-
Honda ogłasza ambitny plan, aby do 2025 roku 100% europejskiej oferty koncernu stanowiły pojazdy elektryczne
-
Model Honda e Prototype to kolejny krok firmy w kierunku rozwoju technologii elektryfikacji napÄ™dów
-
Honda zapowiada opracowanie systemu zarzÄ…dzania energiÄ… przewidzianego na rynki Europy
-
Partnerami nowego przedsiÄ™wziÄ™cia bÄ™dÄ… firmy: Moixa, produkujÄ…ca akumulatory i agregaty prÄ…dotwórcze oraz Ubitricity, specjalizujÄ…ca siÄ™ w budowie i obsÅ‚udze systemów Å‚adowania
Tom Gardner, wiceprezes Honda Motor Europe, powiedziaÅ‚ podczas konferencji prasowej: „…od marca 2017 roku, kiedy zÅ‚ożyliÅ›my pierwszÄ… obietnicÄ™, zmiany w kierunku elektryfikacji nabraÅ‚y szybkiego tempa. Wyzwania, jakie stawia ochrona Å›rodowiska, coraz mocniej napÄ™dzajÄ… popyt na czystsze rozwiÄ…zania w dziedzinie transportu. Rozwój nowych technologii jest nieubÅ‚agany, a ludzie zaczynajÄ… zmieniać swoje spojrzenie na samochód.”
Premiera Hondy e Prototype
Kolejnym dowodem na ambicje Hondy odnoÅ›nie rozwoju elektrycznych systemów napÄ™dowych jest model Honda e Prototype. Pokazany po raz pierwszy w Genewie model zapowiada pierwszy caÅ‚kowicie elektryczny seryjny samochód Hondy, jaki bÄ™dzie oferowany na rynku europejskim. Jako pojazd miejski, e Prototype oferuje konkurencyjny zasiÄ™g – do 200 km oraz funkcjÄ™ „szybkiego Å‚adowania”, zapewniajÄ…cÄ… 80% pojemnoÅ›ci baterii w zaledwie 30 minut. Wyposażony w napÄ™d na tylne koÅ‚a, reprezentuje on charakterystycznÄ… dla Hondy sportowÄ… dynamikÄ™ jazdy. Wersja produkcyjna Hondy e Prototype zostanie pokazana jeszcze w tym roku. Klienci już teraz mogÄ… siÄ™ zapoznać z informacjami na temat modelu na stronie internetowej Hondy, a na poczÄ…tku lata bÄ™dÄ… mogli skÅ‚adać zamówienia i dokonać rezerwacji samochodu na wybranych rynkach europejskich. Do dziÅ› 15 000 osób zdeklarowaÅ‚o zainteresowanie modelem Honda e Prototype.
Kontynuowany bÄ™dzie dalszy rozwój zaawansowanej techniki hybrydowej
Na poczÄ…tku 2019 r. Honda z powodzeniem wprowadziÅ‚a na rynek caÅ‚kowicie nowÄ… hybrydowÄ… wersjÄ™ modelu CR-V, w której zastosowano dwusilnikowÄ… odmianÄ™ zaawansowanego systemu hybrydowego i-MMD. Honda spodziewa siÄ™, że nowoczesnee systemy hybrydowe odegrajÄ… kluczowÄ… rolÄ™ w osiÄ…gniÄ™ciu celu – 100-procentowej elektryfikacji oferty sprzedażowej do 2025 roku.
Honda opracuje system zarzÄ…dzanie energiÄ… przewidziany na rynki Europy
Honda skorzystaÅ‚a z okazji podczas konferencji prasowej w Genewie, aby podzielić siÄ™ i szczegóÅ‚ami dotyczÄ…cymi rozwoju rozwiÄ…zaÅ„ w zakresie zarzÄ…dzania energiÄ…. Zapowiadany system opiera siÄ™ na koncepcji dwukierunkowego Å‚adowania za poÅ›rednictwem urzÄ…dzenia Power Manager, zaprezentowanej po raz pierwszy na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie w 2017 roku.
Honda zamierza stworzyć gamÄ™ produktów i usÅ‚ug zarzÄ…dzania energiÄ…, oferujÄ…c kompleksowe rozwiÄ…zanie zarówno dla klientów dysponujÄ…cych samochodami elektrycznymi EV, jak i dla operatorów usÅ‚ug energetycznych w Europie.
Tom Gardner powiedziaÅ‚: „To ważny krok dla Hondy. Naszym celem jest dostarczanie rynkowych innowacji poprzez uruchomienie usÅ‚ug energetycznych, które stanowić bÄ™dÄ… dodatkowÄ… wartość dla operatorów systemów elektroenergetycznych i wÅ‚aÅ›cicieli elektrycznych pojazdów”.
