Przy wyliczaniu wysokości składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu brane jest pod uwagę wiele kryteriów, między innymi dotyczących ubezpieczanego samochodu. Jednym z nich jest pojemność silnika.
Kiedy zapłacimy najwięcej, a właściciele jakich aut mogą liczyć na zniżki z tego tytułu?
Pojemność silnika kluczowa
Na wyliczenie wysokości składki rocznej na ubezpieczenie komunikacyjne od odpowiedzialności cywilnej ma wpływ pojemność silnika samochodu, stanowiącego przedmiot ubezpieczenia. Większa pojemność automatycznie powoduje, że składka rośnie. Jest to związane z tym, że przy bardziej pojemnym silniku, kierowca może rozwinąć nim wyższe prędkości. Przy jeździe 200 km/h nie trudno o wypadek i z takiego założenia wychodzą ubezpieczyciele. Nie ma nic do rzeczy to, że na polskich drogach nie można tak szybko jechać – z uwagi na liczne ograniczenia i na stan nawierzchni. Większa pojemność silnika zawsze powoduje, że właściciel pojazdu jest zmuszony zapłacić wyższą składkę na ubezpieczenie OC.
Wzrost składki wraz ze wzrostem pojemności silnika
Jeśli samochód, który jest przedmiotem ubezpieczenia, charakteryzuje się silnikiem o pojemności 1.0, kierowca może płacić bardzo niską składkę, bowiem auto to najprawdopodobniej nie będzie w stanie jechać zbyt szybko, a osiągnięcie prędkości 100 km/h zabierze mu więcej czasu. Ubezpieczyciel obniży koszt ubezpieczenia OC dla takiego pojazdu. Z kolei przy podobnym samochodzie z silnikiem 1.6 czy 2.0 na zniżkę nie można liczyć. Samochód o takiej pojemności silnika jeździ szybciej i bardziej dynamicznie, a przy prędkości rzędu 100 km/h w wypadku może spowodować znacznie większe szkody, które zmuszony będzie pokryć ubezpieczyciel. Różnice przy tych samych markach samochodów i różnej pojemności silnika mogą wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych w różnych firmach ubezpieczeniowych oferujących OC.
Do dokładnego obliczenia polisy warto skorzystać z kalkulatora OC: https://www.lu.pl/kalkulator-oc-ac/.
Dlatego chcąc płacić niższą składkę OC kierowca powinien zastanowić się, czy większa pojemność silnika rzeczywiście jest mu potrzebna. Jeśli zwykle porusza się w mieście, z umiarkowaną prędkością rzędu 50-70 km/h, lepiej jest wybrać samochód z mniejszym silnikiem, przy którym koszty ubezpieczenia obowiązkowego OC nie będą zbyt pokaźne. Dla kierowców podróżujących często po autostradach i ceniących sobie szybką, dynamiczną jazdę nie pozostaje nic innego, jak pogodzić się z wyższą składką na polisę OC.
17800