Europejscy producenci obudźcie się! Gra rozpoczęła się w Genewie…
W czasie trwających 76 salonu samochodowego w Genewie, KIA i Hyundai przedstawiły na konferencjach prasowych ambitne plany podboju europejskiego rynku samochodowego. Ekspansja juz się rozpoczęła i to na szeroką skalę bowiem, jak zapowiadają obaj producenci, do 2011 roku chcą produkować w europie ponad 900 000 pojazdów!
Hyundai ogłosił, że montownia samochodów, którą uruchomi na terenie Czech, będzie w stanie produkować 300 000 samochodów rocznie. Właśnie tam ma się rozpocząć produkcja samochodu, który obecnie nosi oznaczenie kodowe FD, a już wkrótce stanie się następcą modelu Elantra. Rynek europejski jest traktowany przez Hyundaia bardzo poważnie czego przykładem może być, zaprezentowany w Genewie, model koncepcyjny Genus będący dziełem inżynierów i projektantów z europejskiego działu projektowego koncernu.
Także KIA Motors chce walczyć o prestiż i uznanie Europejczyków. Na salonie genewskim zaprezentowała koncept Cee’d, który stanowi bazę dla stworzenia auta seryjnego, produkowanego w słowackiej montowni KIA z Żylinie. Także ta montownia, do 2008 roku, zostanie przygotowana do produkcji 300 000 aut rocznie.
Obie marki planują produkcję pełnej palety modeli, aby zaspokoić coraz bardziej wymagającego klienta. Już wkrótce na ulicach europejskich miast pojawią się nowe auta typu coupe, cabrio, SUV i sedanu z logo KIA i Hyundai. Nowe modele to nie wszystko, zarówno KIA jak i Hyundai produkuja dobrej jakości silniki benzynowe oraz oszczędne diesle (KIA w montowni w Żylinie zamierza produkować trzy jednostki benzynowe oraz dwie wysokoprężne). Do tej pory w segmencie aut klasy średniej-niższej dominował Volkswagen, Opel/Vauxhall, Peugeot oraz Renault, teraz po duży (jeśli nie największy) kawałek tego "tortu" odważnie sięgają obaj koreańscy producenci. Europejscy potentaci nie mogą już spać spokojnie, w ciągu minionego roku Hyundai i KIA sprzedały w Europie Zachodniej 556 958 aut. To w porównaniu ze sprzedażą z 2003 roku, (na poziomie 314 005 sztuk) wzrost o 77.4% w czasie zaledwie dwóch lat!
Kia Motors Corporation, najstarszy
producent aut z Korei, ma już 62 lata. To azjatycki tygrys, który
nie okazał się papierowy. Należy do najszybciej rozwijających się
na świecie firm samochodowych. Jest częścią holdingu Hyundai-Kia
Automotive Group. Koreański koncern ma duże ambicje, zdobyć do
roku 2100 stałe miejsce w pierwszej piątce światowych producentów.
Już dziś Kia produkuje rocznie ponad milion samochodów, na pięciu kontynentach.
Hyundai Motor Co. powstała
w 1967 roku. Połączenie z Kia zaowocowało stworzeniem Hyundai Kia
Automotive Group, w skład której wchodzą 24 firmy współpracujące. HMC
zatrudnia około 50 000 osób na całym świecie. Samochody marki Hyundai są sprzedawane w 193
krajach, w 5000 salonów. Hyundai Motor Company jest sponsorem
Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Niemcy 2006. Więcej informacji na
temat firmy Hyundai Motor i jej produktów znajduje się na stronie
internetowej www.hyundai.pl lub www.hyundai-motor.com.
Do wykorzystania wyłącznie w celach prasowych z podaniem źródła: Moto Target 2006-03-02