontowane w tej części wnętrza mają w środku szuflady na naczynia i sztućce, pojemnik na odpadki oraz magnetyczną tablicę na pojemniki z przyprawami. Inne szafki z przesuwanymi drzwiczkami znajdują się na prawo od kuchni poniżej składanej środkowej części powierzchni do spania.
Kabina łazienkowa jest wysuwana, dzięki czemu zwiększa się jej powierzchnia
Jednym z większych wyzwań przy konstruowaniu niedużego, a przez to funkcjonalnego na co dzień kampera było takie zaprojektowanie łazienki, by stała się wystarczająco przestronna i praktyczna. Dlatego inżynierowie i styliści marki Volkswagen Samochody Użytkowe zdecydowali się na opracowanie łazienki którą można by wysuwać i chować. Gdy nikt z niej nie korzysta, wygląda jak szafka – jedynie umieszczone na drzwiach serduszko w sympatyczny sposób nawiązuje do jej przeznaczenia - to mała aluzja do drewnianych ubikacji z odległych lat i mała wskazówka mówiąca o przeznaczeniu tego, co znajduje się za drzwiami. Jeśli łazienka ma być używana, drzwi należy pociągnąć w stronę kuchni korzystając z uchwytu; z salonu widać jedynie przesuwane drzwi. Elementem wysuwanej części łazienki jest oczywiście podłoga. Ta w części mieszkalnej na czas korzystania z tego pomieszczenia chowa się w przestrzeni kuchennej kampera. Po wysunięciu łazienki jej powierzchnia zwiększa się z 600 x 600 mm do 1200 x 600 mm. W łazience oprócz prysznica z brodzikiem znajduje się zamontowane na stałe oszczędnie stylizowane WC o typowych rozmiarach. Nad nim umieszczono składaną umywalkę; składa się także kran - tak jak to bywa w kuchniach, dzięki zastosowaniu długiego węża można go wykorzystać nie tylko przy samej umywalce. Po złożeniu umywalka znika za ruchomym podświetlanym lustrem. W tym wypadku automatycznie zamykają się zawory wody, co zapobiega rozchodzeniu się niepożądanych zapachów. Po lewej stronie umywalki umieszczono szafkę, którą można zamknąć wykorzystując lustro jako drzwiczki, albo też w wersji otwartej skorzystać z niej, żeby np. odłożyć szampon. W górnej części łazienki znajduje się bateria prysznica; ciepłą wodę zapewnia bojler zasilany gazem. Elektrycznie podnoszony dach w części nad łazienką można w całości ustawić w górnej pozycji, albo w czasie deszczu ustawić go pod kątem kierując w stronę przedniej lub tylnej części nadwozia, by zapewnić wietrzenie łazienki. Oprócz oświetlenia lustra w łazience nad szafkami znajduje się też pas świateł oraz dodatkowe oświetlenie WC. W nocy wysuwana łazienka pełni rolę przegrody pomiędzy sypialnią a częścią mieszkalną kampera.
Część mieszkalna z dużym stołem, wieloma miejscami do siedzenia oraz ekspresem do kawy
Volkswagen Samochody Użytkowe wyposażył Californię XXL w system obracanych o 180 stopni foteli kierowcy i pasażera, znany z tradycyjnej Californii. Podczas postoju można obrócić je w stronę wnętrza samochodu. Jest to możliwe także wtedy, gdy załączony jest hamulec postojowy, ponieważ jego dźwignię można spuścić do podłogi. Przy tylnej ścianie łazienki umieszczono dwumiejscową ławę, z której można oczywiście korzystać również podczas jazdy. Duży stół (długość 910 mm, szerokość 600 mm i wysokość 700 mm) znajdujący się pomiędzy fotelami ma z jednej strony przycięte krawędzie blatu, by zapewnić więcej miejsca w kuchni. W razie potrzeby, dzięki dodatkowej płycie, stół można przedłużyć o 325 mm. Gdy podczas jazdy nie jest używany, stół składa się i umieszcza w przeznaczonym na niego miejscu w tylnej części wnętrza. W szafce nad fotelami znajduje się ekspres do kawy. Dodatkowe światło zapewniają listwy świetlne oraz stylowe oświetlenie ambient.
