Pierwsza pomoc to jedna z ważniejszych umiejÄ™tnoÅ›ci w życiu dlatego też powinniÅ›my jej uczyć już najmÅ‚odszych. Jak podkreÅ›la psycholog dzieciÄ™ca MaÅ‚gorzata Ohme – „Uczenie dzieci od najwczeÅ›niejszych lat pierwszej pomocy to skarb. Nie tylko ze wzglÄ™du na ich bezpieczeÅ„stwo, ale także w odniesieniu do poczucia odpowiedzialnoÅ›ci spoÅ‚ecznej i wrażliwoÅ›ci.
Dziecko, które potrafi pomóc postrzega siebie jako osobÄ™ sprawczÄ…, samodzielnÄ…, ważnÄ… dla innych, a w konsekwencji ważnÄ… też dla siebie. DoÅ›wiadczenie z tym zwiÄ…zane, czyli wdziÄ™czność poszkodowanego, podziw innych, aprobata, zachwyt tylko wzmacniajÄ… jego rozwijajÄ…ce siÄ™ poczucie wartoÅ›ci. A ponadto, wszystko to sprawia, że czuje siÄ™ bezpiecznie w Å›wiecie, w którym żyje, bezpiecznie nie dlatego, że chroniÄ… go inni, ale dlatego, że potrafi chronić siÄ™ samo. Takie poczucie bezpieczeÅ„stwa jest ogromnÄ… psychologicznÄ… zdobyczÄ….”
Kto nauczy moje dziecko pierwszej pomocy
SzkoÅ‚a? Rodzice? Telewizja? Celebryci? SkÄ…d dzieci powinny znać zasady bezpiecznego zachowania i pomocy innym? Z badania przeprowadzonego przez Kantar TNS na zlecenie marki Volkswagen wynika, że blisko 30 procent rodziców nie jest w stanie przekazać dziecku caÅ‚ej praktycznej wiedzy o pierwszej pomocy. 67 procent z nich uważa, że nie ma wystarczajÄ…cych kompetencji, zaÅ› 58 procent twierdzi, że jest to obowiÄ…zek szkoÅ‚y. I rzeczywiÅ›cie same dzieci przyznajÄ…, że o tym jak pomóc drugiej osobie dowiedziaÅ‚y siÄ™ w szkole (52 procent), w przedszkolu (36 procent) oraz od rodziców (33 procent). To jednak nie wystarczy bo umiejÄ™tność udzielania pierwszej pomocy powinna być jak oddychanie czy dodawanie – każdy powinien jÄ… mieć. WÅ‚aÅ›nie dlatego Volkswagen, wspólnie z FundacjÄ… Wielka Orkiestra ÅšwiÄ…tecznej Pomocy, stworzyÅ‚ program „Mali Ratownicy”. DziÄ™ki wspólnym dziaÅ‚aniom każde dziecko może zdobyć supermoc i dowiedzieć siÄ™ jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy, kogo zawiadomić w sytuacji alarmowej, na jaki numer zadzwonić czy jak zadbać o swoje bezpieczeÅ„stwo w trudnej sytuacji. – „Od poczÄ…tku 2017 roku przeszkoliliÅ›my blisko 4500 uczniów. Wszyscy otrzymali odpowiednie atrybuty superbohaterów: peleryny, koszulki, apteczki, a ich chęć zdobycia wiedzy zostaÅ‚a nagrodzona dyplomem. W dÅ‚uższej perspektywie chcemy, aby wszystkie dzieci w Polsce umiaÅ‚y udzielać pierwszej pomocy i z każdym dniem jesteÅ›my krok bliżej na drodze do osiÄ…gniÄ™cia tego celu.” – mówi MichaÅ‚ Szaniecki, Dyrektor Marketingu marki Volkswagen.
