Choć nigdy nie byli razem w kinie, a na obiad zawsze jest gotowy posiÅ‚ek z torebki, dla Cathy najlepsze jest to, że nowa miÅ‚ość jej życia z peÅ‚nym zaangażowaniem wykonuje wszystkie prace, których ona nie cierpi – nie wyÅ‚Ä…czajÄ…c sprzÄ…tania.
W rzeczywistoÅ›ci wyjÅ›cie do kina czy na lody aż do 2012 roku nie bÄ™dzie dla Cathy takÄ… prostÄ… sprawÄ…, ponieważ przebywa ona 425 km (264 mile) nad ziemiÄ…, na pokÅ‚adzie MiÄ™dzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), a jej partnerem jest czÅ‚ekoksztaÅ‚tny robot, stworzony w wyniku wspóÅ‚pracy NASA i producenta samochodów GM/Chevrolet.
Robonaut 2, bardziej znany pod nazwÄ… R2, bÄ™dzie pomagaÅ‚ astronautom na MiÄ™dzynarodowej Stacji Kosmicznej w codziennych czynnoÅ›ciach, jednoczeÅ›nie uÅ‚atwiajÄ…c Chevroletowi opracowanie najnowoczeÅ›niejszych technologii zwiÄ…zanych ze sterowaniem, wizjÄ… i czujnikami, wykorzystywanych do tworzenia bezpieczniejszych samochodów i miejsc pracy.
„Codziennie szczypiemy siÄ™, żeby sprawdzić czy to dzieje siÄ™ naprawdÄ™. Czujemy, że żyjemy w niesamowitych czasach i zmieniamy Å›wiat dziÄ™ki robotom. NajnowoczeÅ›niejsza technologia w dziedzinie robotyki jest niezwykle obiecujÄ…ca, nie tylko dla GM/Chevroleta czy NASA. Program R2 daje nam szansÄ™ na znalezienie wielu możliwoÅ›ci praktycznego zastosowania tej technologii” – powiedziaÅ‚ Marty Linn, gÅ‚ówny inżynier dziaÅ‚u robotyki GM/Chevrolet.
Program R2 jest również pionierskim badaniem możliwoÅ›ci rozwoju projektowania sztucznych koÅ„czyn a nawet egzoszkieletów dla rannych żoÅ‚nierzy lub osób z ograniczonÄ… mobilnoÅ›ciÄ… oraz być może również kwestii zastosowania zaawansowanych czujników, podobnych do tych używanych w systemach parkowania. Inżynierowie szukajÄ… również możliwoÅ›ci uÅ‚atwienia pracy pracownikom linii produkcyjnych, którzy podnoszÄ… ogromne ciężary.
Start promu kosmicznego
Prom kosmiczny Endeavour, który ma wystartować w maju z PrzylÄ…dka Canaveral, zabierze bardzo istotnÄ… przesyÅ‚kÄ™ dla R2, który od lutego tego roku towarzyszy astronautom na MiÄ™dzynarodowej Stacji Kosmicznej. PrzesyÅ‚ka ta umożliwi rozpoczÄ™cie serii eksperymentów, dotyczÄ…cych pracy robota w stanie nieważkoÅ›ci w przestrzeni kosmicznej.
Robot, który na ISS przywieziony zostaÅ‚ przez prom kosmiczny STS133 Discovery, zostaÅ‚ rozpakowany, a jego uruchomienie bÄ™dzie miaÅ‚o miejsce w przeciÄ…gu najbliższych kilku tygodni. BÄ™dzie on komunikowaÅ‚ siÄ™ ze specjalnie zaprojektowanÄ… planszÄ… roboczÄ…, na której znajdujÄ… siÄ™ przewody, zÅ‚Ä…cza, wtyki i różne miÄ™kkie przedmioty, jak np. torebki czy ubrania do uchwycenia, aby inżynierowie mogli skalibrować i wyregulować systemy czujników i sterowania.
Pan Mięśniak
Zmywanie naczyÅ„ czy zapinanie guzików koszuli to codzienne czynnoÅ›ci, które każdy z nas wykonuje, nie myÅ›lÄ…c o nich, ale dla inżynierów pracujÄ…cych nad R2 sÄ… to czynnoÅ›ci bardzo interesujÄ…ce. R2 jest najzrÄ™czniejszym robotem jaki kiedykolwiek powstaÅ‚, ponieważ posiada rÄ™ce podobne do ludzkich. Wszystkie narzÄ™dzia i wyposażenie znajdujÄ…ce siÄ™ na stacji kosmicznej zostaÅ‚y zaprojektowane do użytku przez prawdziwych ludzi, dlatego R2 musi być w stanie wykonywać czynnoÅ›ci w taki sam sposób, jak jego towarzysze.
