Inicjatywa zachÄ™ca studentów z najlepszych europejskich uczelni do przedstawiania pomysÅ‚ów, które uÅ‚atwiÄ… wszystkim niezależne przemieszczanie siÄ™. Zadaniem uczestników jest przedstawienie koncepcji, które sÄ… zrównoważonymi rozwiÄ…zaniami problemów miejskiej mobilnoÅ›ci, zwracajÄ… uwagÄ™ codzienne przeszkody, z którymi borykajÄ… siÄ™ ludzie i zapewniajÄ… lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci odczuwalne korzyÅ›ci. ZwyciÄ™skie projekty otrzymujÄ… dotacjÄ™, dziÄ™ki której idea może stać siÄ™ rzeczywistoÅ›ciÄ… i rozwinąć caÅ‚y swój potencjaÅ‚. Do tej pory Fundacja Forda przyznaÅ‚a dotacje na Å‚Ä…cznÄ… kwotÄ™ ponad 260 000 euro.
W tym roku zwyciÄ™zcami zostaÅ‚y zespoÅ‚y CYCLe z TH Köln (Uniwersytet Nauk Stosowanych w Kolonii), Mind My Bike z Loughborough University, Atria Move z Universitat de València (Uniwersytet w Walencji) oraz Step Art z Universidad Politécnica de Madrid (Politechnika Madrycka).
Najlepsze projekty 2022 roku
Podobnie jak w przypadku „Park the Car”, wielu tegorocznych zwyciÄ™zców Ford Fund Smart Mobility Challenge skupiaÅ‚o siÄ™ na zachÄ™caniu ludzi korzystania z samochodów w mniejszym stopniu i odbywania krótszych podróży siÄ™gajÄ…cych po bardziej zrównoważone Å›rodki: pieszo, na rowerze lub hulajnodze elektrycznej.
Projekt Atria Move rozwiÄ…zujÄ…cy problem używanych hulajnóg elektrycznych proponowaÅ‚ ich zakup, naprawÄ™ i certyfikacjÄ™ stanu każdej z nich, a nastÄ™pnie sprzedaż bezpoÅ›rednio klientom – co daje drugie życie pojazdom, które w przeciwnym razie zostaÅ‚yby zezÅ‚omowane.
ZespóÅ‚ CYCLe postawiÅ‚ sobie za cel uÅ›wiadomienie mÅ‚odzieży kosztu energii, Å‚Ä…czÄ…c produkcjÄ™ prÄ…du do Å‚adowania urzÄ…dzeÅ„ mobilnych z poprawianiem kondycji fizycznej. W pomyÅ›le wykorzystano generatory na pedaÅ‚y, poÅ‚Ä…czone z aplikacjÄ…, która wyÅ›wietla moc wyprodukowanego prÄ…du, porównujÄ…c jÄ… z wartoÅ›ciami energii zużywanej przez urzÄ…dzenia lub Å›rodki transportu.
Projekt Mind my Bike ma sprawić, że rowerzyÅ›ci poczujÄ… siÄ™ lepiej zabezpieczeni. Bezpieczne, odporne na warunki atmosferyczne urzÄ…dzenia parkingowe dla rowerów przeznaczone sÄ… dla osób, które chcÄ… dojeżdżać rowerem do pracy lub szkoÅ‚y, ale obawiajÄ… siÄ™ kradzieży lub dewastacji.
Step Art stara siÄ™ stworzyć dzieciom warunki do bezpiecznego marszu do szkoÅ‚y, proponujÄ…c specjalnie wytyczone trasy, oznakowane w nieskomplikowany sposób. Na przystankach na trasie dzieci majÄ… okazjÄ™ wykazać siÄ™ kreatywnoÅ›ciÄ…, wspóÅ‚tworzÄ…c publiczne murale i biorÄ…c udziaÅ‚ w rysowaniu na umieszczonych przy każdym przystanku ekranach LCD. DziÄ™ki temu wzrasta Å›wiadomość otaczajÄ…cego je Å›rodowiska, wyrabiajÄ… w sobie bezpieczne nawyki, a jednoczeÅ›nie pobudzajÄ… do dziaÅ‚ania wyobraźniÄ™.
PrzeglÄ…d poprzednich zwyciÄ™zców
ZwyciÄ™zcy konkursu Ford Fund Smart Mobility od 2018 roku przeznaczajÄ… otrzymane dotacje na realizacjÄ™ innowacyjnych koncepcji. Miivo (wczeÅ›niej nazywany MyWay) z Walencji byÅ‚ gÅ‚ównym zwyciÄ™zcÄ… w 2021 roku. Inicjatywa ta miaÅ‚a na celu zgrupowanie wielu biletów komunikacji miejskiej w jednym interfejsie, co uÅ‚atwiÅ‚oby podróżowanie wieloma Å›rodkami transportu.
– To, co byÅ‚oby po prostu pomysÅ‚em, zmieniÅ‚o siÄ™ w obiecujÄ…cy start-up dziÄ™ki funduszom, które otrzymaliÅ›my z konkursu. Nasz projekt wciąż siÄ™ rozwija i może siÄ™ już pochwalić ponad 1000 zarejestrowanych użytkowników. Wierzymy, że Miivo może zmienić sposób korzystania z transportu i motywować użytkowników do zmniejszenia Å›ladu wÄ™glowego z drukowanych biletów – mówiÄ… czÅ‚onkowie Miivo.
Podobnie motywowaÅ‚ swój koncept zwyciÄ™zca z Kolonii w 2020 roku. Lynes (dawniej Liquid Grid) to aplikacja, która pozwala użytkownikom zbierać punkty za korzystanie z różnych Å›rodków transportu i zdobywać nagrody. Program zachÄ™ca do korzystania z transportu publicznego, korzystania z miejskich rowerów i hulajnóg – pomagajÄ…c zmniejszyć korki i emisjÄ™ CO2, za którÄ… odpowiadajÄ… samochody.
Kolejny ze zwyciÄ™skich zespoÅ‚ów z Kolonii, tym razem konkursu w edycji 2021 roku, RheinSharing, stworzyÅ‚ projekt wykorzystania energii wodnej, generowanej przez nurt Renu i użycia jej do Å‚adowania okolicznych pojazdów.
Od momentu uznania w ramach konkursu, RheinSharing pozyskaÅ‚ dwa kolejne granty z programu SmartCity Cologne GO od Rheinergie oraz Kölner Rahmen, przyznawany przez Köln Business. Autorzy podpisali również umowÄ™ ze spóÅ‚kÄ… Ford Werke, której siedziba znajduje siÄ™ w Kolonii, nad Renem, co pozwala im rozwijać ciekawÄ… koncepcjÄ™.
– Konkurs nie tylko zapewniÅ‚ nam zasadnicze finansowanie, ale pozwoliÅ‚ nam na swobodne rozwijanie naszych idei i naprawdÄ™ wzmocniÅ‚ dynamikÄ™ naszego zespoÅ‚u. Od tego czasu sprawy potoczyÅ‚y siÄ™ bardzo szybko, dziÄ™ki testom i dalszemu finansowaniu, a także partnerstwu z zakÅ‚adem Forda w Niehl – gdzie pojazdy elektryczne bÄ™dÄ… mogÅ‚y być Å‚adowane energiÄ… wytwarzanÄ… przez nurt Renu, kiedy już dojdzie do realizacji projektu. Teraz koncentrujemy siÄ™ na dalszym rozwijaniu naszej wizji, a docelowo na ekspansji na inne kraje po udanym jej wdrożeniu z Fordem – powiedzieli Felix Roder i Marcel Heilich z RheinSharing.