Polisa OC (odpowiedzialności cywilnej) to obowiązkowy dokument, który chroni kierowców przed finansowymi konsekwencjami wynikającymi z komunikacyjnych szkód wyrządzonych osobom trzecim. Na wysokość rocznej składki ubezpieczeniowej wpływ ma wiele czynników, a jednym z najważniejszych jest wiek właściciela samochodu.

Świeżo upieczeni kierowcy płacą najwięcej

 

Młode osoby, które dopiero co zdobyły dokument upoważniający je do poruszania się samochodami, uważane są przez towarzystwa ubezpieczeniowe za kierowców skłonnych do brawurowej jazdy i narażenia siebie oraz innych użytkowników dróg na niepotrzebne ryzyko. Im wyższy wiek kierującego pojazdem, tym większe jest jego doświadczenie w prowadzeniu i ocenie sytuacji oraz co za tym idzie – niższe składki za OC. Bardzo wyraźną obniżkę cen widać po ukończeniu 25 roku życia.

 

""

 

W dużych miastach nabywamy doświadczenia

 

Na doświadczenie i większe poczucie pewności siebie za kierownicą wpływ ma miejsce, w którym poruszają się kierowcy. Niektórzy decydują się na nabywanie tych umiejętności już w trakcie trwającego kursu na prawo jazdy. Z uwagi na brak rejonizacji można obecnie zapisać się na kurs prawa jazdy w dowolnym miejscu w kraju. Przykładowo, osoby mieszkające w okolicach Warszawy mogą rozważyć wybranie którejś z tamtejszych szkół nauki jazdy (np. https://www.gazelka.pl/), dzięki czemu poruszanie się po innych częściach i aglomeracjach kraju nie będzie sprawiało im większych problemów i co bardzo ważne, będą odczuwać znacznie mniejszy stres prowadząc samochód.

 

Taniej w małżeństwie i z dziećmi

 

Kawalerowie i panny płacą większe ubezpieczenie niż osoby, które zawarły już związek małżeński. Na jeszcze większe zniżki mogą liczyć młodzi rodzice. Takie osoby postrzegane są przez ubezpieczycieli jako znacznie spokojniejsze jednostki, które czują, jak duża spoczywa na nich odpowiedzialność za bezpieczeństwo swojego potomstwa. Rodzice jeżdżą wolniej i ostrożniej, przez co wpływają na większe bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

 

Warto pomyśleć o zakupie samochodu na współwłasność

 

Młody kierowca, chcący płacić możliwie jak najmniejsze składki za ubezpieczenie, powinien rozważyć zakup samochodu o małej pojemności skokowej silnika oraz zdecydować się na tzw. współwłasność. Jeśli w rodzinie takiej osoby jest ktoś posiadający duże zniżki, to na umowie kupna i sprzedaży auta powinny być wpisane dwie osoby: właściciel i współwłaściciel. Należy pamiętać, że kolejność zapisu jest niezwykle istotna dla wysokości polisy. Członek rodziny mający zniżki musi być wpisany na dokumencie pierwszy – jako właściciel zakupionego pojazdu, współwłaścicielem będzie młody kierowca.

 

Tańsze OC ze względu na miejsce zamieszkania

 

Towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo często biorą również pod uwagę miejsce zamieszkania osoby wykupującej polisę. Na tańsze składki mogą liczyć osoby, które mieszkają poza dużymi miastami, gdzie natężenie ruchu jest znacznie mniejsze. Wynika to z faktu, że w takich miejscowościach istnieje mniejsze ryzyko spowodowania kolizji.

 

Dwie najważniejsze kwestie pozwalające na obniżenie składki OC młodym kierowcom to zakup względnie jak najmłodszego samochodu o niedużej pojemności silnika oraz zarejestrowanie go na dwie osoby. Następnie można szukać towarzystwa ubezpieczeniowego z najkorzystniejszą ofertą. Wstępne oferty można zawsze poznać za pomocą kalkulatora OC/AC.

49680