Wypożyczenie samochodu za granicą to wygodne rozwiązanie w czasie podróży służbowej i w czasie urlopu. Jak jednak uniknąć nieoczekiwanych problemów i dodatkowych kosztów podczas wynajmowania auta?
Samochód znacznie przyspiesza i usprawnia wykonywanie obowiązków służbowych podczas delegacji, umili i pomoże optymalnie zorganizować urlop oraz zwiększy bezpieczeństwo i możliwości przemieszczania się. Zdecydowana większość zagranicznych wypożyczalni umożliwia zarezerwowanie auta przez internet albo przez telefon, dając wybór spośród wielu modeli oraz wersji ich wyposażenia. Wypożyczalnie te są bardzo często zlokalizowane przy lotniskach, centrach handlowych i w centrach miast. Auto, na życzenie klienta i za dodatkową opłatą, może zostać także podstawione w dowolnie określone miejsce. Dodatkowe koszty wynajęcia są doliczane również za obsługę poza godzinami otwarcia wypożyczalni (na przykład gdy wypożyczalnia jest czynna do 20, a klient przylatuje o godzinie 23).
Ile trzeba zapłacić za wynajem samochodu za granicą?
Ceny wynajęcia samochodu zależne są od wielu czynników. Przede wszystkim od rodzaju auta (im wyższa klasa, tym wyższa cena), a także od jego wyposażenia, czasu, na jaki auto jest wypożyczane (im dłuższy czas, tym cena za dobę jest niższa). W wielu wypożyczalniach trzeba dodatkowo zapłacić za wypożyczenie nawigacji czy fotelika dla dziecka. Należy się także liczyć z ukrytymi opłatami – na przykład za tzw. przygotowanie samochodu do odbioru przez klienta. W kurortach z kolei ceny za wynajem auta są wyższe w okresie wakacyjnym.
Należy pamiętać jeszcze o jednej bardzo ważnej sprawie – każda wypożyczalnia pobiera kaucję za udostępnienie auta, co gwarantuje firmie zabezpieczenie niektórych roszczeń w przypadku przekroczenia terminu oddania samochodu albo w przypadku jego uszkodzenia.
Do opłacenia kaucji często potrzebna jest karta kredytowa.
Karta kredytowa – niezbędna do wypożyczenia auta za granicą
Wypożyczalnie aut za granicą wymagają poza typowymi dokumentami (dowód tożsamości, a poza krajami UE – paszport) także posiadania karty kredytowej, na której znajdują się środki finansowe.
Dla wielu osób jest to zaskoczeniem i utrudnieniem, albowiem w Polsce karty kredytowe nie należą do najpopularniejszych produktów finansowych.
Serwis Comperia poleca kilka kart kredytowych, między innymi Visa Classic, Visa Miles And More, MasterCard i kartę Vanquis Banku. Karty Visa i Master Card dostępne są dla posiadaczy kont w różnych bankach, którzy spełniają określone przez swoje banki kryteria.
Najlepsza karta kredytowa z tego zestawienia, idealnie nadająca się do wykorzystania przy wypożyczaniu auta, to karta Vanquis Banku. Jest to karta kredytowa bez zaświadczeń, dostępna od ręki.
W przypadku wypożyczania aut za granicą eksperci zalecają korzystanie z kart kredytowych o mniejszym limicie środków, aby nie stać się ofiarą większego oszustwa lub kradzieży. Przede wszystkim należy pamiętać, aby co najmniej przez kilka tygodni dokładnie obserwować transakcje na koncie karty. Przede wszystkim trzeba sprawdzać, czy kaucja za wypożyczenie auta została zwrócona. Poza tym należy nadzorować, czy wypożyczalnie nie pobrały pieniędzy za rzekome uszkodzenia pojazdu, jakich miał dokonać klient. Na szczęście istnieją zabezpieczenia przed nieuczciwymi praktykami.
