Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) nałożyła na koreańską firmę Hyundai Motor Company karę w wysokości jednego miliona dolarów.
Kara jest wynikiem wycofania się fabrycznego zespołu Hyundaia z ostatnich czterech rund rajdowych mistrzostw świata (WRC) w sezonie 2003. W myśl umów pomiędzy FIA i producentami zgłaszającymi swoje zespoły do mistrzostw świata, te ostatnie mają obowiązek startu we wszystkich rundach serialu. Kara za wycofanie się z jednego rajdu wynosi 250 tysięcy dolarów. Hyundai World Rally Team (HWRT) nie zjawił się na starcie do rajdów San Remo, Korsyki, Katalonii i Wielkiej Brytanii. Termin płatności FIA wyznaczyła na 1 grudnia 2004 roku.
Fabryczny team koreańskiego producenta pojawił się w rajdowych mistrzostwach świata w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. Od roku 1997 Wayne Bell, a później Kenneth Eriksson i Alister McRae jeździli modelami Coupe Kit Car napędzanymi tylko na jedną oś. Od sezonu 2000 HWRT został zgłoszony do mistrzostw świata i korzystał z modelu Accent WRC. W pierwszym sezonie zespół zdobył zaledwie 8 punktów, w drugim 17, a w trzecim 10. W roku 2003 HWRT dopisał do swojego dorobku 12 "oczek". Barwy HWRT reprezentowali ponadto Armin Schwarz, Freddy Loix i Juha Kankkunen. Nieudany epizod w barwach Hyundaia na początku sezonu 2002 zapisał na swoim koncie Tomasz Kuchar. Polak borykał się z awariami Accenta WRC i szybko zrezygnował z dalszych startów.
Na zlecenie Hyundaia program startów w mistrzostwach świata realizowała angielska firma Motor Sport Developments Ltd (MSD) z siedzibą w Milton Keynes, w Wielkiej Brytanii. Nieporozumienia na tle finansowym pomiędzy MSD i Hyundai Motor Company spowodowały wycofanie się zespołu z mistrzostw świata po dziesięciu rundach sezonu 2003. Koreańska firma zapowiedziała wtedy, że powróci do mistrzostw świata z nowym samochodem w drugiej połowie 2006 roku.
FIA nie podjęła natomiast żadnych decyzji w sprawie zespołu Mitsubishi, który w tym sezonie zrezygnował ze startów po Rajdzie Niemiec. Przed Rajdem Włoch, na Sardynii japoński team poinformował o zmianie na stanowisku szefa działu sportu. Svena Quandta zastąpił Isao Torii. Mitsubishi zamierza powrócić do mistrzostw świata w sezonie 2005, a w tym roku wystartuje jeszcze w Rajdzie Katalonii (29-31 października).
Motot@rget 16.10.2004
2004-10-22