Jak powstawała CUPRA Formentor? Proces projektowania w trzech krokach
Autor: ŁM Dodano: 2019-03-22
Wyświetlono: 3377 razy
Proste linie czy zaokrąglone kształty? Ekran wbudowany w deskę rozdzielczą czy zawieszony nad nią? Proces tworzenia samochodu koncepcyjnego, który zdefiniuje przyszły kierunek rozwoju marki, prowokuje tysiące pytań i wymaga niezliczonych godzin szkicowania. To setki wizualizacji, powrotów do punktu wyjścia i generowania nowych pomysłów. Sześć miesięcy prac nad CUPRA Formentor można podsumować w trzech etapach.
Ta wizja towarzyszyła Alberto Torrecillasowi, projektantowi karoserii CUPRA Formentor, już od pierwszych szkiców: – Praca projektowa nad samochodem koncepcyjnym pozwala na o wiele większą swobodę twórczą. Zaczynamy od przelania pomysłów na papier. Niektórzy projektanci lubią korzystać z programów graficznych na tabletach, ale ja wolę odręczne rysowanie ołówkiem. Wymyślam wtedy kilka różnych propozycji. Pomysły zaczynają ukazywać się jako szkice – to dziesiątki obrazów, które oddają skalę samochodu. Rysunki sprawiają wrażenie, jakby pojazd był w ciągłym ruchu.
Proces twórczy obejmuje nie tylko projektowanie zewnętrznej linii, ale jednocześnie wnętrze samochodu. Co ciekawe, w ostatnich latach doszło do radykalnej zmiany sposobu kreślenia przestrzeni pasażerskiej pojazdu. – Kiedyś zaczynaliśmy od projektowania całej kabiny i dopiero pod koniec prac decydowaliśmy, gdzie umieścimy radio czy pokrętła. Dziś na początku ustalamy wygląd ekranu oraz jego usytuowanie, a dopiero później zajmujemy się resztą – zauważa Jaume Sala z działu projektowania wnętrz SEAT-a. Podkreśla to rolę multimediów w nowoczesnych samochodach. SEAT odpowiedział na te dynamiczne zmiany i stworzył Design Ditigal Lab, w którym z pomocą nowych technologii bada się interakcje kierowcy z samochodem w oparciu
o zasady user-experience. Głównym celem jest ułatwienie użytkownikowi korzystania z auta i udostępnienie mu jak największej dawki informacji przy wykonaniu jak najmniejszej liczby ruchów. W przypadku CUPRA Formentor za 10-calowym ekranem stoją dwa lata testów i symulacji oraz ponad 3 000 próbnych ikon.
2. CUPRA na ulicach Barcelony bez opuszczenia fabryki
Gdy projekt samochodu zostanie już nakreślony na niezliczonych szkicach, przychodzi czas na ożywienie pomysłu, w czym znów pomaga technologia. Projektanci CAD (projektowania wspomaganego komputerowo) zamieniają szkice w grafiki 3D, by następnie przejść do modelowania dokładnego kształtu pojazdu i dopasowywania wszystkich zaplanowanych elementów. Ten etap pozwala zarazem określić, czy samochód spełnia wszystkie wymogi techniczne. Dzięki wirtualnej rzeczywistości CUPRA w magiczny sposób może trafić np. na barcelońską ulicę Avenida Diagonal. – Na dwuwymiarowych projektach potrafimy zweryfikować projekt w 75%, ale wizualizacje 3D pozwalają nam mieć stuprocentową pewność, co do wszystkich sprawdzanych parametrów – tłumaczy Manel Garcés, kierujący działem wizualizacji w SEAT.
3. Model z gliny
Potrzeba było 700 kilogramów gliny, by zamienić projekt samochodu CUPRA Formentor w pełnowymiarowy model, który można dotknąć zarówno od zewnątrz, jak i w środku.
