Kamieniem milowym na drodze ku przeksztaÅ‚ceniu siÄ™ w zrównoważony Å›rodowiskowo, cyfrowy koncern samochodowy segmentu premium, byÅ‚a barceloÅ„ska premiera zupeÅ‚nie nowego modelu spod znaku czterech pierÅ›cieni. Audi A8 staje siÄ™ wzorem pojazdów segmentu premium przyszÅ‚oÅ›ci pod wzglÄ™dem stylistyki, sportowego charakteru i sposobu obsÅ‚ugi.
Inteligentnymi systemami i rozwiÄ…zaniami technicznymi, Audi AI toruje drogÄ™ do w peÅ‚ni autonomicznej jazdy, a w kontekÅ›cie mobilnoÅ›ci staje siÄ™ empatycznym, osobistym towarzyszem. Samochód premium przyszÅ‚oÅ›ci myÅ›li razem z nami, uÅ‚atwia nam życie i oszczÄ™dza nasz czas.
Klienci, pracownicy i spoÅ‚eczeÅ„stwo cieszyć siÄ™ bÄ™dÄ… zyskaniem tzw. wartoÅ›ci dodanej, zarówno w momencie pierwszego kontaktu z klientem, jak i podczas pracy w inteligentnej fabryce, czy życia w Å›rodowisku miejskim. Rewolucja cyfrowa zmienia nasze wartoÅ›ci. Audi, niemal niezauważalnie czyni życie swoich klientów bardziej nowoczesnym i powiÄ™ksza ich przestrzeÅ„ osobistÄ… w zrównoważonym Å›wiecie.
Audi.Przewaga.2025
Cyfrowa, zrównoważona i miejska: klient w centrum uwagi
W drodze ku przeksztaÅ‚ceniu w cyfrowy koncern samochodowy segmentu premium, Audi przechodzi najwiÄ™kszÄ… transformacjÄ™ w caÅ‚ej swej dotychczasowej historii. Marka bÄ™dzie teraz prowadzić dziaÅ‚alność w cyfrowy i zrównoważony Å›rodowiskowo sposób, ale też na nowo definiuje miejskÄ… mobilność.
Czwarta Rewolucja PrzemysÅ‚owa jest gwaÅ‚towna. Zdefiniowanie siÄ™ na nowo jest obowiÄ…zkiem każdego gracza na rynku. W przeciwnym razie istnieje niebezpieczeÅ„stwo pozostania w tyle i to nie tylko za tymi, którzy wÅ‚aÅ›nie weszli na rynek mobilnoÅ›ci z zupeÅ‚nie nowym podejÅ›ciem, nowymi usÅ‚ugami i nowymi pomysÅ‚ami.
W Barcelonie można byÅ‚o na wÅ‚asne oczy zobaczyć, że Audi podejmuje siÄ™ tego wyzwania. DokÅ‚adnie odpowiada ono bowiem istocie przedsiÄ™biorstwa i naturze jego pracowników. Przewaga tkwi w genach Audi – wyraża postawÄ™ przedsiÄ™biorstwa, z jakÄ… od zawsze prowadzi ono swe dziaÅ‚ania. DziÄ™ki niej, Audi chce również w przyszÅ‚oÅ›ci oferować klientowi dopasowane, dajÄ…ce mu przewagÄ™ rozwiÄ…zania.
NapÄ™d quattro, lekka konstrukcja, TFSI… to klasyczne dowody na tÄ™, już niemal przysÅ‚owiowÄ… „przewagÄ™ dziÄ™ki technice“. Premierowy model pokazany w Barcelonie – nowe Audi A8 – po raz kolejny wyznacza nowe standardy na tych polach. Å»e przewaga oznacza o wiele wiÄ™cej niż technikÄ™, udowadnia też szereg innowacyjnych rozwiÄ…zaÅ„ zastosowanych w tym modelu.
Audi, niczym mÅ‚ody start-up, szybko i niekonwencjonalnie podbija nowe dziedziny biznesu, wprowadza nowe sposoby produkcji i zmienia oblicze mobilnoÅ›ci w przestrzeni miejskiej. Przewaga jako obietnica, jest przy tym nierozerwalnie zwiÄ…zana z przeÅ›wiadczeniem, że nie należy zadowalać siÄ™ status quo, lecz trzeba je kwestionować, by w ten sposób znajdować lepsze rozwiÄ…zania. Dla Audi, przewaga oznacza wiÄ™cej niż tylko bycie pionierem – przewaga to symbol ambicji, by dać klientowi wiÄ™cej swobody.
Strategia ta ma trzy najważniejsze punkty. Audi.Przewaga.2025: Zawsze cyfrowa, zrównoważona i miejska.
Cyfrowa
Nowa, cyfrowa era już trwa. Jedno naciśnięcie klawisza daje nam do dyspozycji miliardy danych pozyskanych z internetu. Inteligentne algorytmy, samouczące się maszyny i sztuczna inteligencja mogą same przetwarzać duże ilości danych (Big Data) i generować dla klienta nowy wymiar wartości dodanej.
DziÄ™ki instrumentom wirtualnej rzeczywistoÅ›ci, może on wedÅ‚ug wÅ‚asnego życzenia, interaktywnie skonfigurować samochód. Zgodnie z mottem „Audi, kiedy chcÄ™ i gdzie chcÄ™”. Do roku 2020, na 15 rynkach, producent poszerzy indywidualnÄ… mobilność o dostÄ™pne na żądanie rozwiÄ…zania segmentu premium. Nowa platforma cyfrowa ma oferować podróżujÄ…cym samochodem marki Audi informacje, rozrywkÄ™ i dodatkowe wartoÅ›ci.
Skomunikowane bÄ™dÄ… też w przyszÅ‚oÅ›ci zakÅ‚ady produkcyjne. Inteligentna fabryka, w cyfrowy sposób zsynchronizuje etapy produkcji. ModuÅ‚owe procedury produkcyjne, sztuczna inteligencja i wspóÅ‚praca czÅ‚owiek-robot, uczyniÄ… produkcjÄ™ samochodów bardziej elastycznÄ… i oszczÄ™dnÄ… pod wzglÄ™dem zużycia zasobów.
Zrównoważona
Åšrodowiska wyznaczajÄ…ce trendy postmodernizmu i spoÅ‚eczna klasa wyższa żyjÄ…ca wedÅ‚ug liberalnych zaÅ‚ożeÅ„, sÄ… przekonane co do zrównoważonego stylu życia. To kluczowa grupa docelowa Audi. Za nimi wÅ‚aÅ›nie podążą w kolejnych latach inni. Audi jest Å›wiadome swych obowiÄ…zków, jakie ma w takim, uksztaÅ‚towanym przez Å›rodowiskowÄ… równowagÄ™ spoÅ‚eczeÅ„stwie.
W caÅ‚ym Å‚aÅ„cuchu wytwarzania wartoÅ›ci, powstajÄ… coraz to nowe zielone innowacje i zdobycze technologiczne, które można wdrożyć w proces ochrony Å›rodowiska i klimatu. Fundacja Audi na rzecz Å›rodowiska wyszukuje takie zielone innowacje i angażuje siÄ™ w ich implementacjÄ™.
W wyÅ›cigu o przyszÅ‚ość, siÅ‚Ä… napÄ™dowÄ… Audi jest mobilność elektryczna. Do roku 2020 pojawiÄ… siÄ™ trzy nowe, w peÅ‚ni elektryczne modele, doskonaÅ‚e pod wzglÄ™dem stylistyki i wydajnoÅ›ci. Zgodnie z mottem „czyste samochody z czystych fabryk” Audi podejmuje wysiÅ‚ki, by produkcja modelu Audi e-tron w Brukseli byÅ‚a neutralna pod wzglÄ™dem emisji CO2. Także w Å›wiecie silników spalinowych, Audi koncentruje siÄ™ na mobilnoÅ›ci neutralnej pod wzglÄ™dem emisji CO2. Syntetyczne paliwa, hybrydy typu plug-in, mild hybrid, aerodynamika i lekka konstrukcja, zwiÄ™kszajÄ… wydajność kluczowych serii produkcyjnych.
Miejska
Przewaga wymaga szerokiego spojrzenia. Dlatego Audi ksztaÅ‚tuje także dalszÄ… przyszÅ‚ość. Badacze trendów i styliÅ›ci z Audi Innovation Research – komórki Audi prowadzÄ…cej badania w dziedzinie innowacji – w metropoliach caÅ‚ego Å›wiata testujÄ… scenariusze na przyszÅ‚ość i już teraz tworzÄ… na ich podstawie kolejne generacje produktów i usÅ‚ug. UsÅ‚ugi zwiÄ…zane z mobilnoÅ›ciÄ…, takie jak Audi na żądanie (Audi on demand), stanowiÄ… dowód ogromnych ambicji marki wzglÄ™dem mobilnoÅ›ci klasy premium.
Przewaga w kontekÅ›cie miejskim oznacza umiejÄ™tność zrozumienia logiki Å›rodowiska życia w mieÅ›cie i tworzenia wspólnie z nim inteligentnych rozwiÄ…zaÅ„. DziÄ™ki takim rozwiÄ…zaniom technicznym jak automatyczna jazda, automatyczne parkowanie czy skomunikowana infrastruktura miejska, Audi aktywnie rozwija miejskÄ… mobilność. Nowe aplikacje na smartfony, takie jak Audi App, sÄ… dla mobilnych ludzi zindywidualizowanymi, ale też kompleksowymi narzÄ™dziami pomocy w różnych sytuacjach.
Audi.Przewaga. Strategia ta siÄ™ga swoimi ambicjami znacznie dalej niż do roku 2025 i przenosi caÅ‚e przedsiÄ™biorstwo i jego osiÄ…gniÄ™cia na zupeÅ‚nie nowy poziom. Inwestycje w każde z trzech strategicznych pól, pozytywnie oddziaÅ‚ujÄ… również na pozostaÅ‚e dziedziny. Cyfryzacja jest przy tym czÄ™sto kluczem do osiÄ…gniÄ™cia doskonalszej równowagi Å›rodowiskowej i lepszych rozwiÄ…zaÅ„ miejskich.
PrzykÅ‚ad: 40 procent ruchu, który na co dzieÅ„ obserwujemy w miastach, to samochody poszukujÄ…ce miejsca do parkowania. Audi wiąże ze sobÄ… informacje o przepÅ‚ywie ruchu ulicznego z danymi, które anonimowo można pozyskać z czujników innych samochodów za poÅ›rednictwem systemu cyfrowych map HERE. W efekcie, już wkrótce, samochód dokÅ‚adnie poprowadzi nas do celu, tj. do wolnego miejsca postojowego. Ruch generowany na skutek poszukiwaÅ„ miejsca parkingowego zostanie praktycznie zniwelowany, a co za tym idzie zmniejszÄ… siÄ™ korki. Audi AG posiada udziaÅ‚y w spóÅ‚ce HERE już od roku 2016. Inwestycja w indeksowanie rzeczywistoÅ›ci w czasie rzeczywistym, to ewidentna wartość dla wszystkich ludzi funkcjonujÄ…cych w mieÅ›cie, ponieważ zmniejsza zbÄ™dny ruch pojazdów. To znaczÄ…cy wkÅ‚ad Audi w zrównoważony rozwój.
Cyfrowa, zrównoważona i miejska. Trójpunktowa strategia i jeden wynik: Audi.Przewaga.
Narodziny cyfrowego koncernu samochodowego segmentu premium
Cyfryzacja, to wiÄ™cej niż tylko technika przewagi w pojeździe. Ona gruntownie zmienia wszystkie procesy biznesowe. Dlatego najwiÄ™ksza transformacja w caÅ‚ej dotychczasowej historii przedsiÄ™biorstwa przeprowadzana jest peÅ‚na parÄ…. Nowa jakość wspóÅ‚pracy, dziÄ™ki skomunikowanej cyfrowo technice, przejawiać siÄ™ bÄ™dzie we wszystkich obszarach dziaÅ‚alnoÅ›ci koncernu. Ekspozycja w Barcelonie ukazaÅ‚a kilka najważniejszych tego przykÅ‚adów.
- Wirtualne doznania zakupowe: Audi VR experience i Customer Private Lounge
Åšwiat samochodów zmienia siÄ™ dynamicznie, a wraz z nim potrzeby i oczekiwania, jakie ludzie majÄ… wobec kupna samochodu klasy premium. DziewiÄ™ciu na dziesiÄ™ciu klientów chcÄ…cych kupić dziÅ› nowe auto, najpierw zasiÄ™ga o nim informacji w internecie. Wielu z nich chce przy tym samodzielnie poznać każdy detal. W tym celu klienci korzystajÄ… z online’owej oferty producentów, z forów czy mediów spoÅ‚ecznoÅ›ciowych, wykorzystujÄ…c w ten sposób – czÄ™sto nieÅ›wiadomie – zalety inteligencji rozproszonej.
WizytÄ™ w salonie sprzedaży poprzedza dziÅ› czÄ™sto intensywne poszukiwanie informacji. Dlatego klienci majÄ… wobec rozmów z ekspertami znacznie wyższe oczekiwania dotyczÄ…ce dokonywania porównaÅ„ i indywidualnej konfiguracji pojazdu. Na Audi Summit zaprezentowano dwa rozwiÄ…zania, które speÅ‚niajÄ… te oczekiwania, czyli Customer Private Lounge i aplikacjÄ™ VR.
1.1 Audi VR experience
Wirtualna rzeczywistość najnowszej generacji pozwala klientowi skonfigurować każdy model Audi caÅ‚kowicie dowolnie, wedÅ‚ug swojego upodobania. Klient używa wtedy okularów VR i swoje wymarzone auto widzi bezpoÅ›rednio przed sobÄ…, tak jak gdyby rzeczywiÅ›cie przed nim staÅ‚. DziÄ™ki stereoskopowemu, trójwymiarowemu obrazowi i zÅ‚ożonym modelom danych, wrażenie to jest wyjÄ…tkowo autentyczne, po najdrobniejsze szczegóÅ‚y.
Audi VR experience otwiera przed klientem jeszcze inne fascynujÄ…ce możliwoÅ›ci. KupujÄ…cy może zobaczyć swój pojazd w różnych sceneriach, wirtualnie „zanurzyć siÄ™“ w okreÅ›lonych partiach samochodu, eksplorować jego konstrukcjÄ™ technicznÄ…, czy być Å›wiadkiem wyjÄ…tkowych momentów w historii marki Audi.
Szczególnie dużo pracy wÅ‚ożono tu w jakość prezentacji i obrazu bazujÄ…cych na technice „Game-Engine“. RozwiÄ…zanie to opracowano we wspóÅ‚pracy ze specjalistycznÄ…, brytyjskÄ… firmÄ… Zerolight i zoptymalizowano na potrzeby wirtualnej rzeczywistoÅ›ci. Zapewnia ono niezmiennie wysokÄ… jakość wizualnÄ… i niespotykanÄ… gdzie indziej pÅ‚ynność obrazu. Game-Engine w okularach VR pÅ‚ynnie (90 klatek na sekundÄ™) i z dużą prÄ™dkoÅ›ciÄ… (czas reakcji – mniej niż 20 milisekund), stereoskopowo odtwarza zÅ‚ożone modele danych samochodów.
Jako pierwszy na Å›wiecie koncern motoryzacyjny, Audi wdraża zaawansowany system VR w swej sieci handlowej, oferujÄ…c w ten sposób klientom ogromnÄ… wartość dodanÄ… przy podejmowaniu decyzji o kupnie samochodu. System ten jest w peÅ‚ni zintegrowany z informatycznym Å›rodowiskiem Audi i systematycznie aktualizowany online, zgodnie z aktualizacjÄ… gamy produktów. Salony sprzedaży Audi wyposażone bÄ™dÄ… w okulary VR przygotowane przez dÅ‚ugoletniego partnera w wielu projektach, firmÄ™ Oculus. DziÄ™ki nim, gość salonu bÄ™dzie mógÅ‚ „doÅ›wiadczyć“ swojego przyszÅ‚ego Audi, poruszajÄ…c siÄ™ w wirtualnej rzeczywistoÅ›ci, a jednoczeÅ›nie siedzÄ…c na wygodnej kanapie.
