Mimo zbliżajÄ…cych siÄ™ szybkimi krokami wyborów parlamentarnych rzÄ…d nie ustaje w legislacyjnej ofensywie obejmujÄ…cej branżę motoryzacyjnÄ…. Po niedawnych propozycjach dotyczÄ…cych wprowadzenia dla hybryd 50 proc. ulgi w akcyzie, pojawiÅ‚ siÄ™ kolejny dokument regulujÄ…cy sposób uiszczania tego podatku. Tym razem jednak nie ma mowy o żadnych upustach. WrÄ™cz przeciwnie, skierowany 17 wrzeÅ›nia do uzgodnieÅ„ miÄ™dzyresortowych i konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym zmierza do uszczelnienia poboru tego podatku od samochodów osobowych.
(Fot. Samar)
Pierwsza propozycja nakÅ‚ada na importerów sprowadzajÄ…cych z Unii Europejskiej do Polski samochody ciężarowe oraz specjalne o DMC 3,5 t wymóg uzyskania dokumentu potwierdzajÄ…cego brak obowiÄ…zku zapÅ‚aty akcyzy. Dopiero po jego otrzymaniu pojazd taki bÄ™dzie można zarejestrować. Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu do projektu, ma to pomóc wyeliminować zjawisko polegajÄ…cego na sprowadzaniu z UE samochodów osobowych i rejestrowaniu ich jako pojazdy ciężarowe lub specjalne w celu unikniÄ™cia pÅ‚acenia akcyzy. - Problem historycznie wziÄ…Å‚ siÄ™ stÄ…d, że samochód osobowy jest inaczej zdefiniowany w Prawie o ruchu drogowym niż w ustawie o podatku akcyzowym. Ta ostatnia, po speÅ‚nieniu pewnych kryteriów, uznaje za osobówkÄ™ niektóre pojazdy, które sÄ… homologowane jako ciężarowe. To zawsze budziÅ‚o problemy. Wiele osób w dobrej wierze rejestrowaÅ‚o auta osobowe (w rozumieniu podatku akcyzowego) jako ciężarowe (w rozumieniu prawa o ruchu drogowym). Inni byli w peÅ‚ni Å›wiadomi, że naginajÄ… prawo i stosujÄ… agresywnÄ… „optymalizacjÄ™” podatkowÄ…. Sytuacje takie byÅ‚y czÄ™sto „wyÅ‚apywane” przez organy celne/urzÄ™dy skarbowe i akcyza byÅ‚a naliczana. Potrzebne byÅ‚o jednak domkniÄ™cie procedury od strony prawnej. Najnowszy projekt Ministerstwa Finansów wprowadza obowiÄ…zek przedstawiania w wydziale komunikacji, wystawionego przez urzÄ…d skarbowy, dokumentu potwierdzajÄ…cego brak obowiÄ…zku uiszczenia akcyzy od pojazdów ciężarowych do 3,5 tony. Chodzi tu zatem o naÅ‚ożenie na urzÄ™dy skarbowe (a de facto celników „wcielonych” do urzÄ™dów skarbowych) obowiÄ…zku lepszego weryfikowania, które auto w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym jest samochodem osobowym, a które – ciężarowym. BÄ™dzie to zatem wymuszona weryfikacja danego auta przez organ podatkowy. Do tej pory urzÄ™dy nie miaÅ‚y takiego obowiÄ…zku, a zatem nie zajmowaÅ‚y siÄ™ rozstrzyganiem wÄ…tpliwoÅ›ci – mówi IBRM Samar Marta Szafarowska, doradca podatkowy, Partner w Gekko Taxens.
Pokusa „podmiany” rodzaju auta podczas jego rejestrowania jest zaÅ› duża. Samochody ciężarowe do 3,5 tony sÄ… zwolnione z akcyzy, natomiast auta osobowe o poj. silnika 2l. lub mniejszej sÄ… obciążone akcyzÄ… w wysokoÅ›ci 3,1 proc. podstawy opodatkowania; z kolei w przypadku silników o pojemnoÅ›ci powyżej 2 litrów stawka wynosi aż 18,6 proc. (Pomijamy tu kwestiÄ™ zwolnienia z akcyzy aut elektrycznych, wodorowych i niektórych rodzajów hybryd). Resort finansów szacuje, że straty budżety paÅ„stwa z tytuÅ‚u nieuiszczonej akcyzy od samochodów osobowych sprowadzanych do Polski jako ciężarowe w okresie od października 2015 r. do koÅ„ca 2017 r. wyniosÅ‚y okoÅ‚o 34 mln zÅ‚otych.
Nowelizowana ustawa wprowadza także obowiÄ…zek zapÅ‚acenia akcyzy w przypadku, gdy zarejestrowany już w kraju (i zwolniony z akcyzy) samochód ciężarowy zostanie „przerobiony” na samochód osobowy (od którego podatek ten jest wymagany). DziÅ› w takiej sytuacji, istnieje jedynie obowiÄ…zek zawiadomienia w ciÄ…gu 30 dni starosty o zmianie rodzaju pojazdu co wymaga zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym. - Zatem objÄ™cie opodatkowaniem akcyzÄ… czynnoÅ›ci dokonania w pojeździe samochodowym zarejestrowanym na terytorium kraju zmian konstrukcyjnych zmieniajÄ…cych rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy przyczyni siÄ™ do wyeliminowania realnego zagrożenia zwiÄ…zanego z unikaniem opodatkowania akcyzÄ… w powyżej opisanej sytuacji – czytamy w uzasadnieniu.
Legislatorzy resortu finansów przewidujÄ… ponadto wprowadzenie obowiÄ…zku uiszczenia akcyzy od auta osobowego niezarejestrowanego w kraju, w sytuacji, „jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonaÅ‚ wczeÅ›niejszej czynnoÅ›ci podlegajÄ…cej opodatkowaniu, np. jego nabycia wewnÄ…trzwspólnotowego, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postÄ™powania podatkowego nie ustalono, że podatek zostaÅ‚ zapÅ‚acony w należnej wysokoÅ›ci”.