Mycie i czyszczenie, naprawa i zabezpieczenie samochodu wymagają odpowiednich preparatów. Na rynku środków chemicznych chemia motoryzacyjna zajmuje pokaźne miejsce. Które z nich warto wybrać, by odpowiednio zadbać o swoje auto? Oto krótki poradnik dla każdego kierowcy.
Chemia motoryzacyjna – co to takiego?
Pojęcie chemia motoryzacyjna obejmuje różne preparaty do korekty drobnych usterek i pielęgnacji samochodu. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie auta w dobrej kondycji i zapewnienie mu atrakcyjnego wyglądu. Spora grupa kierowców z wygody lub braku czasu na mycie samochodu, konserwację karoserii, utrzymanie w czystości plastików w środku, zleca myjniom. Jednak bardzo często dokładność tych prac pozostawia wiele do życzenia. Nie bez znaczenia są też koszty usług zewnętrznych. Dlatego też po przeciwnej stronie barykady znajduje się równie liczne grono użytkowników samochodów, którzy nie wyobrażają sobie, by ktokolwiek poza nimi mógł zajmować się ich autem. A w tym pomaga im chemia motoryzacyjna.
Jakie kosmetyki do samochodu warto mieć w domu?
Każdy kierowca, który chce sam kompleksowo zadbać o swój samochód powinien zaopatrzyć się przede wszystkim w dobry szampon, wosk koloryzujący, środek do pielęgnacji kokpitu, preparat do czyszczenia tapicerki skórzanej lub sztucznej skóry, środek do felg, opon i uszczelek oraz nabłyszczacze. – mówi ekspert ze sklepu chemik24.pl. Do każdego z tych preparatów należy dobrać odpowiednie irchowe ściereczki. Z bardziej skomplikowanych prac we własnym zakresie i przy pomocy odpowiedniej chemii motoryzacyjnej można również przeprowadzić odgrzybianie klimatyzacji, czy też wyczyścić silnik.
Naprawa drobnych uszkodzeń lakieru – jak to zrobić?
Do drobnych korekt lakieru np. rys, czy zacierek przyda się kredka koloryzująca (często dołączana do wosku) lub pasta polerska. Ta nie tylko usuwa wady powierzchni lakierowanych, ale można nią usuwać również naloty korozyjne na kołpakach, felgach czy listwach ozdobnych.
Dodatki do paliwa – co to takiego?
Do chemii motoryzacyjnej zalicza się też preparaty poprawiające jakość paliwa. – Należą do nich np.: preparaty uszlachetniające do oleju silnikowego, które zapewniają efekt „lekkiego biegu”, a tym samym zmniejszają zużycie paliwa. Podobna grupa produktów jest przeznaczona do silników benzynowych, które dodatkowo pokrywają powłoką teflonową metalowe części zabezpieczając je przed korozją i nadmiernym zużyciem. – dodaje specjalista (chemik24.pl).
Regularna pielęgnacja samochodu nie tylko umila codzienne korzystanie z tego środka transportu, ale ma też znaczenia przy sprzedaży auta. Zadbany samochód szybciej znajdzie kupca, a i cena, którą za niego można będzie uzyskać na pewno bardziej zadowoli dotychczasowego właściciela.
29686