Nowy ASIMO, którego ostatecznym celem jest pomoc czÅ‚owiekowi, wyróżnia siÄ™ kilkoma istotnymi ulepszeniami na tle swojego poprzednika. Nowy robot jest bardziej inteligentny, ma sprawniejsze dÅ‚onie (umie otworzyć butelkÄ™ z napojem i przelać jej zawartość do kubka, a także wykonywać znaki w jÄ™zyku migowym) oraz potrafi szybciej biegać, w tym także do tyÅ‚u, bardziej pÅ‚ynnie wchodzić i schodzić ze schodów, a nawet skakać.
Wprowadzone zmiany przybliżajÄ… HondÄ™ do stworzenia robota, który bÄ™dzie z powodzeniem wykorzystywany w Å›rodowisku domowym, sÅ‚użąc pomocÄ… wszystkim potrzebujÄ…cym.
W wyniku badaÅ„ Hondy nad robotami zdolnymi do podejmowania decyzji, ASIMO zdobyÅ‚ nowe umiejÄ™tnoÅ›ci, dziÄ™ki którym może na bieżąco dostosowywać swoje zachowanie do sytuacji w bezpoÅ›rednim otoczeniu.
Większa inteligencja:
- ASIMO potrafi teraz rozpoznawać twarze i gÅ‚osy wielu osób mówiÄ…cych w tym samym czasie.
- ASIMO może przerwać wykonywanie bieżącego dziaÅ‚ania i zmienić swoje zachowanie, aby dostosować siÄ™ do intencji innej osoby. Robot potrafi na przykÅ‚ad przewidzieć kierunek, w którym bÄ™dzie podążaÅ‚a dana osoba i bÅ‚yskawiczne obrać innÄ… drogÄ™, aby uniknąć kolizji, jeÅ›li Å›cieżki ruchu ASIMO i tej osoby miaÅ‚yby siÄ™ przeciąć.
Większe możliwości fizyczne:
- ASIMO potrafi biec z prędkością 9 km/h (o 3 km/h szybciej od poprzednika).
- ASIMO potrafi również biec do tyÅ‚u, skakać i podskakiwać na jednej nodze.
Większe możliwości wykonywania zadań:
- Nowy ASIMO posiada zaawansowane, wysoce funkcjonalne wielopalcowe ręce.
- W poÅ‚Ä…czeniu z ukÅ‚adem rozpoznawania obiektów, wielopalcowa rÄ™ka pozwala nowemu ASIMO na wykonywanie zadaÅ„ wymagajÄ…cych dużej zrÄ™cznoÅ›ci, jak na przykÅ‚ad podnoszenie szklanej butelki i odkrÄ™canie nakrÄ™tki czy też trzymanie miÄ™kkiego papierowego kubka, do którego zostanie nalana woda, bez zgniecenia go.
- ASIMO potrafi teraz wykonywać znaki w języku migowym (japońskie i amerykańskie).
DziÅ› w Europie debiutuje także urzÄ…dzenie osobistej mobilnoÅ›ci UNI-CUB β (beta), wyposażone w opracowane przez HondÄ™ systemy - wielokierunkowego koÅ‚a napÄ™dowego oraz kontroli równowagi - stanowiÄ…ce podstawÄ™ badaÅ„ nad dwunożnymi robotami.
Wprowadzone przez HondÄ™ rozwiÄ…zania umożliwiajÄ… Å‚atwe przemieszczanie siÄ™ we wszystkich kierunkach, przy czym jadÄ…cy musi jedynie pochylić górnÄ… część ciaÅ‚a w celu przemieszczenia Å›rodka ciężkoÅ›ci.
„Honda - po raz pierwszy w Europie - demonstruje nowego ASIMO, który jest wynikiem zaawansowanych prac japoÅ„skiej firmy nad humanoidalnymi robotami”, powiedziaÅ‚ Satoshi Shigemi, gÅ‚ówny inżynier, ASIMO.
„ASIMO poprzedniej generacji prezentowaÅ‚ niebywaÅ‚Ä… pÅ‚ynność ruchów i dużą prÄ™dkość poruszania siÄ™. Nowy ASIMO oferuje wyższÄ… sprawność pod wzglÄ™dem mobilnoÅ›ci, wykonywania zadaÅ„ i interakcji z ludźmi, przybliżajÄ…c HondÄ™ do osiÄ…gniÄ™cia ostatecznego celu, jakim jest stworzenie robota zdolnego nieść pomoc ludziom w potrzebie.”
