W maju ubiegÅ‚ego roku Toyota pokazaÅ‚a na specjalnym filmie, dlaczego zajmuje siÄ™ autonomicznymi samochodami – technologia ta pozwoli cieszyć siÄ™ jazdÄ… samochodem także osobom, które nie majÄ… możliwoÅ›ci lub uprawnieÅ„ do prowadzenia – np. osobom niepeÅ‚nosprawnym, starszym i mÅ‚odzieży. Na tym jednak nie koÅ„czy siÄ™ zainteresowanie Toyoty wspieraniem ludzi w sprawnym poruszaniu siÄ™. W ubiegÅ‚ym tygodniu Toyota zademonstrowaÅ‚a na specjalnym pokazie w Tokio nowe urzÄ…dzenie do precyzyjnej rehabilitacji osób dotkniÄ™tych paraliżem, wykorzystujÄ…ce technologiÄ™ robotycznÄ….
Welwalk WW-1000 sÅ‚uży do ćwiczenia chodzenia przez chorych ze sparaliżowanÄ… jednÄ… stronÄ… ciaÅ‚a, na przykÅ‚ad po udarze. Uzbrojona w czujniki i silniczki orteza optymalnie dobiera stopieÅ„ wsparcia pacjenta w chodzeniu, skracajÄ…c czas rekonwalescencji. Chory porusza siÄ™ po skoordynowanej z urzÄ…dzeniem bieżni, na której jest podtrzymywany za pomocÄ… uprzęży. Chód chorego jest monitorowany przez czujniki i na tej podstawie komputer reguluje dziaÅ‚anie silniczków zginajÄ…cych i prostujÄ…cych kolano. Do kontrolowania ustawieÅ„ urzÄ…dzenia sÅ‚uży ekran dotykowy.
UrzÄ…dzenie zostaÅ‚o opracowane przez ToyotÄ™ we wspóÅ‚pracy z Uniwersytetem Medycznym Fujita. Eiichi Saito, lekarz i wicedyrektor szpitala, zwróciÅ‚ uwagÄ™, że w starzejÄ…cym siÄ™ japoÅ„skim spoÅ‚eczeÅ„stwie częściowy paraliż z powodu udaru jest bardzo czÄ™sty, a z Welwalk WW-1000 pacjenci bÄ™dÄ… wracali do sprawnoÅ›ci szybciej, ponieważ korzystajÄ…cy z technologii robotycznej system wspomaga pacjenta skuteczniej niż rehabilitant. Czujniki pozwalajÄ… dobrać wÅ‚aÅ›ciwy poziom wsparcia, gdyż za duża pomoc może spowolnić proces zdrowienia w takim samym stopniu jak zbyt maÅ‚a.
Toyota dostarczy japoÅ„skim szpitalom 100 zestawów Welwalk WW-1000 w ramach rocznej umowy wynajmu. Jedno takie urzÄ…dzenie, skÅ‚adajÄ…ce siÄ™ ze specjalnej bieżni i ortezy, to koszt 9000 dolarów oraz 3200 dolarów miesiÄ™cznego czynszu.
Toyota zajmuje siÄ™ robotykÄ… od lat 70., kiedy zaczęła instalować roboty na liniach produkcyjnych w swoich fabrykach. W 2000 roku firma uruchomiÅ‚a program Partner Robot, w ramach którego rozpoczęła prace nad robotami towarzyszÄ…cymi ludziom. Program obejmuje robotyczne narzÄ™dzia rehabilitacyjne, roboty pomagajÄ…ce ludziom z ograniczeniami ruchu w codziennych czynnoÅ›ciach oraz w poruszaniu siÄ™, roboty do pomocy w pracach domowych oraz systemy produkcyjne wykorzystywanych w fabrykach. W ubiegÅ‚ym roku Toyota rozpoczęła sprzedaż na japoÅ„skim rynku niewielkiego robota Kirobo, zdolnego do prowadzenia inteligentnej rozmowy z czÅ‚owiekiem.