Honda wspóÅ‚pracuje z firmÄ… EVTEC nad dalszym rozwojem technologii dwukierunkowego Å‚adowania i urzÄ…dzeniem Honda Power Manager (kompatybilnym z pojazdami zasilanymi z akumulatorów, takimi jak Honda e Prototype) i planuje zaoferowanie komercyjnej wersji systemu w najbliższych latach.
Honda ogÅ‚osiÅ‚a również zawarcie umów z dwoma zewnÄ™trznymi partnerami:
- Moixa, to firma specjalizujÄ…ca siÄ™ w technologii "agregatora zasobów", umożliwiajÄ…cej klientom kontrolÄ™ i wykorzystanie energii zgromadzonej w akumulatorach samochodu elektrycznego EV
- Ubitricity, to wiodÄ…cy dostawca rozwiÄ…zaÅ„ do Å‚adowania akumulatorów, w tym innowacyjnego podejÅ›cia do ich Å‚adowania na ulicach w obszarach miejskich
NastÄ™pnym krokiem jest rozpoczÄ™cie studiów wykonalnoÅ›ci opracowywanych rozwiÄ…zaÅ„, co bÄ™dzie miaÅ‚o miejsce w Londynie w Wielkiej Brytanii i w Offenbach w Niemczech. O dalszych postÄ™pach prac Honda ma nadziejÄ™ poinformować jeszcze w tym roku.
O Moixa
Moixa (www.moixa.com) to wiodÄ…ca brytyjska firma w branży inteligentnych akumulatorów. Moixa produkuje inteligentne akumulatory i oprogramowanie GridShare do zarzÄ…dzania inteligentnym Å‚adowaniem akumulatorów i pojazdów elektrycznych. GridShare® zarzÄ…dza dystrybucjÄ… i magazynowaniem energii o wartoÅ›ci ponad 50MWh, wykorzystywanej przez systemy baterii w 6000 domach w Wielkiej Brytanii i Japonii, tworzÄ…c jeden z najwiÄ™kszych na Å›wiecie systemów elektrowni wirtualnych. Sztuczna inteligencja steruje procesem Å‚adowania w różnych porach dnia, optymalizujÄ…c wykorzystanie systemów o niskiej emisji dwutlenku wÄ™gla oraz taÅ„sze taryfy. Platforma GridShare umożliwia również przedsiÄ™biorstwom energetycznym zarzÄ…dzanie procesem magazynowania energii, flotami akumulatorów i pojazdów elektrycznych, zapewniajÄ…c elastyczność pomocniczych usÅ‚ug.
Moixa zostaÅ‚a wybrana spoÅ›ród 13 900 firm w rankingu Global Cleantech 100 i przez ostatnie dwa lata pozyskaÅ‚a ponad 16 milionów funtów na inwestycje od wiodÄ…cych firm z Japonii. Firma ma ogromne doÅ›wiadczenie w innowacyjnych systemach magazynowania energii. Przez 12 lat badaÅ„ pozyskaÅ‚a 6 mln funtów dofinansowania na programy pilotażowe. Jest wÅ‚aÅ›cicielem ponad 20 patentów z dziedziny technologii inteligentnego magazynowania energii oraz optymalizacji wykorzystania pojazdów elektrycznych.
O ubitricity
ubitricity – Gesellschaft für verteilte Energiesysteme mbH: Celem Knuta Hechtfischera i dr. Franka Pawlitschka, którzy zaÅ‚ożyli w 2008 r. platformÄ™ ubitricity, byÅ‚o umożliwienie pojazdom elektrycznym (EV) Å‚adowania akumulatorów z wykorzystaniem energii ze źródeÅ‚ odnawialnych, niezależnie od miejsca parkowania. DziÅ› firma jest jednym z wiodÄ…cych dostawców inteligentnych rozwiÄ…zaÅ„ w dziedzinie Å‚adowania baterii i rozliczania kosztów energii wykorzystywanej przez pojazdy elektryczne. Ubitricity Å‚Ä…czy wiedzÄ™ technicznÄ…, takÄ… jak rozwój mobilnego licznika energii elektrycznej z technologiami cyfryzacji. DziÄ™ki temu byÅ‚a możliwa rozbudowa sieci korzystajÄ…cych z prostszych technicznie i taÅ„szych punktów Å‚adowania, w których wykorzystano istniejÄ…cÄ… infrastrukturÄ™ latarni elektrycznych. RozwiÄ…zaÅ‚o to problem rozliczania kosztów energii zużytej do naÅ‚adowania konkretnego pojazdu w przypadku zarzÄ…dzania flotÄ… pojazdów i nieruchomoÅ›ciami. Mobilne liczniki energii umożliwiajÄ… również przeksztaÅ‚cenie pojazdów elektrycznych w inteligentne systemy magazynowania prÄ…du dla sieci elektroenergetycznej – jest to kluczowy element w rozwoju źródeÅ‚ energii odnawialnej. www.ubitricity.com