Europejski debiut nowego ASIMO oraz urzÄ…dzenia UNI-CUB β miaÅ‚ miejsce podczas konferencji prasowej zorganizowanej w ASIMO Studio w Brukseli. ASIMO Studio peÅ‚ni rolÄ™ centrum komunikacji Hondy Robotics w Europie.
Materiały prasowe związane z tym tematem dostępne są na stronie http://honda.isebox.net/asimo oraz www.hondanews.eu
Noty dla wydawców:
O robocie ASIMO
ASIMO (skrót od Advanced Step in Innovative MObility) jest uważany za najbardziej zaawansowanego technicznie robota humanoidalnego. Inżynierowie Hondy rozpoczÄ™li prace nad tym projektem w 1986 roku z zamiarem stworzenia robota, który w przyszÅ‚oÅ›ci bÄ™dzie pomagaÅ‚ ludziom. Po wielu latach intensywnych badaÅ„ powstaÅ‚ zaawansowany robot zdolny do funkcjonowania w rzeczywistych warunkach. Pierwsza oficjalna prezentacja ASIMO w Europie odbyÅ‚a siÄ™ 30 czerwca 2003 roku na Politechnice w Darmstadt, gdzie robot pojawiÅ‚ siÄ™ na sympozjum poÅ›wiÄ™conym rozwojowi robotów humanoidalnych i sztucznej inteligencji („From High Tech to Intelligence – The Challenge of Humanoid Robots”).
Od tego czasu ASIMO podróżuje po Europie, uczestniczÄ…c w wielu imprezach zwiÄ…zanych z firmÄ… Honda. Robot inspiruje także mÅ‚odych ludzi zainteresowanych naukÄ… i inżynieriÄ… w ramach projektów edukacyjnych, w które angażuje siÄ™ Honda.
Więcej na temat ASIMO znajduje się na stronie: http://world.honda.com/ASIMO/
Podstawowa specyfikacja nowego ASIMO
Wysokość
|
130 cm
|
Waga
|
50 kg (o 4 kg niższa w porównaniu z poprzednim modelem)
|
Liczba stopni swobody
|
57 stopni swobody (o 23 stopnie swobody wiÄ™cej w porównaniu z poprzednim modelem)
|
Prędkość biegu
|
9 km/h (poprzedni model: 6 km/h)
|
Honda Robotics
Honda Robotics to nazwa reprezentujÄ…ca wszystkie rozwiÄ…zania techniczne z zakresu robotyki oraz wszelkie aplikacje produktów, które sÄ… wynikiem prac badawczych nad humanoidalnymi robotami.
W oparciu o koncepcjÄ™ Honda Robotics, firma wprowadziÅ‚a również inne produkty opracowane przy zastosowaniu techniki poruszania siÄ™ na dwóch nogach oraz ukÅ‚adu kontroli postury, zapożyczonych od robota ASIMO. SÄ… to: przyrzÄ…d wspomagajÄ…cy chodzenie o nazwie Honda Stride Management Assist – lekkie urzÄ…dzenie przeznaczone dla osób majÄ…cych problemy z samodzielnym poruszaniem siÄ™, system wspierajÄ…cy, który redukuje obciążenie nóg, a także urzÄ…dzenie osobistej mobilnoÅ›ci UNI-CUB β, umożliwiajÄ…ce Å‚atwe przemieszczanie siÄ™ we wszystkich kierunkach.
W 2013 roku, zdalnie sterowany robot opracowany przy wspóÅ‚udziale Hondy, rozpoczÄ…Å‚ prace badawcze na pierwszym piÄ™trze elektrowni atomowej Fukushima Daiichi w Japonii.
Więcej na temat Honda Robotics znajduje się na stronie: http://world.honda.com/HondaRobotics/
Podstawowa specyfikacja UNI-CUB β
Wymiary
(dł. x szer. x wys.)
|
520 x 345 x 745 mm
|
Zakres regulacji wysokości siedziska
|
745 – 825 mm
|
Rodzaj baterii
|
Litowo-jonowa
|
Prędkość maksymalna
|
6 km/h
|
Zasięg
|
6 km
|
O firmie Honda
Honda jest jednym z najwiÄ™kszych na Å›wiecie wytwórców produktów mobilnych. Ich gama obejmuje samochody, motocykle, quady, maszyny i urzÄ…dzenia, silniki zaburtowe, skutery wodne oraz nowy, zaawansowany, lekki odrzutowiec HondaJet.