„Ramiona i rÄ™ce R2 posiadajÄ… stawy, podobnie jak u czÅ‚owieka”– dodaje Linn – „kciuki majÄ… 4 stopnie swobody, podobnie jak ludzkie, mamy wiÄ™c do czynienia z technologiÄ… przystosowanÄ… i wykorzystywanÄ… w badaniach medycznych”. Powszechnie uważa siÄ™, że dziÄ™ki oddzielonemu od reszty palców kciukowi ludzie pierwotni posiedli umiejÄ™tność posÅ‚ugiwania siÄ™ narzÄ™dziami, wiÄ™c rÄ™kÄ™ R2 opracowano z myÅ›lÄ… o wykorzystaniu tej umiejÄ™tnoÅ›ci.
Mechaniczne rÄ™ce R2 dziaÅ‚ajÄ… w bardzo podobny sposób do ludzkich, które posÅ‚użyÅ‚y jako model, co oznacza również podobny zakres ruchów i precyzyjnÄ… kontrolÄ™ pozycji i siÅ‚y. Daje to nowe możliwoÅ›ci osobom zajmujÄ…cym siÄ™ projektowaniem sztucznych koÅ„czyn i uniwersytetom prowadzÄ…cym badania nad chorobami ukÅ‚adu kostnego i stawów czÅ‚owieka.
„W przeciwieÅ„stwie do wielu poprzednich czÅ‚ekoksztaÅ‚tnych robotów, R2 posiada cienkie palce i kciuki przypominajÄ…ce ludzki kciuk. U czÅ‚owieka mięśnie przyczepione sÄ… do koÅ›ci za pomocÄ… Å›ciÄ™gna. ÅšciÄ™gna w R2 sÅ‚użą do poÅ‚Ä…czenia stawów z czujnikami i siÅ‚ownikami w dÅ‚oni. UkÅ‚adom sterowania robota pozwala to na bardziej precyzyjne wyczuwanie siÅ‚y reakcji i nieustanne dopasowywanie uchwytu rÄ™ki do każdej czynnoÅ›ci wykonywanej przez R2”.
Linn dodaje: „Polerowanie klamki w drzwiach kuchennych, mycie kieliszka po winie lub zakrÄ™canie plastikowej butelki może wydawać siÄ™ prozaicznÄ… czynnoÅ›ciÄ…, ale za każdym razem, gdy to robimy, wykonujemy setki niewielkich biomechanicznych ruchów. Jest to poÅ‚Ä…czenie zrÄ™cznoÅ›ci ruchów z precyzyjnÄ… manipulacjÄ… i pewnÄ… dozÄ… siÅ‚y, potrzebnej przy wykonywaniu każdej czynnoÅ›ci – wszystko to ma kluczowe znaczenie dla robota. Nieodpowiednie ruchy i kieliszek po takim myciu nie bÄ™dzie czysty, zbyt duża siÅ‚a i pÄ™knie lub siÄ™ rozbije”.
R2 popisuje siÄ™ tÄ… umiejÄ™tnoÅ›ciÄ…, podajÄ…c rÄ™kÄ™ goÅ›ciom, którzy odwiedzajÄ… Centrum Techniczne GM w Michigan – bez wzglÄ™du na rozmiar dÅ‚oni i siÅ‚Ä™ uÅ›cisku, R2 dostosowuje siÄ™ automatycznie.
„Chevrolet posiada w swoich fabrykach wiÄ™cej robotów niż jakakolwiek inna firma na Å›wiecie. PeÅ‚niÄ… one różne funkcje od logistyki po montaż”– mówi Linn. „MogliÅ›my wiÄ™c wykorzystać doÅ›wiadczenie naszych najlepszych ludzi do stworzenia R2”.
„PracujÄ…c z naukowcami i inżynierami NASA mamy pewność, że stworzyliÅ›my najbardziej zaawansowanego technologicznie robota na Å›wiecie, który oferuje elastyczność podczas produkcji w fabryce i realne korzyÅ›ci dla caÅ‚ego Å›wiata w innych miejscach”.
„Podobnie jak uczy siÄ™ dziecko zapinać koszulÄ™ i zapamiÄ™tywać kolejne kroki, tak my uczymy R2 wykonywania setek czynnoÅ›ci, ale kolejne roboty, wywodzÄ…ce siÄ™ od R2 bÄ™dÄ… używaÅ‚y rÄ…k do chwytania, trzymania i robienia tych wszystkich rzeczy, które nam wydajÄ… siÄ™ oczywiste”.
Im więcej rąk do pracy, tym praca jest lżejsza
ZwiÄ…zek miÄ™dzy zmywaniem naczyÅ„ a podróżą w kosmos jest bliższy niż może siÄ™ wydawać. Niezależnie od tego, gdzie mieszkamy, sprzÄ…tanie i Å›cieranie kurzy jest niewdziÄ™cznÄ… i prozaicznÄ… czynnoÅ›ciÄ…, którÄ… trzeba wykonywać regularnie – nawet jeżeli jest to 425 km (264 mil) nad ziemiÄ… przy prÄ™dkoÅ›ci 27 473,8 km/h (17 239,2 mil/h).