Powtarzaj, powtarzaj i… jeszcze raz
Z pierwszą pomocą jest jak z nauką języka obcego. Trzeba ją ćwiczyć
i powtarzać aby nie zapomnieć. – „Wiedza, którÄ… dostarczajÄ… doroÅ›li na temat pierwszej pomocy powinna być przez dziecko praktykowana, choćby w trakcie zabawy. (…) Ważne jest jej powtarzanie by zostaÅ‚a zinternalizowana, by dziecko mogÅ‚o z niej korzystać w swobodny sposób. ZwiÄ™ksza to także szanse, że w czasie realnego zagrożenia, zamiast wpadać w panikÄ™ lub bezradność, dziecko bÄ™dzie w stanie zareagować. Tym skuteczniej jeÅ›li te czynnoÅ›ci zostanÄ… zautomatyzowane” – tÅ‚umaczy M. Ohme.
W wakacje Mali Ratownicy odwiedzajÄ… najpopularniejsze, nadmorskie miejscowoÅ›ci. Strefa Volkswagena pojawiÅ‚a siÄ™ już na plaży w KoÅ‚obrzegu, ÅšwinoujÅ›ciu czy DarÅ‚owie. Do tej pory, w ramach letnich dziaÅ‚aÅ„, przeszkolonych zostaÅ‚o blisko 3 500 dzieci. Na tym jednak nie koniec. Już wkrótce dzieci nauczÄ… siÄ™ udzielać pierwszej pomocy także we WÅ‚adysÅ‚awowie i na Mazurach.
„WÅ‚aÅ›nie dlatego, że uczniowie sÄ… tak otwarci i chÄ™tni na zdobywanie tej najważniejszej, życiowej wiedzy, program „Mali Ratownicy” jest wszÄ™dzie tam gdzie sÄ… dzieci. W szkole, na plażach, w miastach. Z okazji dnia dziecka, ale też i rozpoczÄ™cia roku szkolnego. NajmÅ‚odszym, którzy ukoÅ„czyli nasze zajÄ™cia wrÄ™czamy zawsze materiaÅ‚y przygotowane przez instruktorów Programu Edukacyjnego Ratujemy i Uczymy Ratować. DzieciÄ™ce apteczki oraz komiksy pomagajÄ… najmÅ‚odszym utrwalać raz zdobytÄ… wiedzÄ™ w formie zabawy.” – mówi MichaÅ‚ Szaniecki.
Być jak superbohater
Dla wiÄ™kszoÅ›ci dzieci w wieku 6-9 lat (80 procent) osoba, która pomaga innym i umie ich uratować jest dla nich superbohaterem. Jak zauważa MaÅ‚gorzata Ohme – „Jest to zwiÄ…zane zapewne z przekazem bajek, w których gÅ‚ówny bohater najczęściej wykorzystuje swojÄ… siÅ‚Ä™, by komuÅ› pomóc, uratować kogoÅ›. Prawie wszystkie badane dzieci deklarujÄ…, że chcieliby tacy być. Nie bez powodu wiÄ™kszość przedszkolaków na balu przebieraÅ„ców zakÅ‚ada strój Supermana. Osoba, która troszczy siÄ™ o innych i umie ich ratować jest w oczach dzieci odważna (99%) oraz szczęśliwa gdy pomaga (94%).”
Coraz częściej uważa siÄ™, że dziÅ› mÅ‚odzi ludzie nie majÄ… autorytetów. Najnowsze badania jednak napawajÄ… optymizmem. Kiedy dla dzieci osoba, która pomaga innym jest superbohaterem i wzorem do naÅ›ladowania to Å›wiadczy to o dużej empatii najmÅ‚odszych. JeÅ›li my, doroÅ›li wykonamy tÄ™ pracÄ™ i doÅ‚ożymy staraÅ„ by przekazać dzieciom wiedzÄ™ z zakresu pierwszej pomocy, to wszyscy bÄ™dziemy żyć w bardziej bezpiecznym Å›wiecie.
Badanie Kantar TNS, na zlecenie marki Volkswagen, zrealizowane zostaÅ‚o w terminie od 29 czerwca do 7 lipca 2017, metodÄ… CAWI, na próbie 300 dzieci w wieku 6 – 9 lat oraz ich rodziców.