Na specjalne okazje, takie jak eventy Audi czy targi, cztery pierÅ›cienie przygotowaÅ‚y poszerzonÄ… ofertÄ™ doznaÅ„ VR. W takich wypadkach, goÅ›cie zakÅ‚adajÄ… okulary VR firmy HTC, i stojÄ…c, mogÄ… na powierzchni o wymiarach 5 × 5 m swobodnie poruszać siÄ™ wokóÅ‚ pojazdu, usiąść na wirtualnym miejscu kierowcy lub przedniego pasażera i dokÅ‚adnie obejrzeć wszystkie detale we wnÄ™trzu samochodu. Ten najnowszy stopieÅ„ rozbudowy systemu daje bardzo naturalistyczne wrażenia z takiej wirtualnej wycieczki.
1.2 Audi Customer Private Lounge
Klienci Audi, jako awangarda wyznaczajÄ…ca trendy cyfrowego Å›wiata, majÄ… wysokie oczekiwania wobec sposobu prezentowania marki. ZwÅ‚aszcza wtedy, gdy w showroomie chcÄ… indywidualnie poznać swoje nowe Audi i doÅ›wiadczyć go wszystkimi zmysÅ‚ami. Oczekiwania te speÅ‚nia koncepcja „Audi Customer Private Lounge”, którÄ… marka premium pierwotnie stworzyÅ‚a dla swych salonów sprzedaży Audi City. W osobnym, w peÅ‚ni cyfrowym pomieszczeniu, klient może skonfigurować swoje wymarzone auto, tworzÄ…c niemal rzeczywisty model wirtualny i dopasować je do swoich indywidualnych życzeÅ„. Koncepcja ta Å‚Ä…czy zatem innowacyjność z wiedzÄ… i doÅ›wiadczeniem czterech pierÅ›cieni oraz z wyjÄ…tkowÄ…, zindywidualizowanÄ… atmosferÄ… salonu sprzedaży marki.
Koncern Audi AG opracowaÅ‚ tÄ™ koncepcjÄ™ we wspóÅ‚pracy ze swoimi partnerami z branży IT. Doradca klienta Audi ma tu po raz pierwszy możliwoÅ›ci zaprezentowania caÅ‚ego bogactwa gamy modelowej Audi ze wszystkimi rozwiÄ…zaniami technicznymi i wersjami wyposażenia oraz pokazania wszystkich szczegóÅ‚ów wraz z wyczerpujÄ…cym objaÅ›nieniem. Salon jest wyposażony w wiele cyfrowych urzÄ…dzeÅ„ stworzonych specjalnie na jego potrzeby. Supernowoczesnym systemem steruje siÄ™ za pomocÄ… tabletu, a doradca wspiera klienta, gdy ten konfiguruje samochód swoich marzeÅ„.
Jednym ruchem palca zindywidualizowany model Audi może zostać przeniesiony do Audi VR experience, a wtedy jest gotów, by klient dokonaÅ‚ oceny jego najdrobniejszych detali, aż po szwy na skórzanych siedzeniach i wachlarz technik oÅ›wietlenia Audi.
Customer Private Lounge, to pomieszczenie pozwalajÄ…ce na dogÅ‚Ä™bne i ekskluzywne zapoznanie siÄ™ z markÄ… Audi. Można w nim również w spokoju przeprowadzić osobistÄ… rozmowÄ™ z doradcÄ….
- Druk 3D w metalu: od tworzenia narzędzi po misję na Księżyc
Doskonałym przykładem przewagi definiującej markę Audi, jest tzw. produkcja dodatkowa. W najbardziej ambitnej postaci tej metody produkcji chodzi nie tylko o technikę. Chodzi także o to, by już dziś zapewnić sobie przewagę w świecie przyszłości. Zebrać doświadczenia. Udowodnić kompetencje. Zdobyć nowe obszary. Druk 3D w metalu prezentowany na Audi Summit, w pełni ukazuje te zdobycze.
Drukarki 3D tworzÄ…ce obiekty ze sproszkowanego tworzywa sztucznego majÄ… już ugruntowanÄ… pozycjÄ™. Kolejny stopieÅ„ ich ewolucji, to urzÄ…dzenia 3D drukujÄ…ce w metalu. Swoje kompetencje w zakresie tej techniki, Audi rozwija w niedawno uruchomionym Centrum Druku 3D w metalu. Tutaj, specjaliÅ›ci Audi w zakresie konstrukcji narzÄ™dzi i rozwoju technologii, z wykorzystaniem procesu topienia laserem wytwarzajÄ… części ze stali i aluminium. Proces ten wykorzystywany jest już w seryjnej produkcji narzÄ™dzi. W perspektywie kilku najbliższych lat, w ten sposób bÄ™dzie można wytwarzać krótkie serie produkcyjne wybranych części samochodowych.
Do druku 3D w metalu nadajÄ… siÄ™ wÅ‚aÅ›ciwie wszystkie materiaÅ‚y, które można zgrzewać. Stal, aluminium czy tytan. BazÄ… wyjÅ›ciowÄ… dla tej techniki jest sproszkowany metal, o wielkoÅ›ci ziarna od 15 do 60 tysiÄ™cznych milimetra – mniejszej niż grubość ludzkiego wÅ‚osa. Drukarka nanosi proszek cienkimi warstwami, a laser topi go zgodnie z danymi z projektu CAD, tworzÄ…c w ten sposób kontury elementu konstrukcyjnego. WykorzystujÄ…c druk 3D w metalu, wytwarzać można obiekty o dowolnych, bardzo zÅ‚ożonych ksztaÅ‚tach geometrycznych, których w ogóle nie można by wyprodukować z wykorzystaniem innych metod lub byÅ‚yby one bardzo trudne do uzyskania. Druk 3D umożliwia – dosÅ‚ownie – żłobienie dookoÅ‚a narożników.
Typowe przykłady takich zastosowań, to stalowe elementy konstrukcyjne z wbudowanymi zwojami chłodnicy czy użebrowaniem chłodzącym, spotykane często w narzędziach odlewanych. Analizy i testy pokazują, że drukowane części mają takie same właściwości materiałowe jak tradycyjnie wytwarzane części. Dzięki skomplikowanym geometriom, można nawet przy mniejszym ich ciężarze osiągnąć znacznie wyższą sztywność części.
Pełną parą na Księżyc
Audi chce wznieść siÄ™ jeszcze wyżej, również wykorzystujÄ…c tÄ™ nowÄ… technikÄ™. Samobieżnym pojazdem eksplorujÄ…cym Audi lunar quattro zmierza aż na Księżyc. Pojazd ten w 85 procentach skÅ‚ada siÄ™ z drukowanego aluminium. W ramach „Mission to the Moon“ (Misja na Księżyc), zespóÅ‚ berliÅ„skich inżynierów „Part-Time Scientists“, pragnie przy wsparciu Audi po raz pierwszy od ponad 45 lat dotrzeć do jednego z lÄ…dowisk programu NASA Apollo na Księżycu. Grupa szesnastu ekspertów Audi wspiera Part-Time Scientists swojÄ… wiedzÄ… i doÅ›wiadczeniem w wielu obszarach techniki, dziÄ™ki czemu Å‚azik do misji księżycowej osiÄ…gnÄ…Å‚ swÄ… optymalnÄ… formÄ™ i ksztaÅ‚t.
By zwiÄ™kszyć jego stabilność i przyczepnoÅ›ci, inżynierowie i projektanci powiÄ™kszyli pojazd oraz jego koÅ‚a o ponad dziesięć centymetrów. JednoczeÅ›nie zredukowali jego masÄ™, optymalizujÄ…c kombinacjÄ™ materiaÅ‚ów i dziÄ™ki drukowi 3D w aluminium, zeszli z 38 do poniżej 30 kilogramów.
Åšcianki kóÅ‚ Audi lunar quattro majÄ… na przykÅ‚ad grubość zaledwie jednego milimetra, ale ich twardość jest dziÄ™ki wyszukanej konstrukcji doskonaÅ‚a. Znaczna redukcja masy m.in. kóÅ‚, wpÅ‚ynęła bezpoÅ›rednio na to, że badacze mogÄ… zaÅ‚adować na pokÅ‚ad Å‚azika aparaturÄ™ badawczÄ… o wartoÅ›ci 1,8 mln euro. OszczÄ™dnoÅ›ci na masie pojazdu pozwoliÅ‚y też na zabranie na misjÄ™ znacznych rezerw paliwa. Podczas kompleksowych i dÅ‚ugich testów, na przykÅ‚ad w komorze symulujÄ…cej intensywne oÅ›wietlenie sÅ‚oneczne, konstruktorzy zdoÅ‚ali odtworzyć ekstremalne warunki panujÄ…ce na Księżycu i sprawdzić przydatność różnych podzespoÅ‚ów Å‚azika. Na Audi Summit można byÅ‚o obejrzeć przykÅ‚ad prototypu wariantu koÅ‚a pojazdu księżycowego.
- ModuÅ‚owy montaż: bez taÅ›my montażowej – ale za to z taÅ„czÄ…cymi regaÅ‚ami
Produkcja samochodów klasy premium staje siÄ™ coraz bardziej zÅ‚ożona. Coraz wyższe wymagania rynkowe, oczekiwania klientów i ramowe regulacje prawne, wymagajÄ… coraz bardziej zÅ‚ożonych, innowacyjnych rozwiÄ…zaÅ„ technicznych i różnych wariantów pojazdów. StaÅ‚y rytm pracy przy taÅ›mie montażowej byÅ‚ niepokonany pod wzglÄ™dem wydajnoÅ›ci przez ponad sto lat. Ostatnio traci jednak tÄ™ przewagÄ™. Liniowa i rytmiczna kolejność czynnoÅ›ci staje siÄ™ nawet problemem.
Ponieważ klienci życzÄ… sobie urozmaicenia, chcÄ… by ich samochody byÅ‚y coraz bardziej zindywidualizowane. W ten sposób nieustannie roÅ›nie liczba pochodnych i wariantów. Tym trudniej jest też opanować tÄ™ wysokÄ… zÅ‚ożoność i wprowadzić do sztywnego, sekwencyjnego procesu produkcyjnego dodatkowe czynnoÅ›ci. Dla przykÅ‚adu: wyjÄ…tkowo bogato wyposażone Audi S3 wymaga przeprowadzenia wielu czynnoÅ›ci wykonywanych rytmicznie na taÅ›mie produkcyjnej. SÅ‚abiej wyposażony model przechodzi tÄ™ samÄ… drogÄ™ w takim samym czasie, ale daje mniej wartoÅ›ci dodanej. Kosztuje to miejsce, czas i pieniÄ…dze.
Audi chce sprostać temu wyzwaniu i w Barcelonie zaprezentowaÅ‚o nowe, rewolucyjne rozwiÄ…zanie: montaż moduÅ‚owy. Tutaj maÅ‚e, osobne stanowiska umożliwiajÄ… bardzo elastyczny przebieg procesów, zarówno pod wzglÄ™dem czasowym, jak i przestrzennym. Bezosobowe Systemy TransportujÄ…ce (FTS) przesuwajÄ… karoserie oraz konieczne do produkcji części miÄ™dzy stanowiskami. Centralny komputer steruje systemami FTS z ogromnÄ… dokÅ‚adnoÅ›ciÄ… i rozpoznaje potrzeby każdego pojedynczego stanowiska, zapewniajÄ…c w ten sposób pÅ‚ynny przebieg procesu montażu. Kolejna zmiana to fakt, że czÅ‚owiek nie musi już pracować w okreÅ›lonym rytmie, jak to byÅ‚o konieczne od stu lat. ModuÅ‚owa produkcja jest w stanie kompleksowo uwzglÄ™dnić potrzeby pracowników na różnych stanowiskach. To przewaga, która przynosi bezpoÅ›rednie korzyÅ›ci wszystkim pracownikom.„arculus“ – start-up stworzony przed kilkoma miesiÄ…cami przez jednego z pracowników Audi, we wspóÅ‚pracy z pionem logistyki opracowuje i testuje gÅ‚ówne zasady tego nowatorskiego systemu produkcji. Pierwszym miejscem, w którym koncern uruchomi produkcjÄ™ opartÄ… o zaÅ‚ożenia montażu moduÅ‚owego, bÄ™dzie fabryka w wÄ™gierskim GyÅ‘r, w której już w 2018 roku rozpocznie siÄ™ wytwarzanie silników elektrycznych. Natomiast w zakÅ‚adach w Brukseli, wdrożone zostanÄ… elementy moduÅ‚owego montażu wstÄ™pnego. Audi ocenia, że montaż moduÅ‚owy sprawi, iż proces produkcyjny bÄ™dzie przynajmniej o 20 procent bardziej wydajny, niż ten stosowany obecnie.
3.1 Lakiernia przyszłości
Dzisiejsza lakiernia opiera siÄ™ zasadniczo na logice taÅ›my produkcyjnej. Karoserie, poÅ‚Ä…czone w jeden Å‚aÅ„cuch produkcyjny, przechodzÄ… poszczególne etapy procesu lakierowania, w których z dużym udziaÅ‚em automatyki nanoszone sÄ… kolejne warstwy lakieru. PomiÄ™dzy poszczególnymi etapami procesu, lakierowane karoserie dodatkowo przechodzÄ… przez ustandaryzowanÄ… suszarkÄ™. W kolejnych etapach, przeprowadza siÄ™ czynnoÅ›ci zwiÄ…zane z ochronÄ… przeciwkorozyjnÄ… i uszczelnieniem karoserii. Wszystko odbywa siÄ™ w bardzo zagÄ™szczonym Å‚aÅ„cuchu produkcyjnym. To dÅ‚uga, linearna droga, tak wysoce wydajna i zrównoważona, jak tylko to możliwe.
W tym miejscu innowacje Audi poczyniÅ‚y ogromny krok do przodu. ModuÅ‚owa produkcja przyszÅ‚oÅ›ci w inteligentnej fabryce nie bÄ™dzie skÅ‚adać siÄ™ z etapów, lecz skoków – również w przypadku lakierni. Na animacji lakierni przyszÅ‚oÅ›ci, którÄ… obejrzeć można byÅ‚o podczas Audi Summit, przedstawiono, że w niedÅ‚ugim czasie poszczególne egzemplarze Audi bÄ™dÄ… lakierowane w o wiele bardziej wydajny sposób.
Odejdzie siÄ™ bowiem od Å‚aÅ„cucha jako zasady i nawet w częściowych zakresach procesu lakierowania zastÄ…pi siÄ™ go metodÄ… moduÅ‚owÄ…. DziÄ™ki tym zmianom strukturalnym, Audi obiecuje sobie zwiÄ™kszenie wydajnoÅ›ci procesu nanoszenia lakieru. Ponadto, czyniÄ…c oszczÄ™dnoÅ›ci kosztów i zasobów, można bÄ™dzie integrować specjalne procesy lakierowania, które bÄ™dÄ… speÅ‚niać rosnÄ…ce oczekiwania klientów w odniesieniu do indywidualizacji.
Najbardziej istotne części lakierni przyszÅ‚oÅ›ci, to centralny magazyn karoserii, alternatywne koncepcje suszenia oraz systemy moduÅ‚owe na wybranych odcinkach procesu. W ten sposób, każda karoseria, w zależnoÅ›ci od indywidualnych potrzeb nakÅ‚adu i zakresu pracy, zostanie optymalnie wÅ‚Ä…czona do procesu produkcji tylko na tych stanowiskach, na których nakÅ‚ad ten jest potrzebny. Inne karoserie mogÄ… ominąć takie etapy lub zostać skierowane na inne stanowiska.
WdrażajÄ…c w lakierni koncepcjÄ™ moduÅ‚owÄ… bÄ™dÄ…cÄ… integralnÄ… częściÄ… Smart Factory, Audi udowadnia, że indywidualne procesy - tak ważne dla budowy samochodu uzależnionego od indywidualnych preferencji klienta - można zoptymalizować pod wzglÄ™dem zarówno wydajnoÅ›ci, jak i trwaÅ‚oÅ›ci. Efekt tego zaÅ‚ożenia gwarantuje nie tylko najwyższÄ… możliwÄ… elastyczność, ale również maksymalne skupienie na potrzebach klienta. To przewaga, którÄ… zobaczy każdy klient.
3.2 Systemy transportowe funkcjonujÄ…ce bez operatorów
Systemy transportowe funkcjonujÄ…ce bez operatorów (FTS), sÄ… kluczowym rozwiÄ…zaniem Smart Factory. Podczas Audi Summit w Barcelonie pokazano ich przykÅ‚ad: pojazd automatycznie naprowadzany (Automated Guided Vehicle – AGV). System ten pomaga zrewolucjonizować dotychczasowe procesy produkcyjne, a wyższa elastyczność produkcji zwiÄ™ksza możliwoÅ›ci oferowania klientom jeszcze wiÄ™kszej swobody indywidualizacji ich pojazdów.
