Choć w uproszczeniu napęd hybrydowy w samochodach hybrydowych można określić jako połączenie silnika elektrycznego i spalinowego, sposób i stopień wykorzystania silnika elektrycznego różni się w zależności od poszczególnych typów aut. Czym różnią się między sobą auta hybrydowe? Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie hybrydy?
Poziom zaawansowania napędu hybrydowego sprawia, że hybrydy dzieli się na tzw. micro hybrid (mikro hybrydy), mild hybrid (łagodne hybrydy), full hybrid (pełne hybrydy) i hybrydy typu plug-in. Co to jest samochód hybrydowy? Czy samochody hybrydowe są dobre?
Czym się różnią od siebie hybrydy?
W najmniejszym stopniu jednostka elektryczna wykorzystywana jest w mikro hybrydach. Nie jest ona wykorzystywana do napędzania samochodu, ale pełni jedynie rolę rozrusznika i alternatora, który napędza wał korbowy przy uruchamianiu silnika. Podczas jazdy natomiast, np. przy hamowaniu i zwalnianiu, pozwala odzyskiwać energię i zamieniać ją w prąd do ładowania akumulatora.
Podobnie jest w przypadku tzw. łagodnych hybryd. Także w tym przypadku silnik elektryczny nie może samodzielnie napędzać samochodu i pełni wyłącznie rolę pomocnika dla silnika spalinowego. Jego zadaniem jest głównie odzyskiwanie energii przy hamowaniu auta i wspomaganie jednostki spalinowej w trakcie rozpędzania samochodu.
W pełnych hybrydach silnik elektryczny pełni dużo więcej funkcji. Służy m.in. do napędzania samochodu, odzyskiwania energii w trakcie hamowania oraz wspomagania silnika spalinowego.
Znacząco od poprzednich różnią się hybrydy typu plug-in. Są to samochody półelektryczne, których baterie można ładować za pomocą… prądu z gniazdka. Tym właśnie plug-in różni się od hybryd innego typu. Podczas gdy w klasycznej hybrydzie baterie można ładować wyłącznie podczas jazdy – np. korzystając z silnika spalinowego lub energii kinetycznej, w autach typu plug-in baterię można ładować przy użyciu wtyczki podłączonej do sieci bądź stacji szybkiego ładowania.
Hybryda typu plug-in różni się także od innych tym, że może się poruszać wyłącznie dzięki jednostce elektrycznej tzn. przez dłuższy czas i na żądanie. Znajduje to zastosowanie zwłaszcza w centrach miast, które zmagają się z problemem smogu. Jazda na dystansie około 40-50 km może się odbywać bezemisyjnie!
Samochody hybrydy są nie tylko ekologiczne, ale także oszczędne. Dzięki jednostce elektrycznej pozwalają zaoszczędzić na zakupie paliwa, zwłaszcza w przypadku jazdy w mieście. W przypadku samochodów hybrydowych opinie użytkowników świadczą przede wszystkim o tym, że są to auta przyjazne środowisku i… kieszeni! Szukasz informacji na temat aut hybrydowych? Wejdź na stronę https://www.autocentrum.pl/publikacje/pozostale/samochod-hybrydowy-czy-warto/
34438