– W toku tworzenia pojazdu koncepcyjnego projektanci stale wprowadzają zmiany, ale my dotrzymujemy im kroku. Dzięki temu, że korzystamy z syntetycznego tworzywa, możemy niemal na bieżąco modyfikować kształt auta. Pod koniec naszej pracy nikt nie byłby w stanie odgadnąć, że ten pojazd jest wykonany z gliny – zauważa Carlos Arcos, który w SEAT zajmuje się tworzeniem glinianych modeli samochodów.
W tym samym czasie odrębny zespół zajmował się wypracowaniem dla auta najlepszych rozwiązań kolorystycznych i wrażeń sensualnych. Tutaj również najnowsze technologie łączą się z rzemieślniczym doświadczeniem. Należy dobrać tkaniny i materiały oraz ustalić odpowiednie kolory wnętrza i karoserii. W przypadku CUPRA Formentor postanowiono nadać pojazdowi „szykowny, ale sportowy” wygląd. – Skóra, widoczne szwy, aluminiowe elementy oraz kolor petrol blue, stworzony specjalnie dla tego pojazdu koncepcyjnego. Chcemy, żeby kierowca poczuł, że samochód został stworzony przez prawdziwych entuzjastów rzemiosła i motoryzacji – mówi Amanda Gómez, projektantka w SEAT.
CUPRA Formentor – samochód koncepcyjny w liczbach:
500 szkiców,
100 wizualizacji,
700 kg gliny na każdy model,
1 800 ikon na ekranie i 1 300 na desce rozdzielczej,
1 km nici,
ponad 50 testów koloru.
CUPRA to elitarna marka dla wyjątkowych ludzi. Zaprojektowana, by urzec tych, którzy poszukują takich wartości, jak: wyjątkowość, wyrafinowanie i sportowe osiągi. Nadszedł czas, aby miłośnicy motoryzacji odkryli nowy wymiar aut, które spełnią ich oczekiwania. Wraz z wprowadzeniem na rynek nowych modeli, CUPRA będzie dbała o sportowego ducha i wyścigowe tradycje, startując w serii TCR. CUPRA zyskuje własną tożsamość i jest gotowa, by podbić serca nowej grupy entuzjastów, korzystając z sieci ponad 280 specjalnie wybranych dealerów SEAT-a w całej Europie.
Ubezpieczenie Autocasco to nieodłączna część pakietu dealerskiego w programie Ford Ubezpieczenia, która jest coraz częściej wybierana przez polskich kierowców. Odpowiednio dobrana polisa to bezpieczeństwo i pewność, że w razie niefortunnego zdarze...więcej »
Czas wakacji wiąże się z planowaniem krótszych i dłuższych podróży. Wiele osób decyduje się na rodzinny wyjazd ze swoim czworonożnym przyjacielem. Jak bezpiecznie przewozić zwierzę autem i co mówi o tym prawo o ruchu drogowym?...więcej »
Dla firmy znanej kiedyś jako quattro GmbH te cztery litery oznaczały jeszcze bardziej usportowione wersje i tak już bardzo wydajnych modeli RS 6 i RS 7. Były one zgodne z filozofią podnoszenia techniki samochodowej na jeszcze wyższy poziom, tj. uzyskania...więcej »
Legendarny Ford Mustang podnosi swój prestiż w sportowym świecie dzięki dzisiejszemu oficjalnemu debiutowi Mustanga GT4 w wyścigu CrowdStrike 24 Hours of Spa na słynnym torze Spa-Francorchamps we wschodniej Belgii.