AGV używane w fabrykach Audi wykorzystujÄ… nawigacjÄ™ bazujÄ…cÄ… na oprogramowaniu stworzonym z myÅ›lÄ… o wykorzystaniu w przemyÅ›le samochodowym. DziÄ™ki temu, pojazdy AGV mogÄ… autonomicznie dostarczać towar z magazynu na liniÄ™ montażowÄ…. RozpoznajÄ… skomplikowane sytuacje na drodze swego ruchu i elastycznie na nie reagujÄ…. System nawigacji pozwala pojazdom AGV na autonomicznÄ… jazdÄ™ na zdefiniowanym odcinku, który wczeÅ›niej jest ustalany i symulowany w komputerze. Alternatywnie, pojazd AGV może nauczyć siÄ™ pokonywanego odcinka podczas normalnej jazdy prowadzonej manualnie i zapamiÄ™tać go. Na podstawie tej mapy, swobodnie porusza siÄ™ potem w obrÄ™bie zdefiniowanego obszaru. Zgodnie z zasadami samouczenia siÄ™ maszyn, pojazd AGV zawsze wyszukuje najbardziej korzystnÄ… Å›cieżkÄ™.
Pojazd Audi AGV, zwany również w firmie „Paula“, dysponuje trzema pokÅ‚adowymi skanerami laserowymi, dwoma z przodu i jednym z tyÅ‚u. UmożliwiajÄ… one orientowanie siÄ™ w otoczeniu i zapobiegajÄ… kolizjom z ludźmi. CzÅ‚owiek ma zawsze pierwszeÅ„stwo. Jeden z przednich skanerów jest skierowany ku górze, w celu rozpoznawania obiektów zwisajÄ…cych z sufitu.
Czujniki sÅ‚użą także zapisywaniu danych pomiarowych. Komputer AGV porównuje je z wczeÅ›niej zapisanymi danymi mapy. Dodatkowo, oprogramowanie nawigacji porównuje dane ze skanera laserowego z iloÅ›ciÄ… obrotów kóÅ‚. Umożliwia to jeszcze dokÅ‚adniejszÄ… lokalizacjÄ™.
PrÄ™dkość pojazdu jest ograniczona do 4,2 km/h. Każde hamowanie można przewidzieć, a przebiega ono delikatnie i energooszczÄ™dnie. Przy jego obliczaniu inżynierowie wykorzystali algorytmy podobne do tych używanych przez sterownik korzystajÄ…cego z radaru adaptacyjnego tempomatu Adaptive Cruise Control (ACC) w samochodzie marki Audi. Za pomocÄ… swych laserowych skanerów, pojazd AGV rozpoznaje wózek z obrabianÄ… częściÄ… na podstawie jego konturów. Z dokÅ‚adnoÅ›ciÄ… do milimetra podjeżdża do niego, nawet jeÅ›li wózek nie znajduje siÄ™ w dokÅ‚adnie przewidzianym dla niego miejscu. Parkowanie na pÅ‚ycie Å‚adujÄ…cej odbywa siÄ™ z takÄ… samÄ… precyzjÄ…. Dotykowy wyÅ›wietlacz z przodu, kompleksowa koncepcja sygnalizacji optycznej i komunikacja gÅ‚osowa, umożliwiajÄ… pojazdom AGV porozumiewanie siÄ™ i interakcjÄ™ z otoczeniem.
W dziale technicznym Audi, odpowiedzialnym za systemy wsparcia produkcji, nawigacja stworzona dla pojazdów AGV osiÄ…gnęła już trzeci stopieÅ„ prototypu, bliski dojrzaÅ‚oÅ›ci do zastosowania seryjnego. Podobnie jak jej poprzednicy, również „Paula“ jest w caÅ‚oÅ›ci efektem myÅ›li technicznej Audi. Nawet oprogramowanie to dzieÅ‚o Audi. Od marca tego roku, AGV pracujÄ… regularnie w hali montażowej modelu Audi A3/Q2 w zakÅ‚adach w Ingolstadt.
Technika FTS ma duży potencjaÅ‚: po skomunikowaniu danych nawigacji kilku pojedynczych pojazdów z menedżerem caÅ‚ej floty, powstaje jeden inteligentny system. ZwiÄ™ksza to korzyÅ›ci w zakresie wydajnoÅ›ci.
3.3 Tańczące regały
Nie istnieje jedna droga do zapewnienia sobie przewagi w przyszÅ‚oÅ›ci. Innowacyjne przedsiÄ™biorstwa majÄ… to do siebie, że potrafiÄ… wdrażać różne funkcjonujÄ…ce rozwiÄ…zania wtedy, gdy majÄ… zdefiniowane cele. Audi udowodniÅ‚o tÄ™ przewagÄ™ przy pomocy kolejnej prezentacji systemów transportowych funkcjonujÄ…cych bez operatorów (FTS) – „taÅ„czÄ…cych regaÅ‚ów”.
Cel jest taki sam: w Smart Factory rytm pracy powinien podążać za czÅ‚owiekiem, a równoczeÅ›nie powinna wzrastać wydajność i elastyczność. W przypadku „taÅ„czÄ…cych regaÅ‚ów” droga jest zupeÅ‚nie inna, ponieważ te pojazdy nie majÄ… ani skomplikowanych komputerów sterujÄ…cych, ani czuÅ‚ej sensoryki.
Sterowanie takim systemem transportujÄ…cym bez operatora odbywa siÄ™ przy pomocy systemu „Audi Laser Tracking System“, z wykorzystaniem zewnÄ™trznych czujników. To pierwszy i jedyny jak dotÄ…d system, w którym kilka pojazdów poruszajÄ…cych siÄ™ jeden za drugim rozpoznawanych jest i sterowanych przez jeden jedyny skaner laserowy. To rewolucyjna metoda, a koncern Audi zgÅ‚osiÅ‚ już ten system już do urzÄ™du patentowego.
Wynalazek doskonale nadaje siÄ™ do dostarczania części we wÅ‚aÅ›ciwym czasie na wÅ‚aÅ›ciwe miejsce. UmiejÄ™tność tÄ…, logistycy nazywajÄ… zasadÄ… „towar do osoby”. Części docierajÄ… do pracownika dokÅ‚adnie wtedy, gdy ten ich potrzebuje. Ponadto nie musi on już sam wynajdować potrzebnych części i dostarczać ich do stanowiska przy taÅ›mie produkcyjnej. W systemie montażu moduÅ‚owego skomunikowanej, inteligentnej fabryki Audi, nie ma już nawet takiej taÅ›my produkcyjnej. W inteligentnej fabryce, każdy samochód wjeżdżajÄ…cy na stanowisko montażowe niczym gość korzystajÄ…cy w restauracji z karty daÅ„, sam zestawia sobie swoje menu części, a „taÅ„czÄ…ce regaÅ‚y” je dostarczajÄ….
Takie rozwiÄ…zanie umożliwia najnowoczeÅ›niejsza technika. Skaner laserowy rozpoznaje każdy pojazd na podstawie czterech aluminiowych odbÅ‚yÅ›ników o wysokoÅ›ci 10 cm, zamontowanych przy narożnikach regaÅ‚u. Na tej powierzchni nie znajduje siÄ™ nic innego poza odbÅ‚yÅ›nikami, po to, by promienie lasera mogÅ‚y wykryć znajdujÄ…ce siÄ™ jeden za drugim regaÅ‚y FTF. PeÅ‚ne rozpoznanie i sterowanie może odbywać siÄ™ z zewnÄ…trz, przy pomocy skanera laserowego i komputera osobistego. Pojazdy otrzymujÄ… odpowiednie polecenia sterujÄ…ce za poÅ›rednictwem sieci Wi-Fi.
Ponieważ droga, zÅ‚ożona i ciężka technika znajduje siÄ™ nie w regaÅ‚ach FTF, ale w centrali sterujÄ…cej, regaÅ‚y mogÄ… mieć bardzo kompaktowÄ… i energooszczÄ™dnÄ… budowÄ™. Nie wpÅ‚ywa to oczywiÅ›cie na dokÅ‚adność systemu, ponieważ dziÄ™ki skanerom laserowym możliwe jest umieszczenie moduÅ‚ów FTF w odlegÅ‚oÅ›ci mniejszej niż jeden centymetr od celu, tam, gdzie czÅ‚owiek-odbiorca czeka na swojÄ… część. „TaÅ„czÄ…cy regaÅ‚” potrafi też mówić. Wbudowana funkcja gÅ‚osowa informuje czÅ‚owieka o swoim aktualnym statusie, np. o tym, że wÅ‚aÅ›nie podjeżdża do celu.
Porównanie do taÅ„ca nie jest przesadzone: regaÅ‚ może jeździć we wszystkich kierunkach – w poprzek, w prawo i w lewo, w przód, w tyÅ‚, a stojÄ…c, może siÄ™ nawet obracać wokóÅ‚ wÅ‚asnej osi. Wszystko to w harmonii z innymi regaÅ‚ami FTF krążącymi po hali montażowej. Synchroniczne sterowanie dziaÅ‚a w przypadku tego systemu wyjÄ…tkowo sprawnie, ponieważ dane odbierane z czujników, przetwarzane sÄ… przez jednÄ…, centralnÄ… jednostkÄ™. A że może siÄ™ zdarzyć, że aluminiowy odbÅ‚yÅ›nik podczas jazdy zostanie przysÅ‚oniÄ™ty, algorytm rozpoznawania musi być na tyle solidny, by potrafiÅ‚ sobie poradzić w sytuacji, w której nie można zeskanować nawet dwóch odbÅ‚yÅ›ników na jednym regale FTF, a mimo to pojazd odnalazÅ‚ swój cel.
System jest jeszcze na etapie testów. Obecnie dziaÅ‚a bezproblemowo w promieniu do osiemnastu metrów. Teoretycznie byÅ‚oby zatem możliwe, by pojedynczy skaner laserowy objÄ…Å‚ zasiÄ™giem halÄ™ montażowÄ… o szerokoÅ›ci 30 metrów. By zwiÄ™kszyć zasiÄ™g, kilka takich skanerów można poÅ‚Ä…czyć w sieć czujników. W kolejnym stopniu rozbudowy, skaner mógÅ‚by nawet poruszać siÄ™ razem z regaÅ‚ami. W ten sposób, można by stosować tÄ™ technikÄ™ w nowych miejscach, bez koniecznoÅ›ci tworzenia drogich instalacji.
3.4 DoskonaÅ‚a pozycja siedzÄ…ca – bez siedzenia
PrzewagÄ™ można osiÄ…gnąć również w pozycji siedzÄ…cej. Perfekcyjna ergonomia zmniejsza obciążenie fizyczne pracownika, zwiÄ™ksza wydajność procesów produkcyjnych i zapewnia staÅ‚Ä…, wysokÄ… jakość. GoÅ›cie Audi Summit mogli siÄ™ o tym przekonać, oglÄ…dajÄ…c tzw. Chairless Chair – „krzesÅ‚o bez krzesÅ‚a”.
Chairless Chair to tzw. pasywny szkielet zewnÄ™trzny. Pracownik nosi ten szkielet niczym drugÄ… parÄ™ nóg, dosÅ‚ownie wspierajÄ…cÄ… go zawsze wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. PoprawiajÄ…cy postawÄ™ czÅ‚owieka szkielet przyczepia siÄ™ do tylnej strony nóg. Dwa siedziska podpierajÄ… poÅ›ladki i uda, a dwa prÄ™ty z tworzywa wzmocnionego wÅ‚óknem wÄ™glowym (CFK) przenoszÄ… część ciężaru ciaÅ‚a na podÅ‚oże. „KrzesÅ‚o bez krzesÅ‚a” waży zaledwie 2,4 kg. Pracownik, przy wykonywaniu wielu czynnoÅ›ci na hali produkcyjnej zamiast stać, można dziÄ™ki temu siedzieć w pozycji korzystnej pod wzglÄ™dem ergonomii – nawet podczas krótkich przerw w procesie montażu. Nowoczesna konstrukcja wspierajÄ…ca zapewnia lepszÄ… postawÄ™ ciaÅ‚a i redukuje obciążenie nóg.
ZewnÄ™trzny szkielet przeszedÅ‚ już testy na wielu stanowiskach pracy w fabrykach Audi. Ich wynik byÅ‚ zawsze pozytywny. Wspólnie z jego producentem, szwajcarskim start-up’em „noonee”, w oparciu o wyniki badaÅ„ pilotażowych Audi ulepszyÅ‚o „krzesÅ‚o bez krzesÅ‚a”, tak by rozwiÄ…zanie to osiÄ…gnęło dojrzaÅ‚ość umożliwiajÄ…cÄ… podjÄ™cie jego produkcji seryjnej i wykorzystanie go na szerokÄ… skalÄ™ jako ergonomicznej pomocy. Celem prowadzonych prac jest taka poprawa ergonomii, by unikać przeciążania pracowników, zapobiegać absencji chorobowej oraz by również starszym pracownikom oraz tym o mniejszych możliwoÅ›ciach fizycznych, móc zapewnić godny udziaÅ‚ w procesie produkcyjnym.
Inteligentna logistyka: urządzenia wearables i szkolenia w wirtualnej rzeczywistości
Kto jest szybszy, ten zyskuje przewagę. Zdolność do działania i szybkość reakcji wpływają na jakość i poszerzają zakres przyjaznego podejścia do klienta. W Barcelonie można było się o tym przekonać na przykładzie czterech rozwiązań z dziedziny logistyki.
4.1 Skaner na powierzchni rękawicy
Innowacyjna rÄ™kawica ze skanerem zastÄ™puje tradycyjne skanery kodów kreskowych na wybranych stanowiskach miÄ™dzynarodowej logistyki w dziale opakowaÅ„ CKD (Completely Knocked Down) w Ingolstadt. Skaner jest wbudowany w rÄ™kawicÄ™ „ProGlove”. Pracownik wywoÅ‚uje funkcjÄ™ skanowania przez proste Å›ciÅ›niÄ™cie kciuka i palca wskazujÄ…cego. Nie musi przy tym dokÅ‚adnie nakierowywać skanera w rÄ™kawicy na kod kreskowy. Skanowanie jest częściÄ… naturalnego ruchu dÅ‚oni. DziÄ™ki sygnaÅ‚om optycznym (Å›wiatÅ‚o LED), akustycznym (brzÄ™czyk) i dotykowym (wibracje), pracownik wie, że artykuÅ‚ zostaÅ‚ zeskanowany.
Skaner komunikuje siÄ™ bezprzewodowo z jednostkÄ… odbiorczÄ…. Ten punkt dostÄ™pu jest poÅ‚Ä…czony przez USB lub przez zwyczajne, standardowe Å‚Ä…cze. Instalacja dodatkowego oprogramowania nie jest zatem konieczna. Pojemność baterii zaprojektowano na czas trwania jednej zmiany. Po jej upÅ‚ywie, rÄ™kawica podÅ‚Ä…czona do Å‚adowarki Å‚aduje siÄ™ do peÅ‚na w zaledwie dwie godziny. Pracownik wyposażony w skaner wbudowany w rÄ™kawicÄ™ ma obie rÄ™ce wolne. Może Å‚atwiej wykonywać swojÄ… pracÄ™ i oszczÄ™dza sobie dodatkowych ruchów rÄ™kÄ…, np. chwytania i odkÅ‚adania skanera. Skróceniu ulegajÄ… też konieczne do przejÅ›cia odcinki. Praca przebiega bardziej ergonomicznie.
PrzewagÄ™ dziÄ™ki tej zoptymalizowanej ergonomicznie technice, wykorzystuje siÄ™ już w innych dziaÅ‚ach zakÅ‚adów w Ingolstadt, a w Neckarsulm ProGlove przechodzi szczegóÅ‚owe testy. Również pracownicy zakÅ‚adów w Belgii, na WÄ™grzech i w Meksyku skanujÄ… już, korzystajÄ…c z tej techniki. W perspektywie bÄ™dzie ona stosowana w caÅ‚ym koncernie.