Wszystkie okna w części sypialnej i mieszkalnej są wyposażone w podwójne rolety, a okna boczne także w zaciągane od dołu siatki chroniące przed owadami; z kolei od góry ku dołowi zaciąga się rolety uniemożliwiające zaglądanie do wnętrza auta. Obydwie mają płynną regulację. W kabinie kierowcy jako zasłony wykorzystuje się ruchome elementy wykonane z materiału. Na tablicy rozdzielczej jako praktyczny drobiazg umieszczono przenośną kieszeń na drobne przedmioty.
Funkcjami auta można sterować za pomocą aplikacji California XXL App
Nad dwumiejscową ławą we wnętrzu auta znajduje się swego rodzaju cyfrowe centrum sterownicze – to miejsce przeznaczone na tablet z systemem California XXL App. Za pomocą tego tabletu można sterować różnymi funkcjami samochodu – np. oświetleniem. Korzystając z funkcji „Sterowanie światłem” w menu można wybrać jedną z siedmiu wersji oświetlenia. Cztery z nich zależą od pory dnia, to „Day”, „Night”, „Spot” oraz „Sleep”. Także światełkami do czytania można dodatkowo sterować korzystając z tej aplikacji. Inną pozycją w menu Califronia XXL App jest „Entertainment” z pozycjami „Muzyka”, „Film” oraz „Community”. W podmenu „Muzyka” w studyjnym modelu można aktywować muzyczne playlisty „Drive”, „Chillout” oraz „Party”. Oczywiście możliwe jest korzystanie z własnych playlist. Inny ważny punkt w menu aplikacji Californii XXL nosi nazwę „Funkcje”. Dzięki niemu można np. otworzyć i zamknąć okno dachowe w łazience.
Tylna część wnętrza z ogrzewanym lub chłodzonym łóżkiem i projektorem
Dzięki przedłużeniu tyłu nadwozia o 250 mm zwiększyła się efektywna długość wnętrza Californii XXL. Za łazienką powstało dzięki temu miejsce na duże i wygodne łóżko, którego długość wynosi 2000 mm, a szerokość 1700 mm. Dzięki elektrycznemu systemowi w zimie łóżko to można podgrzać, a w lecie przewietrzyć oraz ochłodzić. Okno w sypialni otwiera się bardzo szeroko. Dzięki panoramicznemu dachowi w nocy leżąc w łóżku można oglądać gwiazdy. Dobry sen zapewniają ergonomiczne sprężynowe materace. Samo łóżko ma wysokość zaledwie 800 mm, żeby do niego wejść nie jest więc potrzebny żaden stopień.
W ciągu dnia środkową część łóżka można umieścić w schowku korzystając z lekko pracującego mechanizmu. Dzięki temu w części kuchennej powstaje przejście o szerokości 450 mm. Korzystając z niego można się także od wewnątrz dostać do dużego schowka znajdującego się z tyłu auta. Powstaje wtedy także dodatkowy kącik do siedzenia. Niezależnie od tego, czy wykorzystamy to miejsce jako łóżko czy zechcemy tam tylko usiąść, w każdym przypadku możemy tu skorzystać z bogatego, elektronicznego zestawu informacyjno-rozrywkowego. Do 220-woltowych gniazdek oraz interfejsów AUX i USB można podłączyć oraz ładować smartfony i tablety. Poza tym w górnej szafce u wezgłowia łóżka, Volkswagen Samochody Użytkowe umieścił projektor, dzięki któremu korzystając ze smartfona i tabletu na jasnej powierzchni ściany łazienki można wyświetlać filmy, zdjęcia i programy TV. Za pomocą czułych włączników można sterować światłem - od lampek do czytania poprzez pełne światło, aż do stylowego umieszczonego przy panoramicznym dachu.
Łóżko dla dzieci w alkowie z okienkiem
Rodziny z mniejszymi dziećmi lub dziadkowie z wnukami z pewnością skorzystają podczas swoich podróży z alkowy wyposażonej w łóżko dla dzieci. Ma ono długość 1720 mm i szerokość 1320 mm. Nad głową do dyspozycji jest 600 mm; dzięki panoramicznemu oknu dachowemu alkowa wydaje się jednak znacznie wyższa. Z lewej strony można zamocować element zwiększający powierzchnię łóżka – jego długość wzrasta wtedy do 2000 mm, co sprawia, że mogą z niego korzystać także starsze dzieci.