Jeśli zatem zamierzasz wypożyczyć auto za granicą, zamów online kartę kredytową w tym banku, w którym otrzymasz ją najszybciej, i tam, gdzie będziesz mógł bezpiecznie z niej korzystać (z możliwością korzystania z długiego okresu bezodsetkowego). W wielu instytucjach finansowych i bankach otrzymasz kartę kredytową od ręki.
Dodatkowe ubezpieczenie
Przy wypożyczaniu auta dobrze jest zorientować się, czy w cenę wynajmu wliczane są dwa rodzaje ubezpieczenia. Jeśli nie, powinno się je dodatkowo opłacić albo skorzystać z oferty innej wypożyczalni, gdzie te świadczenia zostały uwzględnione w cenie.
Pierwsze ubezpieczenie to CDW (Collision Damage Waiver). Jeśli jest ono wliczone w cenę wynajmu auta, klient w przypadku kolizji, która nastąpi z jego winy, będzie musiał pokryć szkody do maksymalnie 1500 euro (w przypadku aut o mniejszej wartości może to być 500 euro), a nie rzeczywiste koszty naprawy auta.
Drugie ubezpieczenie to TP (Theft Protection), czyli ubezpieczenie auta przed kradzieżą.
Wypożyczalnia musi poinformować klienta, czy ubezpieczenie TP jest wliczone w wynajem auta i jaką kwotą zostanie on obciążony w przypadku kradzieży samochodu.
Ograniczenia i kruczki przy wypożyczaniu auta
W momencie wypożyczenia samochodu należy również uważnie sprawdzić limit kilometrów, jaki dziennie przysługuje wynajmującemu auto. Wielkości te wahają się między 100 a 150 kilometrów. Przekroczenie nałożonego limitu skutkuje dopłatą za każdy przejechany kilometr.
Ważna jest także ilość paliwa w aucie w momencie jego wynajmu – kiedy klient odbiera auto z bakiem zatankowanym do pełna, powinien zwrócić samochód z taką samą ilością paliwa. W przeciwnym razie znów będzie musiał pogodzić się z dopłatą (albo pobraniem pieniędzy z jego karty kredytowej).
- Dość łatwo podczas wynajmu pojazdu natrafić na oszusta. Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwymi praktykami? Po pierwsze, należy dokładnie przeczytać umowę wypożyczenia auta, sprawdzić, czy w cenę wliczane są ubezpieczenia TP i CDW, oraz zapytać, jakie są ograniczenia usługi (limit kilometrów itd.) i opłaty dodatkowe (wypożyczenie nawigacji, przygotowanie auta, podstawienie auta itd.).
- Po drugie, należy dokładnie obejrzeć pojazd przed wypożyczeniem i sfotografować wszelakie uszkodzenia karoserii oraz stan opon. Warto także przy pracowniku wypożyczalni sprawdzić, jak pracuje silnik i skrzynia biegów, jaka jest ilość paliwa w baku i stan innych płynów (oleju, płynu w chłodnicy, płynu do spryskiwaczy). Wszelakie podejrzane odgłosy, wydawane przez samochód, palące się kontrolki „check engine”, ciężko pracująca skrzynia itd. natychmiast dyskwalifikują pojazd – auto musi być w pełni sprawne i bezpieczne.
-
Po trzecie, auto trzeba dokładnie sfotografować przed oddawaniem go. To pomoże w razie oskarżania klienta o oddanie auta z uszkodzona karoserią czy np. uszkodzonymi oponami.
Najlepiej, jeśli istnieje możliwość robienia zdjęć z umieszczoną na nich datą i godziną.
- Czwarta sprawa, o której już wspomnieliśmy – należy dokładnie obserwować, co dzieje się z kartą kredytową i czy wypożyczalnia zwróciła kaucję za wynajem auta albo czy nie usiłuje pobierać dodatkowych opłat za wyimaginowane uszkodzenia. Stan konta można na bieżąco sprawdzać dzwoniąc np. do Biura Obsługi Klienta.
22227