4.2 Szkolenie w wirtualnej rzeczywistości
Przewaga nie zawsze musi oznaczać skok. CzÄ™sto ważne jest po prostu to, by nieustanie zaznajamiać z najnowszym stanem techniki wszystkich tych pracowników, których dotyczy dane nowatorskie rozwiÄ…zanie. Kto tak postÄ™puje kompleksowo, roztropnie i szybko, ten zyskuje znacznÄ… przewagÄ™ wobec miÄ™dzynarodowej konkurencji. Cyfrowe metody szkolenia umożliwiajÄ… skokowy przyrost wydajnoÅ›ci, także w dziedzinie szkolenia pracowników.
Dobrym przykÅ‚adem, zaprezentowanym na Audi Summit, jest szkolenie w zakresie logistyki z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistoÅ›ci. Obecnie, pracownicy logistyki w Audi na caÅ‚ym Å›wiecie szkolÄ… siÄ™ używajÄ…c prawdziwych części i pojemników, które muszÄ… być w tym celu dostÄ™pne w centrach szkoleniowych. Wymaga to dużo miejsca i czasu. Co wiÄ™cej, logistyka CKD (Completely Knocked Down) w Ingolstadt nie ma w ogóle centrum szkoleniowego, szkolÄ…cego pracowników w zakresie techniki urzÄ…dzeÅ„, oprogramowania i obsÅ‚ugi. To okazja do opracowania nowego podejÅ›cia w tej kwestii.
Innowacyjny typ szkoleÅ„ prowadzonych z użyciem okularów VR dostarcza peÅ‚en materiaÅ‚ szkoleniowy potrzebny dla logistyki tego obszaru. DziÄ™ki okularom VR, pracownik logistyki może w dowolnym miejscu zobaczyć zaprogramowany wczeÅ›niej obraz swojego miejsca pracy. Ma przed sobÄ… wszystkie potrzebne pojemniki i części – wszystko w postaci wirtualnej. Może je nawet brać do rÄ™ki i przekÅ‚adać. By wykonywać takie wirtualne operacje, pracownik posÅ‚uguje siÄ™ specjalnymi kontrolerami, sÅ‚użącymi w wirtualnym Å›wiecie za rÄ™ce. Pracownik widzi rÄ™ce w okularach VR i może nimi swobodnie poruszać.
Nowe rozwiÄ…zanie pozwala nie tylko zaoszczÄ™dzić czas, miejsce i pieniÄ…dze, ale także pokonać odlegÅ‚oÅ›ci i bariery jÄ™zykowe. W przyszÅ‚oÅ›ci, pracownicy logistyki na caÅ‚ym Å›wiecie bÄ™dÄ… mogli w ten sposób trenować równoczeÅ›nie, również wspólnie, np. pracownik logistyki w Ingolstadt bÄ™dzie mógÅ‚ wirtualnie dziaÅ‚ać w zakÅ‚adach w Meksyku i odwrotnie.
Pilotaż w Centrum Szkoleniowym w Ingolstadt wzbudziÅ‚ zachwyt pracowników. Pozytywne reakcje sprawiÅ‚y, że Audi postanowiÅ‚o implementować tÄ™ nowÄ… technikÄ™ szkoleÅ„ nie tylko w swych fabrykach na caÅ‚ym Å›wiecie, ale też w zupeÅ‚nie innych obszarach funkcjonowania koncernu. Praktycznie nic nie stoi na drodze rozprzestrzeniania siÄ™ przewagi. Wyposażenie techniczne niezbÄ™dne w tym procesie mieÅ›ci siÄ™ w jednej jedynej walizce.
4.3 Autonomiczne wózki w Centrum Logistycznym
Blisko wdrożenia do codziennego użytku sÄ… też autonomicznie poruszajÄ…ce siÄ™ wózki widÅ‚owe. Obecnie, transport pojemników w Centrum Logistycznym w zakÅ‚adach Audi w Ingolstadt odbywa siÄ™ jeszcze z zastosowaniem tradycyjnych wózków widÅ‚owych, których operatorami sÄ… wyszkoleni pracownicy. Jazda do magazynu wysokiego skÅ‚adowania pojemników, pobieranie i odstawianie pojemników transportowych – wszystkim tym steruje operator ze swojego fotela.
Wkrótce jednak, zadania te przejmÄ… autonomicznie jeżdżące wózki widÅ‚owe pracujÄ…ce w dziale pakowania maÅ‚ych części do wysyÅ‚ki. Wózki takie potrzebujÄ… mniej miejsca, sÄ… transportowo bardziej wydajne i zmniejszajÄ… ryzyko wypadków w pracy. Zalety te sÄ… efektem interakcji innowacyjnych rozwiÄ…zaÅ„ technicznych, na przykÅ‚ad skanera laserowego 3D do nawigacji i kilku czujników bezpieczeÅ„stwa. Skaner i czujniki tworzÄ… 360° promieÅ„ strefy bezpieczeÅ„stwa wokóÅ‚ wózka.
Pilotażowy program wykorzystania tych wózków w koncernie Audi skÅ‚ada siÄ™ z kilku elementów: automatyczny wózek ma samodzielnie ustawić na regale pojemniki na części duże, a potem je wyjąć. Drugi krok, to automatyczna dostawa pojemników na miejsce przeznaczenia i jazda powrotna po pozostaÅ‚e pojemniki. Dużym wyzwaniem sÄ… tu różne rozmiary pojemników. Wózek bez problemu rozpoznaje przeszkody na drodze i czeka, aż droga bÄ™dzie wolna. Potem kontynuuje swoje zadanie zwiÄ…zane z transportem. JeÅ›li automatyczny wózek zidentyfikuje problem w przebiegu procesu, samodzielnie zaalarmuje stanowiska pracy, których incydent dotyczy, podajÄ…c, jakiego rodzaju jest to problem i inicjujÄ…c Å›rodki w celu jego rozwiÄ…zania.
4.4 Robot parkingowy Ray
Dobrze skomunikowana cyfrowo technika poÅ‚Ä…czona z systemami autonomicznymi, umożliwia znaczÄ…cy skok wydajnoÅ›ci również na polu logistyki transportu. Audi zautomatyzowaÅ‚o już w znacznym stopniu proces wysyÅ‚ki gotowych samochodów wyprodukowanych w Ingolstadt. Elektryczny robot parkingowy „Ray”, każdego dnia sortuje nawet dwa tysiÄ…ce samochodów, by te mogÅ‚y zostać zaÅ‚adowane na wagony.
Dziesięć robotów parkingowych autonomicznie transportuje nowo wyprodukowane modele Audi z zakÅ‚adu produkcyjnego, do miejsca zaÅ‚adunku na wagony. Robota o dÅ‚ugoÅ›ci ok. szeÅ›ciu metrów i szerokoÅ›ci trzech metrów, wyposażono w laserowe czujniki. MierzÄ… one pozycjÄ™, dÅ‚ugość i szerokość samochodu i odpowiednio ustawiajÄ… systemy podnoÅ›ników. Centralny system kierowania przydziela każdemu robotowi miejsce, na które musi odstawić wstÄ™pnie wyselekcjonowany samochód, docierajÄ…c na nie jak najkrótszÄ… drogÄ….
Gdy zgromadzona zostanie odpowiednia ilość pojazdów przeznaczonych do wysyÅ‚ki w to samo miejsce, robot przygotowuje je do zaÅ‚adunku na wagony. Systemy transportujÄ…ce bez operatora wykonujÄ… do 8000 jazd dziennie, pokonujÄ…c przy tym odcinek okoÅ‚o 500 kilometrów. Ray sam pamiÄ™ta nawet o swoim statusie Å‚adowania. Gdy jego akumulatory wyczerpujÄ… siÄ™, robot odpowiednio wczeÅ›niej dokuje siÄ™ w stacji ich wymiany. W peÅ‚ni zautomatyzowana stacja wymiany akumulatorów w kilka minut wymienia caÅ‚y zespóÅ‚ akumulatorowy.
Ray, to realnie funkcjonujący przykład przewagi osiągniętej dzięki skomunikowanym ze sobą rozwiązaniom cyfrowym. Całość działa perfekcyjnie: za ten system transportujący bez operatora, Audi otrzymało nagrodę w dziedzinie logistyki VDA Logistik Award 2017.
Nowa mobilność klasy premium w miejskiej rzeczywistości
75 procent Niemców mieszka w miastach. Tendencja Å›wiatowa jest podobna. W wielu regionach globu powstaje coraz wiÄ™cej megametropolii liczÄ…cych wiÄ™cej niż dziesięć milionów mieszkaÅ„ców. W dÅ‚uższej perspektywie, indywidualna mobilność bÄ™dzie możliwa tylko we wspóÅ‚pracy z miastami i bÄ™dzie częściÄ… miejskiego ekosystemu.
Audi już od dawna bada i rozwija koncepcje kompleksowej mobilnoÅ›ci skomunikowanego i inteligentnego miasta. W ramach projektu Audi Urban Future, przedsiÄ™biorstwo przetestowaÅ‚o je już w różnych metropoliach na caÅ‚ym Å›wiecie, po to, by znaleźć optymalny sposób wÅ‚Ä…czenia indywidualnej mobilnoÅ›ci premium do krajobrazu miejskiego oferujÄ…cego swoim mieszkaÅ„com lepszÄ… jakość życia.
Podczas Audi Summit zaprezentowano inteligentne koncepcje i technologie, które w inteligentnych miastach jutra pomogÄ… lepiej wykorzystywać zasoby, których zaczyna nam brakować: czas, przestrzeÅ„ i powietrze. Å»ycie w mieÅ›cie ulegnie w ten sposób trwaÅ‚ej poprawie.
Audi Innovation Research – badania Audi w dziedzinie innowacji: spojrzenie z perspektywy Pekinu i z perspektywy San Francisco
PrzyszÅ‚ość zaczyna siÄ™ w gÅ‚owie: w postaci wizji, życzeÅ„ i pragnieÅ„. Po nich przychodzÄ… decyzje i inwestycje. Kto wyczuje pragnienia i wartoÅ›ci, które bÄ™dÄ… ważne w dalszej przyszÅ‚oÅ›ci, ten już dziÅ› może zainwestować w przewagÄ™. AIR - Audi Innovation Research – badania Audi w dziedzinie innowacji, sÄ… tego najlepszym przykÅ‚adem.
Audi jest żądne wiedzy. PrzedsiÄ™biorstwo nieustannie poszukuje rozwiÄ…zaÅ„, które poruszajÄ… ludzi na caÅ‚ym globie, tam, gdzie wymyÅ›la siÄ™ przyszÅ‚ość i niÄ… siÄ™ żyje. W ramach AIR, trzy zespoÅ‚y badaczy trendów i innowacji z Ingolstadt, Pekinu i San Francisco, analizujÄ… idee inicjatorów zmian spoÅ‚ecznych i poszukujÄ… ich implikacji dla marki Audi. Trzy zespoÅ‚y, to element globalnej sieci dziaÅ‚aÅ„ Audi AG na rzecz innowacji. Ich misja to: NastÄ™pna Wielka Rzecz.
Wiedza zdobyta dziÄ™ki pracy AIR, to siÅ‚a napÄ™dowa czterech pierÅ›cieni. Daje impuls do ewaluacji strategii marki i dostarcza odpowiedzi na pytania badawcze specjalistycznych dziaÅ‚ów koncernu. Kluczowym tematem opracowywanym przez AIR w ostatnim czasie, jest cyfryzacja z punktu widzenia klienta. Wiedza i odkrycia AIR umożliwiajÄ… również rozpoznanie kluczowych rynków strategicznych i wskazujÄ… na nieodkryty jeszcze potencjaÅ‚ biznesowy. AIR przekazuje też otwarte pytania, czy życzenia klientów, wprost do centrali Audi AG.
Wymiana wiedzy wzbogaca, zwÅ‚aszcza gdy odbywa siÄ™ bez zbÄ™dnych opóźnieÅ„. Podczas SHAIRE, eventu organizowanego dla pracowników Audi, zespoÅ‚y AIR dzielÄ… siÄ™ swoimi najnowszymi odkryciami. To doskonaÅ‚e miejsce do dyskusji, ale też do poznania stylu życia ludzi w innych zakÄ…tkach Å›wiata.
Otwartość, regularna wymiana wiedzy i praca zespoÅ‚owa, to podstawowe zasady dziaÅ‚ania AIR. DziÄ™ki nim powstaÅ‚a globalna sieć kreatywnych ludzi, którzy wspólnie z AIR udoskonalajÄ… koncepcje, testujÄ… prototypy, czy po prostu tworzÄ… nowe idee. Ludzie ci, jako odbiorcy trendów, inspirujÄ… pracÄ™ AIR i inicjujÄ… innowacje.
U podstaw AIR leży też zaÅ‚ożenie, że każde biuro odgrywa w procesach swojÄ… okreÅ›lonÄ… rolÄ™. Biuro w Pekinie koncentruje siÄ™ na Å›rodowisku życia klientów. Audi jest tam obecne już ponad 25 lat. W tym czasie Chiny przeszÅ‚y olbrzymie zmiany, zmieniÅ‚y siÄ™ też potrzeby klientów. Obecnie, PaÅ„stwo Åšrodka to trendsetter wyznaczajÄ…cy kierunki w wielu dziedzinach. Chiny Å›wiadomie i intensywnie wykorzystujÄ… swój ogromny potencjaÅ‚ w zakresie innowacji. Duża otwartość ChiÅ„czyków owocuje ponadto tym, że nowe idee, technologie i trendy sÄ… przez nich szybko przyjmowane i rozprzestrzeniajÄ… siÄ™ tu „lotem bÅ‚yskawicy“. W przyszÅ‚oÅ›ci, wiele nowych trendów narodzi siÄ™ z pewnoÅ›ciÄ… w Chinach i dopiero później zostanÄ… one zaadaptowane przez Å›wiat zachodni. Kto je pozna, ten zyska przewagÄ™.
AmerykaÅ„skie biuro z kolei, skupia siÄ™ na obserwowaniu innowacji i tworzeniu partnerskich relacji z klientami. Silicon Valley, to kuźnia nowych idei i magnes dla posiadajÄ…cych wizje zaÅ‚ożycieli start-upów. Moc cyfryzacji zapoczÄ…tkowaÅ‚a tu nowÄ… erÄ™. Z pozbawiajÄ…cÄ… tchu prÄ™dkoÅ›ciÄ… wdrażania innowacji, cyfryzacja stawia na gÅ‚owie klasyczne modele biznesowe i caÅ‚e branże. Tworzy nowe gaÅ‚Ä™zie przemysÅ‚u i kwestionuje uznane koncepcje. Swoje olbrzymie piÄ™tno wywarÅ‚a już w sektorze mediów, handlu i usÅ‚ug. Teraz wkracza do przemysÅ‚u motoryzacyjnego i stawia wyzwania wielkim graczom tej branży. HasÅ‚o „zostaÅ„ wielki, albo wracaj do domu” dotyczy każdej innowacji, która przeksztaÅ‚ci siÄ™ tu w model biznesowy.
W Ingolstadt bije serce AIR. Poza prowadzeniem badaÅ„ nad użytkownikami, tutejsze biuro koordynuje dziaÅ‚alność AIR. Bliskość gÅ‚ównej siedziby zapewnia szybkÄ… wymianÄ™ myÅ›li i skrócenie dróg decyzyjnych. Pytania sÄ… tu natychmiast kierowane do wÅ‚aÅ›ciwych komórek, a wyniki szybko propagowane. W obu kierunkach, ponieważ AIR pracuje nie tylko nad pulsem globalnych trendsetterów. Synchronizuje też ten puls z bogactwem innowacyjnych pomysÅ‚ów, które mogÄ… wypÅ‚ywać z cyfrowego koncernu motoryzacyjnego segmentu premium - Audi.
W Audi, produkty i usÅ‚ugi miejskiej mobilnoÅ›ci już dziÅ› dostosowywane sÄ… do trendów przyszÅ‚oÅ›ci. Dla przykÅ‚adu: do roku 2020, na caÅ‚ym Å›wiecie rozpocznÄ… siÄ™ trzy pilotażowe projekty w zakresie autonomicznej jazdy i autonomicznego parkowania oraz skrojonych na miarÄ™ koncepcji mobilnoÅ›ci i zintegrowanego zarzÄ…dzania ruchem skomunikowanych systemów ulicznej sygnalizacji Å›wietlnej.