...więcej »
Niedługo po prezentacji Mustanga GT3 na torze Le Mans, która miała miejsce w piątek 9 czerwca, Ford poinformował, że premiera nowego Mustanga GT4 odbędzie się w środę 28 czerwca 2023 r. o godzinie 14:00 czasu środkowoeuropejskiego na kultowym torze ...więcej »
pełni elektryczny, zeroemisyjny model marki Volkswagen Samochody Dostawcze ? ID. Buzz, świetnie sprawdza się w roli samochodu firmowego. Może być nie tylko towarzyszem codziennych operacji w przedsiębiorstwie ? samochodem serwisowym, pojazdem do realiza...więcej »
Ford Performance przygotowuje się do 101. edycji wyścigu Broadmoor Pikes Peak International Hill Climb, współorganizowanego przez Gran Turismo, stawiając na starcie elektrycznego, udoskonalonego Forda SuperVana 4.2. Wyczekiwane w sportowym świecie wydarz...więcej »
Obsługa samochodów z telefonu nie jest już niczym nowym, a we współczesnych pojazdach jest właściwie koniecznością. Mustang Mach-E nie jest wyjątkiem, a Ford zadbał o rozbudowaną listę możliwości. Model od rynkowej premiery zachwyca możliwości...więcej »
Przy okazji zakończenia testów marka Volkswagen zdradza nieco szczegółów na temat kolejnej generacji swojego obecnie najlepiej sprzedającego się modelu: Tiguan nr 3 będzie dostępny z nowo opracowanym systemem aktywnej kontroli zawieszenia i innymi fun...więcej »
VW Bus Festival 2023, który odbędzie się w dniach od 23 do 25 czerwca w Hanowerze, to nie tylko największe międzynarodowe spotkanie miłośników mikrobusów Volkswagena, ale również największa w historii marki Volkswagen Samochody Dostawcze ekspozycja...więcej »
Ford Performance uczestniczył w większej liczbie wyścigów i zwyciężał w większej liczbie serii, krajów i torów, niż jakakolwiek inna firma na świecie. Od Le Mans po Monako, od Daytona po Bathurst, od pustyni Finke po Ensenadę w Meksyku. Musi jedna...więcej »
Międzynarodowy VW Bus Festiwal 2023, przez trzy dni (od 23 do 25 czerwca) będzie najjaśniejszą gwiazdą wszechświata mikrobusów marki Volkswagen. Festiwal, w którym weźmie udział 6000 pojazdów, w tym prężna reprezentacja samochodów z Polski, jest ...więcej »
Ford Ranger Raptor został Samochodem Roku Wirtualnej Polski. Nowa generacja pick-upa Forda wygrała w głównej kategorii konkursu, pokonując aż 31 innych modeli.
...więcej »
Volkswagen ID.7, flagowy model z rodziny elektrycznych samochodów zbudowanych na platformie MEB, do salonów trafi jeszcze w tym roku. Zanim się to stanie, będzie można obejrzeć ten samochód w butikowym salonie w Warszawie ? Volkswagen Home. ID.7 to jede...więcej »
Od premiery najnowszego modelu elektrycznego hiszpańskiej marki - Tavascana - minął dopiero miesiąc, a design samochodu już cieszy się uznaniem w branży oraz pozytywnym odbiorem motoryzacyjnych entuzjastów. Pierwszy elektryczny SUV marki został doceni...więcej »
Małopolska Joy Ride Festiwal to największa w Polsce impreza rowerowa łącząca najróżniejsze odmiany dwukołowych sportów ektremalnych i goszcząca zawodników rywalizujących w różnych konkurencjach. W organizacji tego niezwykłego przedsięwzięcia p...więcej »
Rozpoczynający się sezon na wyprawy kamperem stawia przed wieloma miłośnikami tego typu turystyki zasadnicze pytanie: czy podczas moich wypraw chcę za każdym razem nocować na zagospodarowanym kempingu, czy zaszaleć i spędzać noce ?na dziko?, na łoni...więcej »
Dane ze Strefy Płatnego Parkowania na warszawskim Mokotowie i w Śródmieściu pokazują, przy których ulicach parkuje najwięcej aut z zielonymi tablicami i jaką część wszystkich samochodów stanowią. W ciągu roboczego tygodnia jest ich nawet 5-7 proc...więcej »
Audi A6 i Audi A7 oraz ich wersje S, w roku modelowym 2024 zyskują nowy, oszałamiający wygląd. Oprócz nowo zaprojektowanych linii wyposażenia z niezależnymi przednimi i tylnymi elementami stylistycznymi, te modele klasy luksusowej charakteryzują się t...więcej »