Spedytor to specjalista, zajmujący się organizacją procesu transportu ładunku zleconego przez Klienta. Mimo, że zawarliśmy właśnie istotę jego pracy w jednym zdaniu, to tak naprawdę jest to znacznie trudniejsza kwestia, niż mogłoby się wydawać. Nadszedł więc najwyższy czas, abyśmy wtajemniczyli was w to, jak zwykle wygląda przykładowe zlecenie — w oczach spedytora!
Zaczynamy!
A więc udało się — spedytor otrzymał kolejne zlecenie do realizacji. Po początkowej euforii nadchodzi czas na zabranie się do pracy. Na samym początku trzeba wziąć pod uwagę pewne formalności, będące stałym punktem każdej realizacji. Rozpoczynamy od nadania i zarejestrowania konkretnego, kolejnego numeru identyfikacyjnego. Od tej chwili będzie on widoczny na każdym dokumencie związanym z realizacją procesu. Po tym kroku nadszedł moment na kluczową kwestię, jaką jest dokładna analiza i planowanie tego, jak powinien przebiegać cały przewóz. W tym momencie spedytor musi wykazać się dbałością o szczegóły i pragmatycznością, aby wszystko przebiegło po jego myśli.
Załadunek ciężarówki firmy BitLogistics
Jaki środek transportu?
Skoro już przeanalizowaliśmy całą kwestię, to warto pamiętać o tym, aby wybrać odpowiedni środek transportu. Decyzja dotycząca tego aspektu jest uzależniona nie tylko od kosztów transportu, ale też od kwestii, takich jak rodzaj zlecenia, długość trasy, na której będzie podróżować, warunków, w jakich towar Klienta musi podróżować, szacowanego czasu transportu czy przede wszystkim — bezpieczeństwa. Ładunki niebezpieczne lub delikatne mogą czasami potrzebować specjalnego traktowania! Do wyboru niezmiennie pozostają trzy drogi: lądowa, wodna i powietrzna. Decyzja należy do spedytora!
To jeszcze nie koniec
Niektórzy mogliby myśleć, że praca spedytora kończy się wraz z momentem, kiedy przygotuje on proces transportu, jednak nie ma w tym nic bardziej mylnego! Dobry spedytor zajmie się nadzorem całego planu, aż do rozładowania zleconego towaru w określonym miejscu. Nie chodzi oczywiście o pilnowanie tego, jak ciężko pracują magazynierzy, ale raczej upewnienie się, że bezpieczeństwo ładunku jest na maksymalnym poziomie. Dopiero po tym może on zabrać się za ewentualne zakończenie całego procesu.
Podsumowanie
Jak widzicie, zorganizowanie procesu transportowego wcale nie jest tak banalne, jak mogłoby się wydawać. Nic w tym dziwnego, że firmy z całego świata decydują się na zlecenie tego działania zewnętrznym firmom spedycyjnym. Oszczędzają one swoje zasoby i czas oraz zyskują spokój ducha!
0