Projekty te w znacznym stopniu opierajÄ… siÄ™ na wiedzy pÅ‚ynÄ…cej z Audi Innovation Research. Bo trend, to nasz przyjaciel. Kamieniem milowym na drodze ku przeksztaÅ‚ceniu siÄ™ w zrównoważony Å›rodowiskowo, cyfrowy koncern samochodowy segmentu premium, byÅ‚a barceloÅ„ska premiera zupeÅ‚nie nowego modelu spod znaku czterech pierÅ›cieni. Audi A8 staje siÄ™ wzorem pojazdów segmentu premium przyszÅ‚oÅ›ci pod wzglÄ™dem stylistyki, sportowego charakteru i sposobu obsÅ‚ugi.
Inteligentnymi systemami i rozwiÄ…zaniami technicznymi, Audi AI toruje drogÄ™ do w peÅ‚ni autonomicznej jazdy, a w kontekÅ›cie mobilnoÅ›ci staje siÄ™ empatycznym, osobistym towarzyszem. Samochód premium przyszÅ‚oÅ›ci myÅ›li razem z nami, uÅ‚atwia nam życie i oszczÄ™dza nasz czas.
Klienci, pracownicy i spoÅ‚eczeÅ„stwo cieszyć siÄ™ bÄ™dÄ… zyskaniem tzw. wartoÅ›ci dodanej, zarówno w momencie pierwszego kontaktu z klientem, jak i podczas pracy w inteligentnej fabryce, czy życia w Å›rodowisku miejskim. Rewolucja cyfrowa zmienia nasze wartoÅ›ci. Audi, niemal niezauważalnie czyni życie swoich klientów bardziej nowoczesnym i powiÄ™ksza ich przestrzeÅ„ osobistÄ… w zrównoważonym Å›wiecie.
Audi.Przewaga.2025
Cyfrowa, zrównoważona i miejska: klient w centrum uwagi
W drodze ku przeksztaÅ‚ceniu w cyfrowy koncern samochodowy segmentu premium, Audi przechodzi najwiÄ™kszÄ… transformacjÄ™ w caÅ‚ej swej dotychczasowej historii. Marka bÄ™dzie teraz prowadzić dziaÅ‚alność w cyfrowy i zrównoważony Å›rodowiskowo sposób, ale też na nowo definiuje miejskÄ… mobilność.
Czwarta Rewolucja PrzemysÅ‚owa jest gwaÅ‚towna. Zdefiniowanie siÄ™ na nowo jest obowiÄ…zkiem każdego gracza na rynku. W przeciwnym razie istnieje niebezpieczeÅ„stwo pozostania w tyle i to nie tylko za tymi, którzy wÅ‚aÅ›nie weszli na rynek mobilnoÅ›ci z zupeÅ‚nie nowym podejÅ›ciem, nowymi usÅ‚ugami i nowymi pomysÅ‚ami.
W Barcelonie można byÅ‚o na wÅ‚asne oczy zobaczyć, że Audi podejmuje siÄ™ tego wyzwania. DokÅ‚adnie odpowiada ono bowiem istocie przedsiÄ™biorstwa i naturze jego pracowników. Przewaga tkwi w genach Audi – wyraża postawÄ™ przedsiÄ™biorstwa, z jakÄ… od zawsze prowadzi ono swe dziaÅ‚ania. DziÄ™ki niej, Audi chce również w przyszÅ‚oÅ›ci oferować klientowi dopasowane, dajÄ…ce mu przewagÄ™ rozwiÄ…zania.
NapÄ™d quattro, lekka konstrukcja, TFSI… to klasyczne dowody na tÄ™, już niemal przysÅ‚owiowÄ… „przewagÄ™ dziÄ™ki technice“. Premierowy model pokazany w Barcelonie – nowe Audi A8 – po raz kolejny wyznacza nowe standardy na tych polach. Å»e przewaga oznacza o wiele wiÄ™cej niż technikÄ™, udowadnia też szereg innowacyjnych rozwiÄ…zaÅ„ zastosowanych w tym modelu.
Audi, niczym mÅ‚ody start-up, szybko i niekonwencjonalnie podbija nowe dziedziny biznesu, wprowadza nowe sposoby produkcji i zmienia oblicze mobilnoÅ›ci w przestrzeni miejskiej. Przewaga jako obietnica, jest przy tym nierozerwalnie zwiÄ…zana z przeÅ›wiadczeniem, że nie należy zadowalać siÄ™ status quo, lecz trzeba je kwestionować, by w ten sposób znajdować lepsze rozwiÄ…zania. Dla Audi, przewaga oznacza wiÄ™cej niż tylko bycie pionierem – przewaga to symbol ambicji, by dać klientowi wiÄ™cej swobody.
Strategia ta ma trzy najważniejsze punkty. Audi.Przewaga.2025: Zawsze cyfrowa, zrównoważona i miejska.
Cyfrowa
Nowa, cyfrowa era już trwa. Jedno naciśnięcie klawisza daje nam do dyspozycji miliardy danych pozyskanych z internetu. Inteligentne algorytmy, samouczące się maszyny i sztuczna inteligencja mogą same przetwarzać duże ilości danych (Big Data) i generować dla klienta nowy wymiar wartości dodanej.
DziÄ™ki instrumentom wirtualnej rzeczywistoÅ›ci, może on wedÅ‚ug wÅ‚asnego życzenia, interaktywnie skonfigurować samochód. Zgodnie z mottem „Audi, kiedy chcÄ™ i gdzie chcÄ™”. Do roku 2020, na 15 rynkach, producent poszerzy indywidualnÄ… mobilność o dostÄ™pne na żądanie rozwiÄ…zania segmentu premium. Nowa platforma cyfrowa ma oferować podróżujÄ…cym samochodem marki Audi informacje, rozrywkÄ™ i dodatkowe wartoÅ›ci.
Skomunikowane bÄ™dÄ… też w przyszÅ‚oÅ›ci zakÅ‚ady produkcyjne. Inteligentna fabryka, w cyfrowy sposób zsynchronizuje etapy produkcji. ModuÅ‚owe procedury produkcyjne, sztuczna inteligencja i wspóÅ‚praca czÅ‚owiek-robot, uczyniÄ… produkcjÄ™ samochodów bardziej elastycznÄ… i oszczÄ™dnÄ… pod wzglÄ™dem zużycia zasobów.
Zrównoważona
Åšrodowiska wyznaczajÄ…ce trendy postmodernizmu i spoÅ‚eczna klasa wyższa żyjÄ…ca wedÅ‚ug liberalnych zaÅ‚ożeÅ„, sÄ… przekonane co do zrównoważonego stylu życia. To kluczowa grupa docelowa Audi. Za nimi wÅ‚aÅ›nie podążą w kolejnych latach inni. Audi jest Å›wiadome swych obowiÄ…zków, jakie ma w takim, uksztaÅ‚towanym przez Å›rodowiskowÄ… równowagÄ™ spoÅ‚eczeÅ„stwie.
W caÅ‚ym Å‚aÅ„cuchu wytwarzania wartoÅ›ci, powstajÄ… coraz to nowe zielone innowacje i zdobycze technologiczne, które można wdrożyć w proces ochrony Å›rodowiska i klimatu. Fundacja Audi na rzecz Å›rodowiska wyszukuje takie zielone innowacje i angażuje siÄ™ w ich implementacjÄ™.
W wyÅ›cigu o przyszÅ‚ość, siÅ‚Ä… napÄ™dowÄ… Audi jest mobilność elektryczna. Do roku 2020 pojawiÄ… siÄ™ trzy nowe, w peÅ‚ni elektryczne modele, doskonaÅ‚e pod wzglÄ™dem stylistyki i wydajnoÅ›ci. Zgodnie z mottem „czyste samochody z czystych fabryk” Audi podejmuje wysiÅ‚ki, by produkcja modelu Audi e-tron w Brukseli byÅ‚a neutralna pod wzglÄ™dem emisji CO2. Także w Å›wiecie silników spalinowych, Audi koncentruje siÄ™ na mobilnoÅ›ci neutralnej pod wzglÄ™dem emisji CO2. Syntetyczne paliwa, hybrydy typu plug-in, mild hybrid, aerodynamika i lekka konstrukcja, zwiÄ™kszajÄ… wydajność kluczowych serii produkcyjnych.
Miejska
Przewaga wymaga szerokiego spojrzenia. Dlatego Audi ksztaÅ‚tuje także dalszÄ… przyszÅ‚ość. Badacze trendów i styliÅ›ci z Audi Innovation Research – komórki Audi prowadzÄ…cej badania w dziedzinie innowacji – w metropoliach caÅ‚ego Å›wiata testujÄ… scenariusze na przyszÅ‚ość i już teraz tworzÄ… na ich podstawie kolejne generacje produktów i usÅ‚ug. UsÅ‚ugi zwiÄ…zane z mobilnoÅ›ciÄ…, takie jak Audi na żądanie (Audi on demand), stanowiÄ… dowód ogromnych ambicji marki wzglÄ™dem mobilnoÅ›ci klasy premium.
Przewaga w kontekÅ›cie miejskim oznacza umiejÄ™tność zrozumienia logiki Å›rodowiska życia w mieÅ›cie i tworzenia wspólnie z nim inteligentnych rozwiÄ…zaÅ„. DziÄ™ki takim rozwiÄ…zaniom technicznym jak automatyczna jazda, automatyczne parkowanie czy skomunikowana infrastruktura miejska, Audi aktywnie rozwija miejskÄ… mobilność. Nowe aplikacje na smartfony, takie jak Audi App, sÄ… dla mobilnych ludzi zindywidualizowanymi, ale też kompleksowymi narzÄ™dziami pomocy w różnych sytuacjach.
Audi.Przewaga. Strategia ta siÄ™ga swoimi ambicjami znacznie dalej niż do roku 2025 i przenosi caÅ‚e przedsiÄ™biorstwo i jego osiÄ…gniÄ™cia na zupeÅ‚nie nowy poziom. Inwestycje w każde z trzech strategicznych pól, pozytywnie oddziaÅ‚ujÄ… również na pozostaÅ‚e dziedziny. Cyfryzacja jest przy tym czÄ™sto kluczem do osiÄ…gniÄ™cia doskonalszej równowagi Å›rodowiskowej i lepszych rozwiÄ…zaÅ„ miejskich.
PrzykÅ‚ad: 40 procent ruchu, który na co dzieÅ„ obserwujemy w miastach, to samochody poszukujÄ…ce miejsca do parkowania. Audi wiąże ze sobÄ… informacje o przepÅ‚ywie ruchu ulicznego z danymi, które anonimowo można pozyskać z czujników innych samochodów za poÅ›rednictwem systemu cyfrowych map HERE. W efekcie, już wkrótce, samochód dokÅ‚adnie poprowadzi nas do celu, tj. do wolnego miejsca postojowego. Ruch generowany na skutek poszukiwaÅ„ miejsca parkingowego zostanie praktycznie zniwelowany, a co za tym idzie zmniejszÄ… siÄ™ korki. Audi AG posiada udziaÅ‚y w spóÅ‚ce HERE już od roku 2016. Inwestycja w indeksowanie rzeczywistoÅ›ci w czasie rzeczywistym, to ewidentna wartość dla wszystkich ludzi funkcjonujÄ…cych w mieÅ›cie, ponieważ zmniejsza zbÄ™dny ruch pojazdów. To znaczÄ…cy wkÅ‚ad Audi w zrównoważony rozwój.
Cyfrowa, zrównoważona i miejska. Trójpunktowa strategia i jeden wynik: Audi.Przewaga.
Narodziny cyfrowego koncernu samochodowego segmentu premium
Cyfryzacja, to wiÄ™cej niż tylko technika przewagi w pojeździe. Ona gruntownie zmienia wszystkie procesy biznesowe. Dlatego najwiÄ™ksza transformacja w caÅ‚ej dotychczasowej historii przedsiÄ™biorstwa przeprowadzana jest peÅ‚na parÄ…. Nowa jakość wspóÅ‚pracy, dziÄ™ki skomunikowanej cyfrowo technice, przejawiać siÄ™ bÄ™dzie we wszystkich obszarach dziaÅ‚alnoÅ›ci koncernu. Ekspozycja w Barcelonie ukazaÅ‚a kilka najważniejszych tego przykÅ‚adów.
- Wirtualne doznania zakupowe: Audi VR experience i Customer Private Lounge
Åšwiat samochodów zmienia siÄ™ dynamicznie, a wraz z nim potrzeby i oczekiwania, jakie ludzie majÄ… wobec kupna samochodu klasy premium. DziewiÄ™ciu na dziesiÄ™ciu klientów chcÄ…cych kupić dziÅ› nowe auto, najpierw zasiÄ™ga o nim informacji w internecie. Wielu z nich chce przy tym samodzielnie poznać każdy detal. W tym celu klienci korzystajÄ… z online’owej oferty producentów, z forów czy mediów spoÅ‚ecznoÅ›ciowych, wykorzystujÄ…c w ten sposób – czÄ™sto nieÅ›wiadomie – zalety inteligencji rozproszonej.
WizytÄ™ w salonie sprzedaży poprzedza dziÅ› czÄ™sto intensywne poszukiwanie informacji. Dlatego klienci majÄ… wobec rozmów z ekspertami znacznie wyższe oczekiwania dotyczÄ…ce dokonywania porównaÅ„ i indywidualnej konfiguracji pojazdu. Na Audi Summit zaprezentowano dwa rozwiÄ…zania, które speÅ‚niajÄ… te oczekiwania, czyli Customer Private Lounge i aplikacjÄ™ VR.
1.1 Audi VR experience
Wirtualna rzeczywistość najnowszej generacji pozwala klientowi skonfigurować każdy model Audi caÅ‚kowicie dowolnie, wedÅ‚ug swojego upodobania. Klient używa wtedy okularów VR i swoje wymarzone auto widzi bezpoÅ›rednio przed sobÄ…, tak jak gdyby rzeczywiÅ›cie przed nim staÅ‚. DziÄ™ki stereoskopowemu, trójwymiarowemu obrazowi i zÅ‚ożonym modelom danych, wrażenie to jest wyjÄ…tkowo autentyczne, po najdrobniejsze szczegóÅ‚y.
Audi VR experience otwiera przed klientem jeszcze inne fascynujÄ…ce możliwoÅ›ci. KupujÄ…cy może zobaczyć swój pojazd w różnych sceneriach, wirtualnie „zanurzyć siÄ™“ w okreÅ›lonych partiach samochodu, eksplorować jego konstrukcjÄ™ technicznÄ…, czy być Å›wiadkiem wyjÄ…tkowych momentów w historii marki Audi.
Szczególnie dużo pracy wÅ‚ożono tu w jakość prezentacji i obrazu bazujÄ…cych na technice „Game-Engine“. RozwiÄ…zanie to opracowano we wspóÅ‚pracy ze specjalistycznÄ…, brytyjskÄ… firmÄ… Zerolight i zoptymalizowano na potrzeby wirtualnej rzeczywistoÅ›ci. Zapewnia ono niezmiennie wysokÄ… jakość wizualnÄ… i niespotykanÄ… gdzie indziej pÅ‚ynność obrazu. Game-Engine w okularach VR pÅ‚ynnie (90 klatek na sekundÄ™) i z dużą prÄ™dkoÅ›ciÄ… (czas reakcji – mniej niż 20 milisekund), stereoskopowo odtwarza zÅ‚ożone modele danych samochodów.
Jako pierwszy na Å›wiecie koncern motoryzacyjny, Audi wdraża zaawansowany system VR w swej sieci handlowej, oferujÄ…c w ten sposób klientom ogromnÄ… wartość dodanÄ… przy podejmowaniu decyzji o kupnie samochodu. System ten jest w peÅ‚ni zintegrowany z informatycznym Å›rodowiskiem Audi i systematycznie aktualizowany online, zgodnie z aktualizacjÄ… gamy produktów. Salony sprzedaży Audi wyposażone bÄ™dÄ… w okulary VR przygotowane przez dÅ‚ugoletniego partnera w wielu projektach, firmÄ™ Oculus. DziÄ™ki nim, gość salonu bÄ™dzie mógÅ‚ „doÅ›wiadczyć“ swojego przyszÅ‚ego Audi, poruszajÄ…c siÄ™ w wirtualnej rzeczywistoÅ›ci, a jednoczeÅ›nie siedzÄ…c na wygodnej kanapie.
