Najnowszym przykÅ‚adem wspólnych prac rozwojowych obu partnerów jest zlokalizowana w Austrii nowa instalacja, w której zastosowano nieorganiczny materiaÅ‚ filtracyjny, który może wyÅ‚apać bardzo duży Å‚adunek czÄ…steczek, a ponadto jest bardzo niewrażliwy na dziaÅ‚anie wilgoci. W rezultacie nie jest tu konieczne, lub jest konieczne tylko w szczególnych przypadkach, wstÄ™pne osuszanie powietrza atmosferycznego, które ma być filtrowane. ZwiÄ™ksza to wydajność i obniża koszty. Warunki temperaturowe i ciÅ›nieniowe dla pochÅ‚aniania czÄ…steczek CO2, a nastÄ™pnie usuwania ich z powierzchni adsorpcyjnej, sÄ… bardzo zbliżone do atmosferycznych. To znacznie skraca cykle Å‚adowania i rozÅ‚adowania adsorbera. Innymi sÅ‚owy, w krótkim czasie można usunąć wiÄ™cej dwutlenku wÄ™gla z otaczajÄ…cego powietrza. Przefiltrowane powietrze, po etapie adsorpcji, jest wypuszczane z powrotem do Å›rodowiska. Odzyskany dwutlenek wÄ™gla jest nastÄ™pnie dostÄ™pny w wysoko skoncentrowanej formie jako surowiec do konserwacji lub do wielu zastosowaÅ„ przemysÅ‚owych. Duża instalacja w pobliżu Linzu, która jest obecnie w trakcie uruchamiania, może przefiltrować 500 ton CO2 rocznie. Do koÅ„ca roku kolejny moduÅ‚ zwiÄ™kszy wydajność zakÅ‚adu do 1000 ton. Energia elektryczna potrzebna do dziaÅ‚ania tego zakÅ‚adu pochodzi z systemu fotowoltaicznego znajdujÄ…cego siÄ™ na terenie firmy.
Alexander Krajete, prezes firmy zajmujÄ…cej siÄ™ rozwojem technologii, która nosi jego nazwisko, mówi: „ZaczÄ™liÅ›my od zaÅ‚ożenia, że ze wzglÄ™du na wydajność pozwolimy, aby proces przebiegaÅ‚ w normalnym ciÅ›nieniu atmosferycznym. NastÄ™pnie tak dÅ‚ugo modyfikowaliÅ›my materiaÅ‚y adsorbera i warunki fizyczne w instalacji, aż znaleźliÅ›my optymalne natężenie przepÅ‚ywu, co oznacza, że przefiltrowaliÅ›my maksymalnÄ… ilość dwutlenku wÄ™gla w jednostce czasu.” DziÄ™ki temu, możliwe byÅ‚o znaczne obniżenie kosztów sekwestracji, które spadÅ‚y do niskiej, trzycyfrowej wartoÅ›ci w euro za tonÄ™ CO2. Celem dÅ‚ugoterminowym jest doprowadzenie dwutlenku wÄ™gla do stanu używalnoÅ›ci w celach przemysÅ‚owych. W ten sposób Krajete GmbH i AUDI AG chcÄ… dokonać przeÅ‚omu w dziedzinie zastosowania tego gazu.
“Ta technologia umożliwia usuwanie CO2 bezpoÅ›rednio z atmosfery, niezależnie od lokalizacji, i dlatego jest ważnym Å›rodkiem na naszej drodze do dekarbonizacji" - mówi Hagen Seifert, szef biura koncepcji zrównoważonych produktów AUDI AG. „Ponadto, dziÄ™ki swej moduÅ‚owej budowie, system może być rozwijany na wiele sposobów.”
AUDI AG – obok prac na dużą skalÄ™ prowadzonych w Linzu - bada obecnie również możliwoÅ›ci wykorzystania źródeÅ‚ o wyższym stężeniu CO2 i odfiltrowywania innych szkodliwych substancji, takich jak tlenki azotu. Ponadto technologia DAC mogÅ‚aby zostać wdrożona na znacznie wiÄ™kszÄ… skalÄ™ w zakÅ‚adzie Audi w GyÅ‘r na WÄ™grzech. Można sobie tam wyobrazić instalacjÄ™ o wydajnoÅ›ci 25 000 ton rocznie.
Dwa cele: Dlaczego Audi angażuje siÄ™ w rozwój technologii bezpoÅ›redniego filtrowania powietrza
AUDI AG chce odegrać znaczÄ…cÄ… rolÄ™ w ograniczeniu globalnego wzrostu Å›redniej temperatury do mniej niż dwóch stopni Celsjusza. Dlatego firma uwzglÄ™dnia zrównoważony rozwój we wszystkich swoich decyzjach biznesowych i wyznaczyÅ‚a sobie ambitne cele. Grupa Volkswagen dąży do zmniejszenia do 2025 roku Å›ladu ekologicznego samochodów osobowych i lekkich samochodów dostawczych o 40% w caÅ‚ym ich cyklu życia w porównaniu z rokiem 2018. Każde poszczególne dziaÅ‚anie przyczynia siÄ™ do osiÄ…gniÄ™cia neutralnoÅ›ci wÄ™glowej w caÅ‚ym przedsiÄ™biorstwie najpóźniej do 2050 roku.