Okno z przodu alkowy pozwala obserwować co dzieje się na zewnątrz. Do łóżka umieszczonego nad kabiną kierowcy dzieci dostają się po składanej drabince. Jeśli z łóżka nikt nie korzysta, z powodzeniem można wykorzystać je jako miejsce składowania pościeli, kurtek, koców i innych miękkich rzeczy.
Przenośne stoliki i krzesła na lato, ogrzewanie postojowe na zimę
W tylnych drzwiach Californii XXL znajdują się dwa krzesełka kempingowe. Ponieważ stół w mieszkalnej części kampera można zdemontować i poprzez wydłużoną część nadwozia przy otwartych rozsuwanych drzwiach wynieść na zewnątrz i umocować w tylnej ściance kuchni – powstaje wielki stół wyśmienicie nadający się do biesiad w letnie wieczory. Ale z Californii XXL można korzystać na kempingach nie tylko latem. Dzięki wydajnemu ogrzewaniu postojowemu oraz dzięki podgrzewanej podłodze samochód świetnie spełnia swoją rolę także zimą. Doceni to każdy doświadczony miłośnik tej formy spędzania wolnego czasu. Zresztą, żeby się o tym przekonać nie trzeba wyruszać w podróż zimą – także wiosna i schyłek lata mogą w naszej części Europy zaskoczyć niskimi temperaturami.
4MOTION i potężny turbo diesel
Zima nie sprawi żadnego problemu Californii XXL. Model ten dostępny jest z tym samym napędem 4MOTION z jakim dostępny jest nowy Crafter. Sprzęgło Haldex rozprowadza siłę napędową pomiędzy przednią i tylną osią bazując na aktualnych warunkach przyczepności na drodze. Nawet błotniste i wyboiste powierzchnie na kempingach nie są więc problemem dla tego kampera. Moc w Californii XXL zapewnia silnik TDI, który generuje 130kW/ 177KM (przy 3,600 obr./ min.) – ten turbo diesel, ze swoją wydajnością i wysokim momentem obrotowym, wynoszącym 410Nm (dostępnym między 1500 a 2,000 obr./ min.) pasuje idealnie do użytkowania w tym kamperze przyszłości. Nową opcją w porównaniu z Crafterem jest zawieszenie pneumatyczne w Californii XXL. Optymalizuje ono komfort jazdy i upraszcza poziomowanie kampera na obozowisku; zamiast konieczności manewrowania na wyboistej drodze, możesz po prostu zmienić wysokość amortyzatorów na każdej osi.
Napełnianie gazem z zewnątrz, siedzenia kampingowe chowane w tylnej klapie.
Karoseria lakierowana w dwóch kolorach – białym Candy i beżowym Mojave jest również przemyślana co do najmniejszych szczegółów. Jak opisano powyżej, dwa siedziska mogą być schowane pod tylną klapą jak w zwykłej Californii. Za tylną klapą znajduje się również duży schowek, który posiada 1600 mm długości, 1850 mm szerokości i 720 mm wysokości. Dostęp do schowka możliwy jest także od wewnątrz, aby nie trzeba było wychodzić z pojazdu gdy pada lub jest zimno. W tylnej części umieszczono wyposażenie techniczne takie jak ogrzewanie podłogowe, bojler, zbiornik na wodę (o pojemności 140 litrów) i zbiornik na zużytą wodę (o pojemności 90 litrów). Zbiornik na gaz (o pojemności 37 litrów) znajduje się pod kamperem. California XXL jest zaopatrzona w elektryczność, bieżącą wodę i gaz przez dwa systemy znajdujące się po prawej i lewej stronie przedłużonej tylnej części pojazdu. Dodatkowa, zewnętrzna klapa zapewnia łatwy dostęp do zbiornika WC. Kolejny dodatek, który nie był stworzony z myślą o Californii XXL, ale stał się bardzo przydatny można znaleźć w schowku: jest to olbrzymi grill.