Na specjalne okazje, takie jak eventy Audi czy targi, cztery pierÅ›cienie przygotowaÅ‚y poszerzonÄ… ofertÄ™ doznaÅ„ VR. W takich wypadkach, goÅ›cie zakÅ‚adajÄ… okulary VR firmy HTC, i stojÄ…c, mogÄ… na powierzchni o wymiarach 5 × 5 m swobodnie poruszać siÄ™ wokóÅ‚ pojazdu, usiąść na wirtualnym miejscu kierowcy lub przedniego pasażera i dokÅ‚adnie obejrzeć wszystkie detale we wnÄ™trzu samochodu. Ten najnowszy stopieÅ„ rozbudowy systemu daje bardzo naturalistyczne wrażenia z takiej wirtualnej wycieczki.
1.2 Audi Customer Private Lounge
Klienci Audi, jako awangarda wyznaczajÄ…ca trendy cyfrowego Å›wiata, majÄ… wysokie oczekiwania wobec sposobu prezentowania marki. ZwÅ‚aszcza wtedy, gdy w showroomie chcÄ… indywidualnie poznać swoje nowe Audi i doÅ›wiadczyć go wszystkimi zmysÅ‚ami. Oczekiwania te speÅ‚nia koncepcja „Audi Customer Private Lounge”, którÄ… marka premium pierwotnie stworzyÅ‚a dla swych salonów sprzedaży Audi City. W osobnym, w peÅ‚ni cyfrowym pomieszczeniu, klient może skonfigurować swoje wymarzone auto, tworzÄ…c niemal rzeczywisty model wirtualny i dopasować je do swoich indywidualnych życzeÅ„. Koncepcja ta Å‚Ä…czy zatem innowacyjność z wiedzÄ… i doÅ›wiadczeniem czterech pierÅ›cieni oraz z wyjÄ…tkowÄ…, zindywidualizowanÄ… atmosferÄ… salonu sprzedaży marki.
Koncern Audi AG opracowaÅ‚ tÄ™ koncepcjÄ™ we wspóÅ‚pracy ze swoimi partnerami z branży IT. Doradca klienta Audi ma tu po raz pierwszy możliwoÅ›ci zaprezentowania caÅ‚ego bogactwa gamy modelowej Audi ze wszystkimi rozwiÄ…zaniami technicznymi i wersjami wyposażenia oraz pokazania wszystkich szczegóÅ‚ów wraz z wyczerpujÄ…cym objaÅ›nieniem. Salon jest wyposażony w wiele cyfrowych urzÄ…dzeÅ„ stworzonych specjalnie na jego potrzeby. Supernowoczesnym systemem steruje siÄ™ za pomocÄ… tabletu, a doradca wspiera klienta, gdy ten konfiguruje samochód swoich marzeÅ„.
Jednym ruchem palca zindywidualizowany model Audi może zostać przeniesiony do Audi VR experience, a wtedy jest gotów, by klient dokonaÅ‚ oceny jego najdrobniejszych detali, aż po szwy na skórzanych siedzeniach i wachlarz technik oÅ›wietlenia Audi.
Customer Private Lounge, to pomieszczenie pozwalajÄ…ce na dogÅ‚Ä™bne i ekskluzywne zapoznanie siÄ™ z markÄ… Audi. Można w nim również w spokoju przeprowadzić osobistÄ… rozmowÄ™ z doradcÄ….
- Druk 3D w metalu: od tworzenia narzędzi po misję na Księżyc
Doskonałym przykładem przewagi definiującej markę Audi, jest tzw. produkcja dodatkowa. W najbardziej ambitnej postaci tej metody produkcji chodzi nie tylko o technikę. Chodzi także o to, by już dziś zapewnić sobie przewagę w świecie przyszłości. Zebrać doświadczenia. Udowodnić kompetencje. Zdobyć nowe obszary. Druk 3D w metalu prezentowany na Audi Summit, w pełni ukazuje te zdobycze.
Drukarki 3D tworzÄ…ce obiekty ze sproszkowanego tworzywa sztucznego majÄ… już ugruntowanÄ… pozycjÄ™. Kolejny stopieÅ„ ich ewolucji, to urzÄ…dzenia 3D drukujÄ…ce w metalu. Swoje kompetencje w zakresie tej techniki, Audi rozwija w niedawno uruchomionym Centrum Druku 3D w metalu. Tutaj, specjaliÅ›ci Audi w zakresie konstrukcji narzÄ™dzi i rozwoju technologii, z wykorzystaniem procesu topienia laserem wytwarzajÄ… części ze stali i aluminium. Proces ten wykorzystywany jest już w seryjnej produkcji narzÄ™dzi. W perspektywie kilku najbliższych lat, w ten sposób bÄ™dzie można wytwarzać krótkie serie produkcyjne wybranych części samochodowych.
Do druku 3D w metalu nadajÄ… siÄ™ wÅ‚aÅ›ciwie wszystkie materiaÅ‚y, które można zgrzewać. Stal, aluminium czy tytan. BazÄ… wyjÅ›ciowÄ… dla tej techniki jest sproszkowany metal, o wielkoÅ›ci ziarna od 15 do 60 tysiÄ™cznych milimetra – mniejszej niż grubość ludzkiego wÅ‚osa. Drukarka nanosi proszek cienkimi warstwami, a laser topi go zgodnie z danymi z projektu CAD, tworzÄ…c w ten sposób kontury elementu konstrukcyjnego. WykorzystujÄ…c druk 3D w metalu, wytwarzać można obiekty o dowolnych, bardzo zÅ‚ożonych ksztaÅ‚tach geometrycznych, których w ogóle nie można by wyprodukować z wykorzystaniem innych metod lub byÅ‚yby one bardzo trudne do uzyskania. Druk 3D umożliwia – dosÅ‚ownie – żłobienie dookoÅ‚a narożników.
Typowe przykłady takich zastosowań, to stalowe elementy konstrukcyjne z wbudowanymi zwojami chłodnicy czy użebrowaniem chłodzącym, spotykane często w narzędziach odlewanych. Analizy i testy pokazują, że drukowane części mają takie same właściwości materiałowe jak tradycyjnie wytwarzane części. Dzięki skomplikowanym geometriom, można nawet przy mniejszym ich ciężarze osiągnąć znacznie wyższą sztywność części.
Pełną parą na Księżyc
Audi chce wznieść siÄ™ jeszcze wyżej, również wykorzystujÄ…c tÄ™ nowÄ… technikÄ™. Samobieżnym pojazdem eksplorujÄ…cym Audi lunar quattro zmierza aż na Księżyc. Pojazd ten w 85 procentach skÅ‚ada siÄ™ z drukowanego aluminium. W ramach „Mission to the Moon“ (Misja na Księżyc), zespóÅ‚ berliÅ„skich inżynierów „Part-Time Scientists“, pragnie przy wsparciu Audi po raz pierwszy od ponad 45 lat dotrzeć do jednego z lÄ…dowisk programu NASA Apollo na Księżycu. Grupa szesnastu ekspertów Audi wspiera Part-Time Scientists swojÄ… wiedzÄ… i doÅ›wiadczeniem w wielu obszarach techniki, dziÄ™ki czemu Å‚azik do misji księżycowej osiÄ…gnÄ…Å‚ swÄ… optymalnÄ… formÄ™ i ksztaÅ‚t.
By zwiÄ™kszyć jego stabilność i przyczepnoÅ›ci, inżynierowie i projektanci powiÄ™kszyli pojazd oraz jego koÅ‚a o ponad dziesięć centymetrów. JednoczeÅ›nie zredukowali jego masÄ™, optymalizujÄ…c kombinacjÄ™ materiaÅ‚ów i dziÄ™ki drukowi 3D w aluminium, zeszli z 38 do poniżej 30 kilogramów.
Åšcianki kóÅ‚ Audi lunar quattro majÄ… na przykÅ‚ad grubość zaledwie jednego milimetra, ale ich twardość jest dziÄ™ki wyszukanej konstrukcji doskonaÅ‚a. Znaczna redukcja masy m.in. kóÅ‚, wpÅ‚ynęła bezpoÅ›rednio na to, że badacze mogÄ… zaÅ‚adować na pokÅ‚ad Å‚azika aparaturÄ™ badawczÄ… o wartoÅ›ci 1,8 mln euro. OszczÄ™dnoÅ›ci na masie pojazdu pozwoliÅ‚y też na zabranie na misjÄ™ znacznych rezerw paliwa. Podczas kompleksowych i dÅ‚ugich testów, na przykÅ‚ad w komorze symulujÄ…cej intensywne oÅ›wietlenie sÅ‚oneczne, konstruktorzy zdoÅ‚ali odtworzyć ekstremalne warunki panujÄ…ce na Księżycu i sprawdzić przydatność różnych podzespoÅ‚ów Å‚azika. Na Audi Summit można byÅ‚o obejrzeć przykÅ‚ad prototypu wariantu koÅ‚a pojazdu księżycowego.
- ModuÅ‚owy montaż: bez taÅ›my montażowej – ale za to z taÅ„czÄ…cymi regaÅ‚ami
Produkcja samochodów klasy premium staje siÄ™ coraz bardziej zÅ‚ożona. Coraz wyższe wymagania rynkowe, oczekiwania klientów i ramowe regulacje prawne, wymagajÄ… coraz bardziej zÅ‚ożonych, innowacyjnych rozwiÄ…zaÅ„ technicznych i różnych wariantów pojazdów. StaÅ‚y rytm pracy przy taÅ›mie montażowej byÅ‚ niepokonany pod wzglÄ™dem wydajnoÅ›ci przez ponad sto lat. Ostatnio traci jednak tÄ™ przewagÄ™. Liniowa i rytmiczna kolejność czynnoÅ›ci staje siÄ™ nawet problemem.
Ponieważ klienci życzÄ… sobie urozmaicenia, chcÄ… by ich samochody byÅ‚y coraz bardziej zindywidualizowane. W ten sposób nieustannie roÅ›nie liczba pochodnych i wariantów. Tym trudniej jest też opanować tÄ™ wysokÄ… zÅ‚ożoność i wprowadzić do sztywnego, sekwencyjnego procesu produkcyjnego dodatkowe czynnoÅ›ci. Dla przykÅ‚adu: wyjÄ…tkowo bogato wyposażone Audi S3 wymaga przeprowadzenia wielu czynnoÅ›ci wykonywanych rytmicznie na taÅ›mie produkcyjnej. SÅ‚abiej wyposażony model przechodzi tÄ™ samÄ… drogÄ™ w takim samym czasie, ale daje mniej wartoÅ›ci dodanej. Kosztuje to miejsce, czas i pieniÄ…dze.
Audi chce sprostać temu wyzwaniu i w Barcelonie zaprezentowaÅ‚o nowe, rewolucyjne rozwiÄ…zanie: montaż moduÅ‚owy. Tutaj maÅ‚e, osobne stanowiska umożliwiajÄ… bardzo elastyczny przebieg procesów, zarówno pod wzglÄ™dem czasowym, jak i przestrzennym. Bezosobowe Systemy TransportujÄ…ce (FTS) przesuwajÄ… karoserie oraz konieczne do produkcji części miÄ™dzy stanowiskami. Centralny komputer steruje systemami FTS z ogromnÄ… dokÅ‚adnoÅ›ciÄ… i rozpoznaje potrzeby każdego pojedynczego stanowiska, zapewniajÄ…c w ten sposób pÅ‚ynny przebieg procesu montażu. Kolejna zmiana to fakt, że czÅ‚owiek nie musi już pracować w okreÅ›lonym rytmie, jak to byÅ‚o konieczne od stu lat. ModuÅ‚owa produkcja jest w stanie kompleksowo uwzglÄ™dnić potrzeby pracowników na różnych stanowiskach. To przewaga, która przynosi bezpoÅ›rednie korzyÅ›ci wszystkim pracownikom.„arculus“ – start-up stworzony przed kilkoma miesiÄ…cami przez jednego z pracowników Audi, we wspóÅ‚pracy z pionem logistyki opracowuje i testuje gÅ‚ówne zasady tego nowatorskiego systemu produkcji. Pierwszym miejscem, w którym koncern uruchomi produkcjÄ™ opartÄ… o zaÅ‚ożenia montażu moduÅ‚owego, bÄ™dzie fabryka w wÄ™gierskim GyÅ‘r, w której już w 2018 roku rozpocznie siÄ™ wytwarzanie silników elektrycznych. Natomiast w zakÅ‚adach w Brukseli, wdrożone zostanÄ… elementy moduÅ‚owego montażu wstÄ™pnego. Audi ocenia, że montaż moduÅ‚owy sprawi, iż proces produkcyjny bÄ™dzie przynajmniej o 20 procent bardziej wydajny, niż ten stosowany obecnie.
3.1 Lakiernia przyszłości
Dzisiejsza lakiernia opiera siÄ™ zasadniczo na logice taÅ›my produkcyjnej. Karoserie, poÅ‚Ä…czone w jeden Å‚aÅ„cuch produkcyjny, przechodzÄ… poszczególne etapy procesu lakierowania, w których z dużym udziaÅ‚em automatyki nanoszone sÄ… kolejne warstwy lakieru. PomiÄ™dzy poszczególnymi etapami procesu, lakierowane karoserie dodatkowo przechodzÄ… przez ustandaryzowanÄ… suszarkÄ™. W kolejnych etapach, przeprowadza siÄ™ czynnoÅ›ci zwiÄ…zane z ochronÄ… przeciwkorozyjnÄ… i uszczelnieniem karoserii. Wszystko odbywa siÄ™ w bardzo zagÄ™szczonym Å‚aÅ„cuchu produkcyjnym. To dÅ‚uga, linearna droga, tak wysoce wydajna i zrównoważona, jak tylko to możliwe.
W tym miejscu innowacje Audi poczyniÅ‚y ogromny krok do przodu. ModuÅ‚owa produkcja przyszÅ‚oÅ›ci w inteligentnej fabryce nie bÄ™dzie skÅ‚adać siÄ™ z etapów, lecz skoków – również w przypadku lakierni. Na animacji lakierni przyszÅ‚oÅ›ci, którÄ… obejrzeć można byÅ‚o podczas Audi Summit, przedstawiono, że w niedÅ‚ugim czasie poszczególne egzemplarze Audi bÄ™dÄ… lakierowane w o wiele bardziej wydajny sposób.
Odejdzie siÄ™ bowiem od Å‚aÅ„cucha jako zasady i nawet w częściowych zakresach procesu lakierowania zastÄ…pi siÄ™ go metodÄ… moduÅ‚owÄ…. DziÄ™ki tym zmianom strukturalnym, Audi obiecuje sobie zwiÄ™kszenie wydajnoÅ›ci procesu nanoszenia lakieru. Ponadto, czyniÄ…c oszczÄ™dnoÅ›ci kosztów i zasobów, można bÄ™dzie integrować specjalne procesy lakierowania, które bÄ™dÄ… speÅ‚niać rosnÄ…ce oczekiwania klientów w odniesieniu do indywidualizacji.
Najbardziej istotne części lakierni przyszÅ‚oÅ›ci, to centralny magazyn karoserii, alternatywne koncepcje suszenia oraz systemy moduÅ‚owe na wybranych odcinkach procesu. W ten sposób, każda karoseria, w zależnoÅ›ci od indywidualnych potrzeb nakÅ‚adu i zakresu pracy, zostanie optymalnie wÅ‚Ä…czona do procesu produkcji tylko na tych stanowiskach, na których nakÅ‚ad ten jest potrzebny. Inne karoserie mogÄ… ominąć takie etapy lub zostać skierowane na inne stanowiska.
WdrażajÄ…c w lakierni koncepcjÄ™ moduÅ‚owÄ… bÄ™dÄ…cÄ… integralnÄ… częściÄ… Smart Factory, Audi udowadnia, że indywidualne procesy - tak ważne dla budowy samochodu uzależnionego od indywidualnych preferencji klienta - można zoptymalizować pod wzglÄ™dem zarówno wydajnoÅ›ci, jak i trwaÅ‚oÅ›ci. Efekt tego zaÅ‚ożenia gwarantuje nie tylko najwyższÄ… możliwÄ… elastyczność, ale również maksymalne skupienie na potrzebach klienta. To przewaga, którÄ… zobaczy każdy klient.
3.2 Systemy transportowe funkcjonujÄ…ce bez operatorów
Systemy transportowe funkcjonujÄ…ce bez operatorów (FTS), sÄ… kluczowym rozwiÄ…zaniem Smart Factory. Podczas Audi Summit w Barcelonie pokazano ich przykÅ‚ad: pojazd automatycznie naprowadzany (Automated Guided Vehicle – AGV). System ten pomaga zrewolucjonizować dotychczasowe procesy produkcyjne, a wyższa elastyczność produkcji zwiÄ™ksza możliwoÅ›ci oferowania klientom jeszcze wiÄ™kszej swobody indywidualizacji ich pojazdów.