Nie tylko poprawia to ogólny wyglÄ…d miejsca, ale usuwa kurz i zabija bakterie znajdujÄ…ce siÄ™ na powierzchniach roboczych – istotne dla warunków laboratoryjnych na stacji kosmicznej, gdzie Å›rodowisko wolne od zarazków ma kluczowe znaczenie w ciÅ›nieniowej kapsule, która wytwarza tlen.
„Astronauci przebywajÄ…cy na ISS okoÅ‚o 60 procent swojego czasu spÄ™dzajÄ… na czyszczeniu wszystkiego, od uchwytów i guzików po szklane powierzchnie, wiÄ™c podstawowym zadaniem R2 bÄ™dzie zastÄ…pienie ich w tych prozaicznych czynnoÅ›ciach, dziÄ™ki czemu bÄ™dÄ… oni mogli poÅ›wiÄ™cić wiÄ™cej czasu na eksperymenty i inne ważniejsze prace” – dodaje Linn. „W miarÄ™ rozwoju programu, R2 bÄ™dzie przejmowaÅ‚ coraz bardziej zÅ‚ożone prace, takie jak naprawy moduÅ‚u, a z czasem bÄ™dzie nawet wychodziÅ‚ na spacery po przestrzeni kosmicznej”.
Idealny mężczyzna czy wspaniała kobieta?
Linn mówi, że chociaż R2 jest robotem, ma swojÄ… wÅ‚asnÄ… osobowość. „Kobiety postrzegajÄ… R2 jako idealnego mężczyznÄ™, który jest przystojny i robi to, co mu siÄ™ każe, zaÅ› panowie upatrujÄ… w nim idealnego kumpla. W rzeczywistoÅ›ci każdy, kto ma okazjÄ™ zobaczyć R2, nadaje mu jakieÅ› cechy osobowoÅ›ci – poczÄ…wszy od dzieci, które widzÄ… w nim najlepszego kolegÄ™, aż po osoby starsze”.
R2 może posiadać tylko tors, gÅ‚owÄ™ i ramiona i być zamontowany na podstawie, ale nie tylko Cathy Coleman zakochaÅ‚a siÄ™ w nim. Setki dzieci i studentów, którzy mieli okazjÄ™ zobaczyć robota w akcji w ramach globalnego programu edukacyjnego realizowanego przez NASA, wykazuje teraz niezwykÅ‚e zainteresowanie naukami technicznymi.
Najważniejsze fakty na temat Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
- Na MiÄ™dzynarodowej Stacji Kosmicznej mieszka szeÅ›ciu astronautów (trzech Rosjan i trzech Amerykanów)
- Stacja porusza się ze średnią prędkością 27 743,8 km/h (17 239,2 mil/h), 15,7 razy w ciągu dnia okrążając Ziemię, jedno okrążenie trwa 91 minut
- Na pokÅ‚adzie ISS obowiÄ…zuje osobna strefa czasowa – czas UTC (Coordinated Universal Time)
- Na ISS w ciÄ…gu doby można zobaczyć 16 wschodów i zachodów sÅ‚oÅ„ca, a stacja widoczna jest z Ziemi goÅ‚ym okiem
- Do programu ISS należy obecny rekord najdłuższej, nieprzerwanej bytności człowieka w przestrzeni kosmicznej
- Energia elektryczna dostarczana jest dziÄ™ki 16 bateriom sÅ‚onecznym, które pod wzglÄ™dem dÅ‚ugoÅ›ci zbliżone sÄ… do skrzydeÅ‚ Boeinga 747
- W przestrzeni kosmicznej można spać unosząc się swobodnie w powietrzu, ale nie robi się tego ze względu na ryzyko zderzenia się z wyposażeniem stacji
- Wszystkie odpady ciekłe przerabiane są na wodę zdatną do picia
- WiÄ™kszość żywnoÅ›ci spożywanej przez zaÅ‚ogÄ™ stacji to mrożonki i konserwy – do 9 marca 2011 r. zaÅ‚oga spożyÅ‚a w sumie 22 000 posiÅ‚ków
- Na orbicie poczucie smaku jest mniejsze, dlatego wiele zaÅ‚óg preferuje pikantne jedzenie
- Napoje pije siÄ™ z plastikowych torebek przez sÅ‚omkÄ™, zaÅ› noże i widelce przymocowane sÄ… do tacek za pomocÄ… magnesów, aby nie odleciaÅ‚y
- Sala gimnastyczna na stacji wyposażona jest w dwie bieżnie i stacjonarny rower. Każdy z astronautów poÅ›wiÄ™ca na ćwiczenia co najmniej dwie godziny dziennie, używajÄ…c gumowych sznurków jako zabezpieczenie przed niekontrolowanÄ… zmianÄ… pozycji
- MiÄ™dzynarodowÄ… StacjÄ™ KosmicznÄ… odwiedziÅ‚o 297 osób
WiÄ™cej informacji na temat wspóÅ‚pracy NASA i GM/Chevrolet można odnaleźć pod adresem: http://robonaut.jsc.nasa.gov/GM/ i http://www.youtube.com/watch?v=Yadj3asTyc0
Tutaj można pobrać film w wysokiej rozdzielczości