AGV używane w fabrykach Audi wykorzystujÄ… nawigacjÄ™ bazujÄ…cÄ… na oprogramowaniu stworzonym z myÅ›lÄ… o wykorzystaniu w przemyÅ›le samochodowym. DziÄ™ki temu, pojazdy AGV mogÄ… autonomicznie dostarczać towar z magazynu na liniÄ™ montażowÄ…. RozpoznajÄ… skomplikowane sytuacje na drodze swego ruchu i elastycznie na nie reagujÄ…. System nawigacji pozwala pojazdom AGV na autonomicznÄ… jazdÄ™ na zdefiniowanym odcinku, który wczeÅ›niej jest ustalany i symulowany w komputerze. Alternatywnie, pojazd AGV może nauczyć siÄ™ pokonywanego odcinka podczas normalnej jazdy prowadzonej manualnie i zapamiÄ™tać go. Na podstawie tej mapy, swobodnie porusza siÄ™ potem w obrÄ™bie zdefiniowanego obszaru. Zgodnie z zasadami samouczenia siÄ™ maszyn, pojazd AGV zawsze wyszukuje najbardziej korzystnÄ… Å›cieżkÄ™.
Pojazd Audi AGV, zwany również w firmie „Paula“, dysponuje trzema pokÅ‚adowymi skanerami laserowymi, dwoma z przodu i jednym z tyÅ‚u. UmożliwiajÄ… one orientowanie siÄ™ w otoczeniu i zapobiegajÄ… kolizjom z ludźmi. CzÅ‚owiek ma zawsze pierwszeÅ„stwo. Jeden z przednich skanerów jest skierowany ku górze, w celu rozpoznawania obiektów zwisajÄ…cych z sufitu.
Czujniki sÅ‚użą także zapisywaniu danych pomiarowych. Komputer AGV porównuje je z wczeÅ›niej zapisanymi danymi mapy. Dodatkowo, oprogramowanie nawigacji porównuje dane ze skanera laserowego z iloÅ›ciÄ… obrotów kóÅ‚. Umożliwia to jeszcze dokÅ‚adniejszÄ… lokalizacjÄ™.
PrÄ™dkość pojazdu jest ograniczona do 4,2 km/h. Każde hamowanie można przewidzieć, a przebiega ono delikatnie i energooszczÄ™dnie. Przy jego obliczaniu inżynierowie wykorzystali algorytmy podobne do tych używanych przez sterownik korzystajÄ…cego z radaru adaptacyjnego tempomatu Adaptive Cruise Control (ACC) w samochodzie marki Audi. Za pomocÄ… swych laserowych skanerów, pojazd AGV rozpoznaje wózek z obrabianÄ… częściÄ… na podstawie jego konturów. Z dokÅ‚adnoÅ›ciÄ… do milimetra podjeżdża do niego, nawet jeÅ›li wózek nie znajduje siÄ™ w dokÅ‚adnie przewidzianym dla niego miejscu. Parkowanie na pÅ‚ycie Å‚adujÄ…cej odbywa siÄ™ z takÄ… samÄ… precyzjÄ…. Dotykowy wyÅ›wietlacz z przodu, kompleksowa koncepcja sygnalizacji optycznej i komunikacja gÅ‚osowa, umożliwiajÄ… pojazdom AGV porozumiewanie siÄ™ i interakcjÄ™ z otoczeniem.
W dziale technicznym Audi, odpowiedzialnym za systemy wsparcia produkcji, nawigacja stworzona dla pojazdów AGV osiÄ…gnęła już trzeci stopieÅ„ prototypu, bliski dojrzaÅ‚oÅ›ci do zastosowania seryjnego. Podobnie jak jej poprzednicy, również „Paula“ jest w caÅ‚oÅ›ci efektem myÅ›li technicznej Audi. Nawet oprogramowanie to dzieÅ‚o Audi. Od marca tego roku, AGV pracujÄ… regularnie w hali montażowej modelu Audi A3/Q2 w zakÅ‚adach w Ingolstadt.
Technika FTS ma duży potencjaÅ‚: po skomunikowaniu danych nawigacji kilku pojedynczych pojazdów z menedżerem caÅ‚ej floty, powstaje jeden inteligentny system. ZwiÄ™ksza to korzyÅ›ci w zakresie wydajnoÅ›ci.
3.3 Tańczące regały
Nie istnieje jedna droga do zapewnienia sobie przewagi w przyszÅ‚oÅ›ci. Innowacyjne przedsiÄ™biorstwa majÄ… to do siebie, że potrafiÄ… wdrażać różne funkcjonujÄ…ce rozwiÄ…zania wtedy, gdy majÄ… zdefiniowane cele. Audi udowodniÅ‚o tÄ™ przewagÄ™ przy pomocy kolejnej prezentacji systemów transportowych funkcjonujÄ…cych bez operatorów (FTS) – „taÅ„czÄ…cych regaÅ‚ów”.
Cel jest taki sam: w Smart Factory rytm pracy powinien podążać za czÅ‚owiekiem, a równoczeÅ›nie powinna wzrastać wydajność i elastyczność. W przypadku „taÅ„czÄ…cych regaÅ‚ów” droga jest zupeÅ‚nie inna, ponieważ te pojazdy nie majÄ… ani skomplikowanych komputerów sterujÄ…cych, ani czuÅ‚ej sensoryki.
Sterowanie takim systemem transportujÄ…cym bez operatora odbywa siÄ™ przy pomocy systemu „Audi Laser Tracking System“, z wykorzystaniem zewnÄ™trznych czujników. To pierwszy i jedyny jak dotÄ…d system, w którym kilka pojazdów poruszajÄ…cych siÄ™ jeden za drugim rozpoznawanych jest i sterowanych przez jeden jedyny skaner laserowy. To rewolucyjna metoda, a koncern Audi zgÅ‚osiÅ‚ już ten system już do urzÄ™du patentowego.
Wynalazek doskonale nadaje siÄ™ do dostarczania części we wÅ‚aÅ›ciwym czasie na wÅ‚aÅ›ciwe miejsce. UmiejÄ™tność tÄ…, logistycy nazywajÄ… zasadÄ… „towar do osoby”. Części docierajÄ… do pracownika dokÅ‚adnie wtedy, gdy ten ich potrzebuje. Ponadto nie musi on już sam wynajdować potrzebnych części i dostarczać ich do stanowiska przy taÅ›mie produkcyjnej. W systemie montażu moduÅ‚owego skomunikowanej, inteligentnej fabryki Audi, nie ma już nawet takiej taÅ›my produkcyjnej. W inteligentnej fabryce, każdy samochód wjeżdżajÄ…cy na stanowisko montażowe niczym gość korzystajÄ…cy w restauracji z karty daÅ„, sam zestawia sobie swoje menu części, a „taÅ„czÄ…ce regaÅ‚y” je dostarczajÄ….
Takie rozwiÄ…zanie umożliwia najnowoczeÅ›niejsza technika. Skaner laserowy rozpoznaje każdy pojazd na podstawie czterech aluminiowych odbÅ‚yÅ›ników o wysokoÅ›ci 10 cm, zamontowanych przy narożnikach regaÅ‚u. Na tej powierzchni nie znajduje siÄ™ nic innego poza odbÅ‚yÅ›nikami, po to, by promienie lasera mogÅ‚y wykryć znajdujÄ…ce siÄ™ jeden za drugim regaÅ‚y FTF. PeÅ‚ne rozpoznanie i sterowanie może odbywać siÄ™ z zewnÄ…trz, przy pomocy skanera laserowego i komputera osobistego. Pojazdy otrzymujÄ… odpowiednie polecenia sterujÄ…ce za poÅ›rednictwem sieci Wi-Fi.
Ponieważ droga, zÅ‚ożona i ciężka technika znajduje siÄ™ nie w regaÅ‚ach FTF, ale w centrali sterujÄ…cej, regaÅ‚y mogÄ… mieć bardzo kompaktowÄ… i energooszczÄ™dnÄ… budowÄ™. Nie wpÅ‚ywa to oczywiÅ›cie na dokÅ‚adność systemu, ponieważ dziÄ™ki skanerom laserowym możliwe jest umieszczenie moduÅ‚ów FTF w odlegÅ‚oÅ›ci mniejszej niż jeden centymetr od celu, tam, gdzie czÅ‚owiek-odbiorca czeka na swojÄ… część. „TaÅ„czÄ…cy regaÅ‚” potrafi też mówić. Wbudowana funkcja gÅ‚osowa informuje czÅ‚owieka o swoim aktualnym statusie, np. o tym, że wÅ‚aÅ›nie podjeżdża do celu.
Porównanie do taÅ„ca nie jest przesadzone: regaÅ‚ może jeździć we wszystkich kierunkach – w poprzek, w prawo i w lewo, w przód, w tyÅ‚, a stojÄ…c, może siÄ™ nawet obracać wokóÅ‚ wÅ‚asnej osi. Wszystko to w harmonii z innymi regaÅ‚ami FTF krążącymi po hali montażowej. Synchroniczne sterowanie dziaÅ‚a w przypadku tego systemu wyjÄ…tkowo sprawnie, ponieważ dane odbierane z czujników, przetwarzane sÄ… przez jednÄ…, centralnÄ… jednostkÄ™. A że może siÄ™ zdarzyć, że aluminiowy odbÅ‚yÅ›nik podczas jazdy zostanie przysÅ‚oniÄ™ty, algorytm rozpoznawania musi być na tyle solidny, by potrafiÅ‚ sobie poradzić w sytuacji, w której nie można zeskanować nawet dwóch odbÅ‚yÅ›ników na jednym regale FTF, a mimo to pojazd odnalazÅ‚ swój cel.
System jest jeszcze na etapie testów. Obecnie dziaÅ‚a bezproblemowo w promieniu do osiemnastu metrów. Teoretycznie byÅ‚oby zatem możliwe, by pojedynczy skaner laserowy objÄ…Å‚ zasiÄ™giem halÄ™ montażowÄ… o szerokoÅ›ci 30 metrów. By zwiÄ™kszyć zasiÄ™g, kilka takich skanerów można poÅ‚Ä…czyć w sieć czujników. W kolejnym stopniu rozbudowy, skaner mógÅ‚by nawet poruszać siÄ™ razem z regaÅ‚ami. W ten sposób, można by stosować tÄ™ technikÄ™ w nowych miejscach, bez koniecznoÅ›ci tworzenia drogich instalacji.
3.4 DoskonaÅ‚a pozycja siedzÄ…ca – bez siedzenia
PrzewagÄ™ można osiÄ…gnąć również w pozycji siedzÄ…cej. Perfekcyjna ergonomia zmniejsza obciążenie fizyczne pracownika, zwiÄ™ksza wydajność procesów produkcyjnych i zapewnia staÅ‚Ä…, wysokÄ… jakość. GoÅ›cie Audi Summit mogli siÄ™ o tym przekonać, oglÄ…dajÄ…c tzw. Chairless Chair – „krzesÅ‚o bez krzesÅ‚a”.
Chairless Chair to tzw. pasywny szkielet zewnÄ™trzny. Pracownik nosi ten szkielet niczym drugÄ… parÄ™ nóg, dosÅ‚ownie wspierajÄ…cÄ… go zawsze wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. PoprawiajÄ…cy postawÄ™ czÅ‚owieka szkielet przyczepia siÄ™ do tylnej strony nóg. Dwa siedziska podpierajÄ… poÅ›ladki i uda, a dwa prÄ™ty z tworzywa wzmocnionego wÅ‚óknem wÄ™glowym (CFK) przenoszÄ… część ciężaru ciaÅ‚a na podÅ‚oże. „KrzesÅ‚o bez krzesÅ‚a” waży zaledwie 2,4 kg. Pracownik, przy wykonywaniu wielu czynnoÅ›ci na hali produkcyjnej zamiast stać, można dziÄ™ki temu siedzieć w pozycji korzystnej pod wzglÄ™dem ergonomii – nawet podczas krótkich przerw w procesie montażu. Nowoczesna konstrukcja wspierajÄ…ca zapewnia lepszÄ… postawÄ™ ciaÅ‚a i redukuje obciążenie nóg.
ZewnÄ™trzny szkielet przeszedÅ‚ już testy na wielu stanowiskach pracy w fabrykach Audi. Ich wynik byÅ‚ zawsze pozytywny. Wspólnie z jego producentem, szwajcarskim start-up’em „noonee”, w oparciu o wyniki badaÅ„ pilotażowych Audi ulepszyÅ‚o „krzesÅ‚o bez krzesÅ‚a”, tak by rozwiÄ…zanie to osiÄ…gnęło dojrzaÅ‚ość umożliwiajÄ…cÄ… podjÄ™cie jego produkcji seryjnej i wykorzystanie go na szerokÄ… skalÄ™ jako ergonomicznej pomocy. Celem prowadzonych prac jest taka poprawa ergonomii, by unikać przeciążania pracowników, zapobiegać absencji chorobowej oraz by również starszym pracownikom oraz tym o mniejszych możliwoÅ›ciach fizycznych, móc zapewnić godny udziaÅ‚ w procesie produkcyjnym.
Inteligentna logistyka: urządzenia wearables i szkolenia w wirtualnej rzeczywistości
Kto jest szybszy, ten zyskuje przewagę. Zdolność do działania i szybkość reakcji wpływają na jakość i poszerzają zakres przyjaznego podejścia do klienta. W Barcelonie można było się o tym przekonać na przykładzie czterech rozwiązań z dziedziny logistyki.
4.1 Skaner na powierzchni rękawicy
Innowacyjna rÄ™kawica ze skanerem zastÄ™puje tradycyjne skanery kodów kreskowych na wybranych stanowiskach miÄ™dzynarodowej logistyki w dziale opakowaÅ„ CKD (Completely Knocked Down) w Ingolstadt. Skaner jest wbudowany w rÄ™kawicÄ™ „ProGlove”. Pracownik wywoÅ‚uje funkcjÄ™ skanowania przez proste Å›ciÅ›niÄ™cie kciuka i palca wskazujÄ…cego. Nie musi przy tym dokÅ‚adnie nakierowywać skanera w rÄ™kawicy na kod kreskowy. Skanowanie jest częściÄ… naturalnego ruchu dÅ‚oni. DziÄ™ki sygnaÅ‚om optycznym (Å›wiatÅ‚o LED), akustycznym (brzÄ™czyk) i dotykowym (wibracje), pracownik wie, że artykuÅ‚ zostaÅ‚ zeskanowany.
Skaner komunikuje siÄ™ bezprzewodowo z jednostkÄ… odbiorczÄ…. Ten punkt dostÄ™pu jest poÅ‚Ä…czony przez USB lub przez zwyczajne, standardowe Å‚Ä…cze. Instalacja dodatkowego oprogramowania nie jest zatem konieczna. Pojemność baterii zaprojektowano na czas trwania jednej zmiany. Po jej upÅ‚ywie, rÄ™kawica podÅ‚Ä…czona do Å‚adowarki Å‚aduje siÄ™ do peÅ‚na w zaledwie dwie godziny. Pracownik wyposażony w skaner wbudowany w rÄ™kawicÄ™ ma obie rÄ™ce wolne. Może Å‚atwiej wykonywać swojÄ… pracÄ™ i oszczÄ™dza sobie dodatkowych ruchów rÄ™kÄ…, np. chwytania i odkÅ‚adania skanera. Skróceniu ulegajÄ… też konieczne do przejÅ›cia odcinki. Praca przebiega bardziej ergonomicznie.
PrzewagÄ™ dziÄ™ki tej zoptymalizowanej ergonomicznie technice, wykorzystuje siÄ™ już w innych dziaÅ‚ach zakÅ‚adów w Ingolstadt, a w Neckarsulm ProGlove przechodzi szczegóÅ‚owe testy. Również pracownicy zakÅ‚adów w Belgii, na WÄ™grzech i w Meksyku skanujÄ… już, korzystajÄ…c z tej techniki. W perspektywie bÄ™dzie ona stosowana w caÅ‚ym koncernie.
4.2 Szkolenie w wirtualnej rzeczywistości
Przewaga nie zawsze musi oznaczać skok. CzÄ™sto ważne jest po prostu to, by nieustanie zaznajamiać z najnowszym stanem techniki wszystkich tych pracowników, których dotyczy dane nowatorskie rozwiÄ…zanie. Kto tak postÄ™puje kompleksowo, roztropnie i szybko, ten zyskuje znacznÄ… przewagÄ™ wobec miÄ™dzynarodowej konkurencji. Cyfrowe metody szkolenia umożliwiajÄ… skokowy przyrost wydajnoÅ›ci, także w dziedzinie szkolenia pracowników.
Dobrym przykÅ‚adem, zaprezentowanym na Audi Summit, jest szkolenie w zakresie logistyki z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistoÅ›ci. Obecnie, pracownicy logistyki w Audi na caÅ‚ym Å›wiecie szkolÄ… siÄ™ używajÄ…c prawdziwych części i pojemników, które muszÄ… być w tym celu dostÄ™pne w centrach szkoleniowych. Wymaga to dużo miejsca i czasu. Co wiÄ™cej, logistyka CKD (Completely Knocked Down) w Ingolstadt nie ma w ogóle centrum szkoleniowego, szkolÄ…cego pracowników w zakresie techniki urzÄ…dzeÅ„, oprogramowania i obsÅ‚ugi. To okazja do opracowania nowego podejÅ›cia w tej kwestii.
Innowacyjny typ szkoleÅ„ prowadzonych z użyciem okularów VR dostarcza peÅ‚en materiaÅ‚ szkoleniowy potrzebny dla logistyki tego obszaru. DziÄ™ki okularom VR, pracownik logistyki może w dowolnym miejscu zobaczyć zaprogramowany wczeÅ›niej obraz swojego miejsca pracy. Ma przed sobÄ… wszystkie potrzebne pojemniki i części – wszystko w postaci wirtualnej. Może je nawet brać do rÄ™ki i przekÅ‚adać. By wykonywać takie wirtualne operacje, pracownik posÅ‚uguje siÄ™ specjalnymi kontrolerami, sÅ‚użącymi w wirtualnym Å›wiecie za rÄ™ce. Pracownik widzi rÄ™ce w okularach VR i może nimi swobodnie poruszać.
Nowe rozwiÄ…zanie pozwala nie tylko zaoszczÄ™dzić czas, miejsce i pieniÄ…dze, ale także pokonać odlegÅ‚oÅ›ci i bariery jÄ™zykowe. W przyszÅ‚oÅ›ci, pracownicy logistyki na caÅ‚ym Å›wiecie bÄ™dÄ… mogli w ten sposób trenować równoczeÅ›nie, również wspólnie, np. pracownik logistyki w Ingolstadt bÄ™dzie mógÅ‚ wirtualnie dziaÅ‚ać w zakÅ‚adach w Meksyku i odwrotnie.
Pilotaż w Centrum Szkoleniowym w Ingolstadt wzbudziÅ‚ zachwyt pracowników. Pozytywne reakcje sprawiÅ‚y, że Audi postanowiÅ‚o implementować tÄ™ nowÄ… technikÄ™ szkoleÅ„ nie tylko w swych fabrykach na caÅ‚ym Å›wiecie, ale też w zupeÅ‚nie innych obszarach funkcjonowania koncernu. Praktycznie nic nie stoi na drodze rozprzestrzeniania siÄ™ przewagi. Wyposażenie techniczne niezbÄ™dne w tym procesie mieÅ›ci siÄ™ w jednej jedynej walizce.
4.3 Autonomiczne wózki w Centrum Logistycznym
Blisko wdrożenia do codziennego użytku sÄ… też autonomicznie poruszajÄ…ce siÄ™ wózki widÅ‚owe. Obecnie, transport pojemników w Centrum Logistycznym w zakÅ‚adach Audi w Ingolstadt odbywa siÄ™ jeszcze z zastosowaniem tradycyjnych wózków widÅ‚owych, których operatorami sÄ… wyszkoleni pracownicy. Jazda do magazynu wysokiego skÅ‚adowania pojemników, pobieranie i odstawianie pojemników transportowych – wszystkim tym steruje operator ze swojego fotela.
Wkrótce jednak, zadania te przejmÄ… autonomicznie jeżdżące wózki widÅ‚owe pracujÄ…ce w dziale pakowania maÅ‚ych części do wysyÅ‚ki. Wózki takie potrzebujÄ… mniej miejsca, sÄ… transportowo bardziej wydajne i zmniejszajÄ… ryzyko wypadków w pracy. Zalety te sÄ… efektem interakcji innowacyjnych rozwiÄ…zaÅ„ technicznych, na przykÅ‚ad skanera laserowego 3D do nawigacji i kilku czujników bezpieczeÅ„stwa. Skaner i czujniki tworzÄ… 360° promieÅ„ strefy bezpieczeÅ„stwa wokóÅ‚ wózka.
Pilotażowy program wykorzystania tych wózków w koncernie Audi skÅ‚ada siÄ™ z kilku elementów: automatyczny wózek ma samodzielnie ustawić na regale pojemniki na części duże, a potem je wyjąć. Drugi krok, to automatyczna dostawa pojemników na miejsce przeznaczenia i jazda powrotna po pozostaÅ‚e pojemniki. Dużym wyzwaniem sÄ… tu różne rozmiary pojemników. Wózek bez problemu rozpoznaje przeszkody na drodze i czeka, aż droga bÄ™dzie wolna. Potem kontynuuje swoje zadanie zwiÄ…zane z transportem. JeÅ›li automatyczny wózek zidentyfikuje problem w przebiegu procesu, samodzielnie zaalarmuje stanowiska pracy, których incydent dotyczy, podajÄ…c, jakiego rodzaju jest to problem i inicjujÄ…c Å›rodki w celu jego rozwiÄ…zania.
4.4 Robot parkingowy Ray
Dobrze skomunikowana cyfrowo technika poÅ‚Ä…czona z systemami autonomicznymi, umożliwia znaczÄ…cy skok wydajnoÅ›ci również na polu logistyki transportu. Audi zautomatyzowaÅ‚o już w znacznym stopniu proces wysyÅ‚ki gotowych samochodów wyprodukowanych w Ingolstadt. Elektryczny robot parkingowy „Ray”, każdego dnia sortuje nawet dwa tysiÄ…ce samochodów, by te mogÅ‚y zostać zaÅ‚adowane na wagony.
Dziesięć robotów parkingowych autonomicznie transportuje nowo wyprodukowane modele Audi z zakÅ‚adu produkcyjnego, do miejsca zaÅ‚adunku na wagony. Robota o dÅ‚ugoÅ›ci ok. szeÅ›ciu metrów i szerokoÅ›ci trzech metrów, wyposażono w laserowe czujniki. MierzÄ… one pozycjÄ™, dÅ‚ugość i szerokość samochodu i odpowiednio ustawiajÄ… systemy podnoÅ›ników. Centralny system kierowania przydziela każdemu robotowi miejsce, na które musi odstawić wstÄ™pnie wyselekcjonowany samochód, docierajÄ…c na nie jak najkrótszÄ… drogÄ….
Gdy zgromadzona zostanie odpowiednia ilość pojazdów przeznaczonych do wysyÅ‚ki w to samo miejsce, robot przygotowuje je do zaÅ‚adunku na wagony. Systemy transportujÄ…ce bez operatora wykonujÄ… do 8000 jazd dziennie, pokonujÄ…c przy tym odcinek okoÅ‚o 500 kilometrów. Ray sam pamiÄ™ta nawet o swoim statusie Å‚adowania. Gdy jego akumulatory wyczerpujÄ… siÄ™, robot odpowiednio wczeÅ›niej dokuje siÄ™ w stacji ich wymiany. W peÅ‚ni zautomatyzowana stacja wymiany akumulatorów w kilka minut wymienia caÅ‚y zespóÅ‚ akumulatorowy.
Ray, to realnie funkcjonujący przykład przewagi osiągniętej dzięki skomunikowanym ze sobą rozwiązaniom cyfrowym. Całość działa perfekcyjnie: za ten system transportujący bez operatora, Audi otrzymało nagrodę w dziedzinie logistyki VDA Logistik Award 2017.
Nowa mobilność klasy premium w miejskiej rzeczywistości
75 procent Niemców mieszka w miastach. Tendencja Å›wiatowa jest podobna. W wielu regionach globu powstaje coraz wiÄ™cej megametropolii liczÄ…cych wiÄ™cej niż dziesięć milionów mieszkaÅ„ców. W dÅ‚uższej perspektywie, indywidualna mobilność bÄ™dzie możliwa tylko we wspóÅ‚pracy z miastami i bÄ™dzie częściÄ… miejskiego ekosystemu.
Audi już od dawna bada i rozwija koncepcje kompleksowej mobilnoÅ›ci skomunikowanego i inteligentnego miasta. W ramach projektu Audi Urban Future, przedsiÄ™biorstwo przetestowaÅ‚o je już w różnych metropoliach na caÅ‚ym Å›wiecie, po to, by znaleźć optymalny sposób wÅ‚Ä…czenia indywidualnej mobilnoÅ›ci premium do krajobrazu miejskiego oferujÄ…cego swoim mieszkaÅ„com lepszÄ… jakość życia.
Podczas Audi Summit zaprezentowano inteligentne koncepcje i technologie, które w inteligentnych miastach jutra pomogÄ… lepiej wykorzystywać zasoby, których zaczyna nam brakować: czas, przestrzeÅ„ i powietrze. Å»ycie w mieÅ›cie ulegnie w ten sposób trwaÅ‚ej poprawie.
Audi Innovation Research – badania Audi w dziedzinie innowacji: spojrzenie z perspektywy Pekinu i z perspektywy San Francisco
PrzyszÅ‚ość zaczyna siÄ™ w gÅ‚owie: w postaci wizji, życzeÅ„ i pragnieÅ„. Po nich przychodzÄ… decyzje i inwestycje. Kto wyczuje pragnienia i wartoÅ›ci, które bÄ™dÄ… ważne w dalszej przyszÅ‚oÅ›ci, ten już dziÅ› może zainwestować w przewagÄ™. AIR - Audi Innovation Research – badania Audi w dziedzinie innowacji, sÄ… tego najlepszym przykÅ‚adem.
Audi jest żądne wiedzy. PrzedsiÄ™biorstwo nieustannie poszukuje rozwiÄ…zaÅ„, które poruszajÄ… ludzi na caÅ‚ym globie, tam, gdzie wymyÅ›la siÄ™ przyszÅ‚ość i niÄ… siÄ™ żyje. W ramach AIR, trzy zespoÅ‚y badaczy trendów i innowacji z Ingolstadt, Pekinu i San Francisco, analizujÄ… idee inicjatorów zmian spoÅ‚ecznych i poszukujÄ… ich implikacji dla marki Audi. Trzy zespoÅ‚y, to element globalnej sieci dziaÅ‚aÅ„ Audi AG na rzecz innowacji. Ich misja to: NastÄ™pna Wielka Rzecz.
Wiedza zdobyta dziÄ™ki pracy AIR, to siÅ‚a napÄ™dowa czterech pierÅ›cieni. Daje impuls do ewaluacji strategii marki i dostarcza odpowiedzi na pytania badawcze specjalistycznych dziaÅ‚ów koncernu. Kluczowym tematem opracowywanym przez AIR w ostatnim czasie, jest cyfryzacja z punktu widzenia klienta. Wiedza i odkrycia AIR umożliwiajÄ… również rozpoznanie kluczowych rynków strategicznych i wskazujÄ… na nieodkryty jeszcze potencjaÅ‚ biznesowy. AIR przekazuje też otwarte pytania, czy życzenia klientów, wprost do centrali Audi AG.
Wymiana wiedzy wzbogaca, zwÅ‚aszcza gdy odbywa siÄ™ bez zbÄ™dnych opóźnieÅ„. Podczas SHAIRE, eventu organizowanego dla pracowników Audi, zespoÅ‚y AIR dzielÄ… siÄ™ swoimi najnowszymi odkryciami. To doskonaÅ‚e miejsce do dyskusji, ale też do poznania stylu życia ludzi w innych zakÄ…tkach Å›wiata.
Otwartość, regularna wymiana wiedzy i praca zespoÅ‚owa, to podstawowe zasady dziaÅ‚ania AIR. DziÄ™ki nim powstaÅ‚a globalna sieć kreatywnych ludzi, którzy wspólnie z AIR udoskonalajÄ… koncepcje, testujÄ… prototypy, czy po prostu tworzÄ… nowe idee. Ludzie ci, jako odbiorcy trendów, inspirujÄ… pracÄ™ AIR i inicjujÄ… innowacje.
U podstaw AIR leży też zaÅ‚ożenie, że każde biuro odgrywa w procesach swojÄ… okreÅ›lonÄ… rolÄ™. Biuro w Pekinie koncentruje siÄ™ na Å›rodowisku życia klientów. Audi jest tam obecne już ponad 25 lat. W tym czasie Chiny przeszÅ‚y olbrzymie zmiany, zmieniÅ‚y siÄ™ też potrzeby klientów. Obecnie, PaÅ„stwo Åšrodka to trendsetter wyznaczajÄ…cy kierunki w wielu dziedzinach. Chiny Å›wiadomie i intensywnie wykorzystujÄ… swój ogromny potencjaÅ‚ w zakresie innowacji. Duża otwartość ChiÅ„czyków owocuje ponadto tym, że nowe idee, technologie i trendy sÄ… przez nich szybko przyjmowane i rozprzestrzeniajÄ… siÄ™ tu „lotem bÅ‚yskawicy“. W przyszÅ‚oÅ›ci, wiele nowych trendów narodzi siÄ™ z pewnoÅ›ciÄ… w Chinach i dopiero później zostanÄ… one zaadaptowane przez Å›wiat zachodni. Kto je pozna, ten zyska przewagÄ™.
AmerykaÅ„skie biuro z kolei, skupia siÄ™ na obserwowaniu innowacji i tworzeniu partnerskich relacji z klientami. Silicon Valley, to kuźnia nowych idei i magnes dla posiadajÄ…cych wizje zaÅ‚ożycieli start-upów. Moc cyfryzacji zapoczÄ…tkowaÅ‚a tu nowÄ… erÄ™. Z pozbawiajÄ…cÄ… tchu prÄ™dkoÅ›ciÄ… wdrażania innowacji, cyfryzacja stawia na gÅ‚owie klasyczne modele biznesowe i caÅ‚e branże. Tworzy nowe gaÅ‚Ä™zie przemysÅ‚u i kwestionuje uznane koncepcje. Swoje olbrzymie piÄ™tno wywarÅ‚a już w sektorze mediów, handlu i usÅ‚ug. Teraz wkracza do przemysÅ‚u motoryzacyjnego i stawia wyzwania wielkim graczom tej branży. HasÅ‚o „zostaÅ„ wielki, albo wracaj do domu” dotyczy każdej innowacji, która przeksztaÅ‚ci siÄ™ tu w model biznesowy.
W Ingolstadt bije serce AIR. Poza prowadzeniem badaÅ„ nad użytkownikami, tutejsze biuro koordynuje dziaÅ‚alność AIR. Bliskość gÅ‚ównej siedziby zapewnia szybkÄ… wymianÄ™ myÅ›li i skrócenie dróg decyzyjnych. Pytania sÄ… tu natychmiast kierowane do wÅ‚aÅ›ciwych komórek, a wyniki szybko propagowane. W obu kierunkach, ponieważ AIR pracuje nie tylko nad pulsem globalnych trendsetterów. Synchronizuje też ten puls z bogactwem innowacyjnych pomysÅ‚ów, które mogÄ… wypÅ‚ywać z cyfrowego koncernu motoryzacyjnego segmentu premium - Audi.
W Audi, produkty i usÅ‚ugi miejskiej mobilnoÅ›ci już dziÅ› dostosowywane sÄ… do trendów przyszÅ‚oÅ›ci. Dla przykÅ‚adu: do roku 2020, na caÅ‚ym Å›wiecie rozpocznÄ… siÄ™ trzy pilotażowe projekty w zakresie autonomicznej jazdy i autonomicznego parkowania oraz skrojonych na miarÄ™ koncepcji mobilnoÅ›ci i zintegrowanego zarzÄ…dzania ruchem skomunikowanych systemów ulicznej sygnalizacji Å›wietlnej.
Projekty te w znacznym stopniu opierają się na wiedzy płynącej z Audi Innovation Research. Bo trend, to nasz przyjaciel.